Trwa ładowanie...

2 miliony nowych drzew i butelki z surowca wtórnego. Startuje jubileuszowa edycja programu "Po Stronie Natury"

Rusza 10. edycja programu "Po Stronie Natury", w ramach której posadzonych zostanie kolejne 2 miliony drzew. Na sklepowe półki trafi dokładnie taka sama liczba wyjątkowych butelek wody niegazowanej Żywiec Zdrój - wyjątkowych, bo zrobionych aż w 50 proc. z surowców wtórnych. Tegoroczna odsłona programu skupia się na edukacji o recyklingu – okazuje się bowiem, że wciąż mamy wiele do nadrobienia w tej kwestii.

1. Wielkie wyzwanie, niewiele czasu

Zgodnie z dyrektywami UE, w roku 2020 Polska musi osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu , który obecnie wynosi tylko 26 proc.

- Aktualne dane pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii recyklingu w Polsce, w tym edukacji na ten temat. Właśnie dlatego w jubileuszowej edycji programu "Po Stronie Natury" razem z naszymi partnerami chcemy zwrócić uwagę na to, że odpady to surowce, które warto segregować, by móc ich ponownie użyć – tłumaczy Inga Songin, dyrektor marketingu i PR Żywiec Zdrój S.A. Aby to podkreślić, a zarazem pokazać możliwości płynące z przetwarzania plastiku, Żywiec Zdrój stworzył limitowaną serię dwóch milionów innowacyjnych butelek w 50 proc. stworzonych z surowca wtórnego, czyli przetworzonego plastiku (rPET, ang. recycled PET).

- Chcemy w ten sposób pokazać, że plastikowej butelce można nadać drugie życie i stworzyć z niej np. kolejne butelki – dodaje Inga Songin. Ta wyjątkowa seria trafiła na sklepowe półki pod koniec marca.

2. Zadanie: segregowanie!

Odzyskiwanie plastiku ma ogromny potencjał. Warto wiedzieć, że kluczowe znaczenie w wieloetapowym procesie recyklingu tego surowca ma umieszczanie opakowań w odpowiednich pojemnikach.

– To od nas wszystkich zależy, co stanie się z plastikową butelką po zużyciu produktu. Pamiętajmy, by wrzucać ją do właściwego, żółtego pojemnika! Tylko wtedy ma szansę zyskać drugie życie i powrócić do nas jako nowy przedmiot – ubranie, pojemnik na żywność czy element mebla – tłumaczy Martyna Wojciechowska, ambasadorka programu Żywiec Zdrój "Po Stronie Natury".

3. 2 miliony nowych drzew

W ramach programu „Po Stronie Natury”, od początku jego trwania, Żywiec Zdrój i liczni partnerzy posadzili już ponad 6 milionów drzew. Działania w ramach jubileuszowej edycji programu wspierają: PTTK, Fundacja Ekologiczna "Arka", Outriders oraz Lasy Państwowe, których rzeczniczka prasowa Anna Malinowska informuje: Naszą misją i jednym z podstawowych zadań jest dbanie o przyrodę, którą gospodarujemy na 1/3 powierzchni Polski. Dlatego z ogromną chęcią od lat angażujemy się w program "Po Stronie Natury". W tym roku w ramach programu nasi leśnicy posadzą aż 2 miliony nowych drzew!  

4. Jeden program, wiele celów

Dotychczas w ramach programu udało się także zrealizować 115 lokalnych projektów ekologicznych oraz odnowić niemal 1000 km szlaków turystycznych i wyposażyliśmy wiele górskich schronisk PTTK w urządzenia wspierające recykling butelek wytworzonych z plastiku!

Jednym z działań realizowanych w ramach akcji jest konkurs grantowy "Inicjatywy Po Stronie Natury". Konkurs ma na celu wyłonienie pomysłów na projekty fotograficzne, wideo, studenckie, ekoinnowacje i reportaże, popularyzujące ochronę przyrody i dbałość o nią. Zgłoszone pomysły muszą nawiązywać do tematu przewodniego tegorocznej edycji konkursu – poWTÓRNE życie – mówi Anna Górnicka z Outriders, organizacji odpowiedzialnej za koordynację konkursu. Nabór wniosków trwa jeszcze do 26 kwietnia na stronie inicjatywy.postronienatury.pl. Zwycięzcy mogą zdobyć nawet 25 tys. zł na realizację swoich pomysłów.

