Aplikacja na smartfona diagnozuje autyzm z dokładnością 94 procent
Naukowcy opracowali aplikację do wykrywania autyzmu u dzieci w wieku od dwóch lat.
Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo w Stanach Zjednoczonych opracowali aplikację na smartfony, tablety i komputery, która monitoruje ruchy gałek ocznych u dziecka w celu sprawdzenia, czy dziecko wykazuje oznaki zaburzeń charakterystycznych dla choroby autystycznej.
Co ruchy gałek ocznych mogą mieć wspólnego z autyzmem?
Otóż okazuje się, że aplikacja opracowana przez naukowców śledzi, w jaki sposób oczy dziecka odbierają obrazy z rzeczywistości, takie jak obraz wielu osób na raz. Okazuje się, że oczy dziecka bez autyzmu są bardziej skoncentrowane, natomiast oczy dziecka autystycznego mogą tworzyć obraz bardziej rozmyty i rozmazany.
„Przypuszczamy, że dzieje się tak ze względu na brak zdolności do interpretowania i rozumienia relacji przedstawionej na widzianym obrazie społecznym” - powiedział Kun Woo Cho, student, który jest autorem badania.
Aplikacja wydaje się przynosić oczekiwane efekty. Prototyp aplikacji wykazał 93,96 proc. dokładności w badaniu, w którym uczestniczyło 32 dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Tylko 54 sekund zajęło sprawdzenie reakcji gałek ocznych u każdego dziecka.
Cho wraz ze swoim koordynatorem dr Wenyao Xu z Wydzialu Inżynierii i Nauk Stosowanych na Uniwersytecie w Buffalo w USA planują kontynuować badania, włączając w nie kolejne około 300 lub 400 dzieci. Naukowcy planują także rozszerzyć kolejne badania o sprawdzenie, czy aplikacja będzie w stanie również wykryć inne schorzenia, takie jak niektóre choroby neurologiczne, czy też zaburzenia koncentracji.
„Ogromną zaletą tej opracowanej przez ekspertów z USA aplikacji mobilnej jest to, że może ona być stosowana bez żadnych ograniczeń przez rodziców w domu w celu oceny ryzyka potencjalnej choroby autystycznej u dziecka” – wypowiedział dr Wenyao Xu w oświadczeniu.
„Może to nieść wiele możliwości we wcześniejszym zdiagnozowaniu choroby oraz szybszego rozpoczęcia poszukiwania odpowiedniej terapii leczniczej, a także może poprawić efekty leczenia” – dodaje Xu.
Dane z Centrum Kontrolowania i Diagnozowania Chorób w Stanach Zjednoczonych informują, że 1 na 68 dzieci w USA cierpi na zaburzenia dotyczące autyzmu. Objawy są mało widoczne i często u dziecka dotkniętego autyzmem nie jest podejrzewana choroba do czasu, aż wkroczy do szkoły.
ZOBACZ TAKŻE
„Mimo tego, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie terapii, badania pokazują, że im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym lepsze będą wyniki leczenia” - powiedział dr Kathy Ralabate Doody, współautor badania.
„Oferujemy wiele terapii edukacyjnych, które pomogą dzieciom z autyzmem rozwijać się na tym samym etapie, co zdrowi rówieśnicy” – dodaje naukowiec.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.