Anakinra skuteczna w walce z koronawirusem? Lek na reumatoidalne zapalenie stawów zmniejsza śmiertelność wśród pacjentów z COVID-19
O potencjalnym zastosowaniu tego leku w walce z koronawirusem mówiło się od dawna. Teraz naukowcy są już po pierwszych badaniach, które dały obiecujące rezultaty. Anakinra może pomóc szczególnie pacjentom, którzy ciężko przechodzą infekcję koronawirusem.
1. Anakinra w walce z koronawirusem
Lekarze z francuskiego szpitala Saint-Joseph w Paryżu prowadzili leczenie pacjentów z COVID-19 w oparciu o lek Anakinra, który do tej pory stosowano jedynie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Między 24 marca, a 6 kwietnia podano go 52 pacjentom z paryskiego szpitala. Wyniki badań następnie porównano do pacjentów, którzy nie byli leczeni z użyciem tego leku.
Teraz naukowcy publikują wyniki: okazało się, że 25 proc. pacjentów, którzy otrzymywali zastrzyki z lekiem na reumatyzm, zmarło lub musiało zostać podłączonych do respiratora. Jednak w grupie pacjentów, którzy nie stosowali tego leku taki odsetek wynosił aż 73 proc.
2. Lek na koronawirusa?
Choć Anakinra nie jest środkiem, który może być stosowany w przypadku wszystkich pacjentów, a także nie leczy wirusa, to jej zastosowanie w walce z pandemią może być bardzo pomocne. Według francuskich lekarzy, ten lek może zmniejszyć potrzebę inwazyjnej wentylacji pacjentów, którzy chorują na koronawirusa. Nie będzie więc problemu z niewystarczającą liczbą respiratorów.
Zauważono tez, że lek Anakira zmniejsza śmiertelność w grupie pacjentów, którzy ciężko przechodzą zarażenie koronawirusem. Odnotowano również, że leczenie nie wywołuje znacznych skutków ubocznych.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Lek na reumatyzm ratuje życie. Lekarze mówią o spektakularnych efektach nowej terapii
3. Leki na reumatyzm w walce z koronawirusem
Od kilku miesięcy w Polsce stosuje się leczenie innym lekiem na reumatyzm - Tocilizumabem. Badania rozpoczęto w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Preparat z powodzeniem stosuje się także w innych ośrodkach w Polsce. Lekarze nazywają to rewolucyjnym odkryciem, które pomoże znacząco ograniczyć liczbę zgonów spowodowanych koronawirusem. Może również zdecydowanie zmniejszyć liczbę pacjentów kwalifikowanych do podłączenia pod respirator.
Pierwsze rekomendacje dotyczące stosowania Tocilizumabu wydało Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych jeszcze dwa miesiące temu. Możemy w nich znaleźć dokładny opis, w jakich przypadkach preparat powinienem być stosowany.
- Podawaliśmy preparat Tocilizumab pacjentom w stanie ciężkim i średniociężkim. Czyli takim, którzy rozwinęli ostrą niewydolność oddechową. Już po podaniu drugiej dawki leku obserwowaliśmy poprawę stanu klinicznego u pacjenta. U części wróciła spontaniczna czynność oddechowa. Tych pacjentów można było już odłączyć od respiratora – opowiada w WP abcZdrowie prof. Katarzyna Życińska, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Naukowcy liczą na to, że Anakira powtórzy ten sukces.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]|Na czym dokładnie polega kwarantanna w przypadku koronawirusa? Ekpert wyjaśnia [WIDEO]"]
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.