5. Zmiana jest w nas

– Aby zmieniać nasze otoczenie, musimy najpierw nauczyć się zmieniać siebie. Edukacja ekologiczna jest istotna w przypadku każdego, bez względu na wiek. Wszystkim nam zależy przecież na czystym środowisku i pozyskiwaniu wiedzy na temat tego, jak możemy o nie dbać. Dlatego inicjatywy takie jak program "Po Stronie Natury" są tak ważne i potrzebne – zależy nam na kształtowaniu postaw i świadomości ekologicznej Polaków, a w szczególności zachęcanie do działania na rzecz natury, by mogły z jej uroków korzystać przyszłe pokolenia – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

6. Podwójne zobowiązanie

Zrównoważony rozwój oraz troska o naturę od dawna są wpisane w misję firmy Żywiec Zdrój S.A., która nieustannie szuka nowych rozwiązań, które pozwolą ją realizować. Zarówno konsekwentnie wdrażany program "Po Stronie Natury", jak i kolejne innowacje wprowadzane w opakowaniach to zmiany, które pozwolą dalej redukować ilość odpadów, zamknąć cykl obiegu odpadu, co zmniejsza zużycie surowców naturalnych, a w konsekwencji – także zmniejszenie śladu węglowego, co przez ostatnich 10 lat Żywiec Zdrój zrobił, zmniejszając emisję CO2 o 43 proc.

Jednak, aby wyniki były jeszcze bardziej widoczne, konieczne jest zaangażowanie wszystkich stron, w tym konsumentów. Do nich właśnie są skierowane działania edukacyjne na temat segregacji odpadów i recyklingu. Na stronie programu: www.postronienatury.pl można znaleźć nie tylko więcej informacji na jego temat, lecz także materiały edukacyjne.

Więcej o partnerach programu:

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze to najstarsze w Polsce stowarzyszenie skupiające turystów i krajoznawców. Powstało w 1950 r. w wyniku połączenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (1873 r.) i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (1906 r.), stając się ich prawnym następcą, spadkobiercą tradycji oraz dorobku ideowego.

Towarzystwo wypracowało i upowszechniło krajoznawczy program turystyki, którego treścią jest poznawanie Ojczyzny, ochrona przyrody, krajobrazu i zabytków. Stworzyło i upowszechnia system odznak turystyki kwalifikowanej służący rozwojowi zainteresowania różnymi formami turystyki i krajoznawstwa. PTTK to instytucja z tradycjami, która działając w nowoczesny sposób, wprowadza narzędzia umożliwiające sprawne wędrowanie przez współczesnych turystów.

7. Lasy Państwowe

Lasy Państwowe to instytucja, która zarządza 80 proc. powierzchni leśnych w Polsce i opiekuje się polskimi lasami od 1924 roku. Praca instytucji polega na prowadzeniu gospodarki leśnej. Lasy Państwowe istnieją, aby lasy dobrze się rozwijały i służyły nam wszystkim. Polskie lasy to dostępne dla wszystkich dobro narodowe, które stanowi 1/3 powierzchni naszego kraju.

Leśnicy, którzy każdego roku sadzą 500 mln drzew to gospodarze lasu, którzy dbają o przyrodę, pielęgnują ją i dzięki którym możemy cieszyć się pięknem natury. Ponadto nadleśnictwa i leśnicy odgrywają bardzo ważną rolę w udostępnianiu i utrzymaniu szlaków leśnych.

8. Fundacja Ekologiczna Arka

Fundacja Ekologiczna Arka łączy ekologię z działaniami społecznymi, bo stan środowiska w znaczący sposób wpływa na zdrowie i człowieka. Programy, kampanie i akcje angażują w działania ekologiczne, prozdrowotne i prospołeczne Polaków w każdym wieku.

Działalność fundacji opiera się na ścisłej współpracy z samorządem lokalnym, biznesem, z nauczycielami i rodzicami, dzięki czemu możliwe jest kolektywne wypracowanie i wdrożenie rozwiązań mających na celu uświadamianie w powyższych obszarach.

Fundacja uczy poprzez zabawy, gry, instalacje przestrzenne i nowoczesne technologie. Fundację Ekologiczną ARKA założył Wojciech Owczarz w 2005 roku. ARKA wzbudza pozytywne emocje i utrwala zachowania sprzyjające zdrowiu, dobrym relacjom międzyludzkim i ochronie przyrody.

9. Organizacja Outriders

Outriders to organizacja non-profit, którą tworzy grupa doświadczonych reporterów, grafików, koderów i redaktorów, którzy wierzą, że nowoczesne dziennikarstwo to misja i warsztat połączone z multimedialną formą i narzędziami. Outriders powstało z inicjatywy Ani i Jakuba Górnickich.

Członkowie zespołu Outriders przygotowują reportaże multimedialne, analizy i relacje z najciekawszych wydarzeń na świecie. W tym roku są partnerem programu "Po Stronie Natury", a w ramach tego, także partnerem konkursu grantowego Inicjatywy Po Stronie Natury.

Informacja prasowa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.