Trwa ładowanie...

10 małych rzeczy, które was do siebie zbliżą

Przysięgałaś „na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie, w bogactwie i biedzie”, a teraz czujesz, że jedyne, co was łączy, to przywiązanie, rutyna, ewentualnie przyjaźń. To, że w czasie podróży poślubnej wasza miłość sięgnęła zenitu, nie oznacza, że na takim samym poziomie będzie utrzymywać się przez całe życie. W rzeczywistości prawdziwa świadomość związku przychodzi dopiero po kilku latach bycia razem. Co jednak zrobić, gdy z miesiąca na miesiąc jesteście sobie coraz bardziej obcy, a emocje w waszym związku gasną? Oto 10 sposobów, dzięki którym znowu zbliżysz się do swojego partnera.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Zaplanujcie randkę

Niech cotygodniowe wyjścia na kolację będą stałym punktem w waszym małżeńskim grafiku. Specjaliści uważają, że wspólne odkrywanie nowych miejsc i umiejętności zbliża pary. Co tydzień odwiedzajcie więc nową knajpkę, weźcie udział w kursie gotowania lub wybierzcie się co weekend na wycieczkę. Wystarczy wybrać coś, czego dawno lub nigdy razem nie robiliście. Jeśli w dodatku uda ci się opanować coś nowego, a twój partner będzie przy tobie, to szczęściem spowodowanym wydzieleniem dopaminy obdarzysz też jego.

2. Codziennie rozmawiajcie

Nawet tak proste pytanie: „Jak minął ci dzisiaj dzień?” spowoduje, że wspólne wieczorne rozmowy, które były kiedyś ulubionym momentem dnia, powrócą i poprawią wasze relacje. Według psychologów pary, które omawiają wspólnie wydarzenia, czują się szczęśliwsze następnego dnia, a ich poczucie intymności wzrasta, ponieważ wiedzą o sobie nawzajem więcej niż pozostali ludzie.

3. Wspominajcie dawne czasy

W jednym z badań, eksperci poprosili 52 pary, aby powspominały czasy zabawy, które w młodości spędzili razem lub osobno. Ci, którzy przypominali sobie szczęśliwe chwile, byli bardziej zadowoleni ze swojej relacji z partnerem niż pozostali. Buduje to zbiór radosnych wspomnień, które mogą być zabezpieczeniem związku w trudnych chwilach i zwątpieniach.

4. Nie panikujcie

W każdym związku zdarzają się kłótnie, jednak nie wszystkie kończą się od razu rozwodem lub wizytą u terapeuty. Panika jest zupełnie niepotrzebna. To, że czujesz czasem złość w stosunku do partnera, oznacza, że wciąż jesteście zaangażowani w ten związek i zależy wam na nim. Świadczy to jedynie o tym, że nie poddajesz się bezwarunkowo swojemu partnerowi i masz własne zdanie na wiele tematów. Być może, częste kłótnie w waszym wypadku są skutkiem połączenia się dwóch upartych indywidualności.

5. Nie róbcie sobie na złość

To, że wasze kłótnie wynikają tylko z tego, że chcecie sobie zrobić na złość, nie wróży nic dobrego dla waszej przyszłości. Pamiętajcie, że w trakcie takiego konfliktu możecie wykrzyczeć słowa, których potem nie będzie dało się cofnąć. Badania pokazują, że osoby, które podczas rozmowy używają zaimków „my, nas, nasze”, są bardziej skore do pozytywnych emocji niż ci, dla których jest tylko „ja”. Pamiętajcie, że wasz związek to jedna drużyna i nie jesteście swoimi wrogami.

6. Świętujcie wspólnie sukcesy

Uśmiechasz się, gdy twój partner wraca z pracy z propozycją awansu lub gratulacjami od szefa? Według psychologów, to bardzo dobrze, ponieważ to, jak reagujesz w szczęśliwych momentach, jest ważniejsze niż twoja reakcja w kryzysowych sytuacjach. Świętując osiągnięcia jednego z was, otwórzcie szampana i przyrządźcie wspólną kolację. To wzmocni was jako zespół.

7. Staracie się nawzajem słuchać

Jak często twój mąż słyszy, że wcale z tobą nie rozmawia? A tobie jak często dostaje się za paplanie? Okazuje się, że to właśnie mąż ratuje wasz związek, ponieważ według badań naukowców z Harvardu, pary, w których partnerzy potrafią słuchać i okazywać współczucie i zrozumienie zostają razem na dłuższy czas. Zamiast więc wtrącać się w co drugie zdanie, postaraj się opanować i posłuchać tego, co ma ci do powiedzenia.

8. Spoćcie się razem

W ten sposób upieczecie dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony zadbacie o swoją kondycję fizyczną i wygląd sylwetki, a z drugiej – zyska na tym wasze życie seksualne. Możecie się nawzajem motywować podczas biegania, jazdy na rowerze czy maszerowania. Ponadto okazuje się, że kobiety w większym stopniu są chętne na uprawianie seksu, gdy treningi likwidują ich stres, dodają energii i polepszają świadomość swojego ciała.

9. Bądźcie bliżej swoich przyjaciół

Jeżeli nie znasz współpracowników swojego męża, a on twoich koleżanek, z którymi co tydzień spędzasz wieczór, jest to poważny błąd. Badania pokazują, że rodzina i przyjaciele wpływają na szczęście małżonków i mają wpływ na ich relację. To, że lubicie swoich przyjaciół, sprawia, że chętniej z nimi wychodzicie, a przez to spędzacie więcej czasu razem.

10. Rozpalcie romans w łóżku

Podtrzymanie intymności i romantyzmu w związku to najważniejsza rzecz, którą możecie zrobić dla waszej relacji. Okazuje się jednak, że większość par już po kilku latach bycia razem nie czuje popędu seksualnego i wzajemnego pragnienia. Zaniedbanie sfery seksualnej sprawi, że bardzo ciężko będzie wam rozpalić ogień na nowo.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza