Trwa ładowanie...

69-letnia Albina Baziak opiekuje się niepełnosprawnym prawnukiem. Brakuje pieniędzy na rehabilitacje, a to dla chłopca jedyna szansa

Michał nie chodzi i nie mówi. Od lat opiekuje się nim 69-letnia prababcia. Mimo wieku i ogromnego wysiłku, którego wymaga opieka nad niepełnosprawnym chłopcem, nigdy nie narzeka. Ma tylko jeden problem - pieniądze. Od kiedy zmarł jej mąż, brakuje środków na rehabilitację chłopca. - Kocham Michasia nad życie, ale samą miłością mu nie pomogę - mówi Albina Baziak. MOŻESZ POMÓC.

spis treści

1. Prababcia zaopiekowała się chorym prawnukiem

Michał urodził się z wieloma bardzo ciężkimi chorobami. Od początku wymagał całodobowej opieki. Zajęli się nim pradziadkowie jako rodzina zastępcza.

- Lekarze mówili, że umrze. A jednak żyje, ja widzę, że dzięki rehabilitacji jest u niego poprawa - opowiada Albina Baziak, prababcia Michała.

Zobacz film: "Prof. Szuster-Ciesielska o wątpliwościach dotyczących skuteczości szczepionek AstraZeneca"

Chłopiec ma 14 lat. Ma niedowład spastyczny czterokończynowy, padaczkę lekooporną, małogłowie i wodogłowie wewnętrzne. Nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach, nie mówi, prawie nie widzi.

Michał w kwietniu skończy 14 lat
Michał w kwietniu skończy 14 lat (Newspix)

- Michał ma chore serduszko, nie chodzi, nie rokuje na to, że będzie chodził, że będzie mówił. Ale według medycyny nie rokował w ogóle. Dzięki Bogu zaraz będzie miał 14 lat. Ciężko udowodnić ludziom, że rehabilitacja czyni cuda. Ale ja widzę postępy, bo wcześniej ze względu na upośledzenie mózgu, nic nie widział, a teraz jest poprawa. Podczas ostatnich badań, kiedy okulistka pokazywała mu szachownicę, to zatrzymał wzrok. To jest niewiarygodne - mówi prababcia.

- Jak usłyszę taką wiadomość, to dostaje siły, chęci do życia, do następnej walki. Mnie serce rośnie, jak Michał uśmiechnie się do rehabilitantki. Przychodzi rehabilitantka i mówi: "Witaj Michasiu, znowu cię będę męczyć. Bierzemy się do roboty". A on najpierw ma smutną minę, a potem się uśmiecha. Wie pani ile mi to daje siły? Ten jego uśmiech... - wzrusza się Albina Baziak.

Chłopcem opiekuje się prababcia
Chłopcem opiekuje się prababcia (Newspix)

2. Brakuje środków na rehabilitację chłopca

Michał wymaga całodobowej opieki. Do maja w opiece nad chłopcem panią Albinę wspierał mąż. Niestety zmarł. Po jego śmierci musi sobie radzić sama, a to ogromny wysiłek fizyczny, bo chłopiec nie jest w stanie nawet samodzielnie usiąść. Jeszcze większym problemem są ogromne koszty związane z leczeniem. Michał wymaga intensywnej i regularnej rehabilitacji. To dla niego jedyna szansa na życia. Szansa, która dużo kosztuje.

- Kocham Michasia nad życie, jest dla mnie najważniejszy, ale samą miłością mu nie pomogę, a nie potrafię go rehabilitować, zajmują się tym wykwalifikowane rehabilitantki. To niewiarygodne, ale miesięcznie rehabilitacja Michała kosztuje od 4400 do 4700 zł - przyznaje prababcia.

Chłopiec wymaga ciągłej rehabilitacji
Chłopiec wymaga ciągłej rehabilitacji (zrzutka.pl/2dvd2m)

To przekracza możliwości prababci, chociaż z trudem przychodzi jej proszenie o pomoc. Dodatkowo Michał potrzebuje też fotelika samochodowego, który umożliwi mu podróżowanie na wizyty lekarskie. Ze starego już wyrósł. Koszt takiego fotelika to blisko 15 tys. złotych. Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka na leczenie chłopca.

- W tej chwili nie zapłaciliśmy za zajęcia za grudzień i styczeń, ale rehabilitantki wierzą, że im zapłacę i dalej się nim zajmują. Jestem pewna, że gdybyśmy zrezygnowali z rehabilitacji, to on by już nie żył - dodaje łamiącym głosem prababcia.

MOŻESZ POMÓC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza