Trwa ładowanie...

Czy można upić się czekoladkami z alkoholem. Sprawdziliśmy to alkomatem

Avatar placeholder
23.10.2020 16:08
Czy można upić się czekoladkami z alkoholem. Sprawdziliśmy to alkomatem
Czy można upić się czekoladkami z alkoholem. Sprawdziliśmy to alkomatem (Materiały własne)

Matka, która w Łukowie chciała odebrać dziecko z przedszkola, była pijana. Policji tłumaczyła, że zjadła wcześniej czekoladki z alkoholem. Postanowiliśmy podejść do sprawy naukowo i sprawdzić, czy zjedzenie czekoladek z alkoholem sprawi, że będziemy pod wpływem. Efekt możecie zobaczyć w naszym WIDEO.

Zobacz film: "Test. Co pokaże alkomat po zjedzeniu całego pudełka czekoladek?"

1. Jak alkohol działa na organizm?

Praktycznie każda ilość wypitego alkoholu działa szkodliwie na nasze zdrowie, szczególnie na układ nerwowy. Alkohol zaburza działanie układu wzroku, słuchu a także pogarsza precyzję ruchów. Dlatego osoby, które wsiadają za kierownicę samochodu są poważnym zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale również dla otoczenia.

Zobacz także: Alkoholizm w rodzinie. Jak sobie radzić?

- Wszyscy wiedzą, że alkohol szkodzi i to na cały organizm, a mimo to, ludzie robią to, co robią. Nie boją się alkoholu. Każdy uważa, że jemu nic się nie przydarzy, tylko znajomemu, sąsiadowi – mówi WP abcZdrowie specjalista i superwizor terapii uzależnień dr med. Bohdan Woronowicz z Centrum Konsultacyjnego Akmed.

Największe spustoszenie alkohol wywołuje jednak w ośrodkowym układzie nerwowym - w mózgu człowieka. Efekty są porównywalne do tych po zażyciu dużej ilości niektórych leków czy narkotyków.

- Alkohol wpływa na mózg człowieka. Ze wszystkich układów człowieka, najbardziej działa właśnie na na układ nerwowy. Wszystko czego doświadczamy po spożyciu alkoholu, spowodowane jest zaburzeniem działania tego układu. Jest to po prostu efekt ostrego zatrucia. Człowiek się wyłącza, tak jakby brał środki nasenne. Duża ilość alkoholu działa podobnie – mówi dr Woronowicz.

2. "Mocna głowa do alkoholu" - czy coś takiego w ogóle istnieje?

Wiele osób sądzi, że może wypić więcej alkoholu, bo ma tzw. mocną głowę. Specjaliści zwracają jednak uwagę na to, że przesunięta tolerancja na alkohol może być też sygnałem, że spożywamy go za dużo.

- Faktycznie istnieje coś takiego. Wiąże się to ze wzrostem tolerancji na alkohol. Jeżeli sportowiec dużo ćwiczy, to ma coraz lepsze wyniki. Jeżeli człowiek coraz więcej pije, to jego organizm przystosowuje się przy pomocy neurobiologicznych mechanizmów do tolerowania i radzenia sobie z coraz większymi dawkami alkoholu. Taką cechą charakterystyczną w przypadku alkoholu jest to, że "głowa staje się mocniejsza", czyli trzeba coraz więcej wypić, by coś poczuć. Organizm nauczył się bronić przed tą toksyczną substancją, którą jest alkohol – zauważa dr Woronowicz.

Zobacz też Alkoholizm wśród młodzieży

Przypomina przy tym o pierwszych symptomach, które mogą świadczyć o tym, że ktoś ma problem z alkoholem.

- Podstawowym, osiowym objawem uzależnienia od alkoholu jest uszkodzenie kontroli nad piciem. Ta kontrola przebiega na płaszczyźnie częstotliwości spożywanego alkoholu, ilości i sytuacji w jakich się pije – podsumowuje dr Bohdan Woronowicz.

Zanim dojdzie do uzależnienia można zaobserwować objawy ostrzegawcze takie, jak:

  • Sięganie po alkohol przede wszystkim dlatego, że jego działanie odpręża i daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ośmiela, ułatwia zaśnięcie itp.
  • Poszukiwanie, inicjowanie i organizowanie okazji do wypicia oraz picie z chciwością, powtarzające się przypadki upicia.
  • Picie alkoholu pomimo zaleceń lekarskich, sugerujących konieczność powstrzymywania się od picia.
  • Możliwość wypicia większej niż uprzednio ilości alkoholu, tzw. mocna głowa świadcząca o wzroście tolerancji na alkohol.
  • Trudności z odtworzeniem wydarzeń, które miały miejsce podczas picia, tzw. palimpsesty alkoholowe (luki pamięciowe), "urwane filmy", "przerwy w życiorysie".
  • Picie alkoholu w samotności przez osoby, które uprzednio piły wyłącznie w sytuacjach towarzyskich, a obecnie świadomie ukrywają swoje picie.
  • Powtarzające się przypadki prowadzenie samochodu po nawet niewielkiej ilości alkoholu.
  • Unikanie rozmów na temat swojego picia, a później reagowanie gniewem bądź agresją na sygnały sugerujące potrzebę ograniczenia picia.
  • Reagowanie rozdrażnieniem w sytuacjach utrudniających dostęp do alkoholu.
  • Podejmowanie "cichych" prób ograniczania picia po to, aby udowodnić sobie, że jeszcze posiada się kontrolę nad piciem alkoholu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze