Trwa ładowanie...

27-latka została ugryziona przez kleszcza. 7 dni później zmarła

Avatar placeholder
12.09.2023 06:28
Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna znów w Europie
Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna znów w Europie (Getty Images)

Po śmierci 27-letniej kobiety wydane zostało ostrzeżenie dla turystów planujących podróże po Europie. Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna (CCHF) ponownie atakuje, dlatego zaleca się szczególną ostrożność.

spis treści

1. Gorączka krwawiących oczu

Podczas pobytu w Macedonii Północnej, 27-latka została ugryziona przez kleszcza, co doprowadziło do infekcji. Światowa Organizacja Zdrowa szacuje, że nawet 40 proc. przypadków CCHF kończy się śmiercią.

Krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną po raz pierwszy zidentyfikowano na Krymie w 1944 roku, a obecnie występuje endemicznie w Afryce, na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i w niektórych krajach Azji.

Zobacz film: "Borelioza od kleszcza. Ale nie od każdego"

W ostatnim czasie tzw. gorączka krwawiących oczu pojawia się także w regionach, w których do tej pory nie występowała. Od 2016 roku każdego roku odnotowuje się kilka przypadków CCHF w Hiszpanii.

Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna to choroba wirusowa przenoszona przez kleszcze. Może przenosić się między ludźmi przez krew lub płyny ustrojowe. Choroba została uznana przez WHO za jedną z dziewięciu priorytetowych.

2. Wysoki wskaźnik śmiertelności

Instytut Zdrowia Publicznego Republiki Macedonii Północnej poinformował, że 27-letnia kobieta została ugryziona przez kleszcza 19 lipca. Nasilające się objawy grypopodobne skłoniły ją do wizyty w szpitalu.

Pacjentka została hospitalizowana 23 lipca, a jej stan był poważny. Niestety kobieta zmarła trzy dni później. Władze wyśledziły 67 osób, które miały kontakt z 27-latką, by zapobiec rozprzestrzenieniu wirusa.

Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna daje objawy podobne do grypy - pojawia się gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów. Chorzy skarżą się również na bóle brzucha i nudności, a także nadwrażliwość na światło i zawroty głowy.

U wielu zakażonych pojawia się zaczerwienienie oczu i twarzy oraz czerwone plamy na podniebieniu. CCHF może doprowadzić do krwawienia wewnętrznego, żółtaczki oraz niewydolności narządów.

Obecnie nie ma szczepionki przeciwko gorączce krwawiących oczu, a śmiertelność wirusa jest wysoka. Powrót do zdrowia jest bardzo ciężki i długotrwały.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze