Aplikacja na smartfona diagnozuje autyzm z dokładnością 94 procent

Naukowcy opracowali aplikację do wykrywania autyzmu u dzieci w wieku od dwóch lat.

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo w Stanach Zjednoczonych opracowali aplikację na smartfony, tablety i komputery, która monitoruje ruchy gałek ocznych u dziecka w celu sprawdzenia, czy dziecko wykazuje oznaki zaburzeń charakterystycznych dla choroby autystycznej.

Co ruchy gałek ocznych mogą mieć wspólnego z autyzmem?

Otóż okazuje się, że aplikacja opracowana przez naukowców śledzi, w jaki sposób oczy dziecka odbierają obrazy z rzeczywistości, takie jak obraz wielu osób na raz. Okazuje się, że oczy dziecka bez autyzmu są bardziej skoncentrowane, natomiast oczy dziecka autystycznego mogą tworzyć obraz bardziej rozmyty i rozmazany.

„Przypuszczamy, że dzieje się tak ze względu na brak zdolności do interpretowania i rozumienia relacji przedstawionej na widzianym obrazie społecznym” - powiedział Kun Woo Cho, student, który jest autorem badania.

Aplikacja wydaje się przynosić oczekiwane efekty. Prototyp aplikacji wykazał 93,96 proc. dokładności w badaniu, w którym uczestniczyło 32 dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Tylko 54 sekund zajęło sprawdzenie reakcji gałek ocznych u każdego dziecka.

Cho wraz ze swoim koordynatorem dr Wenyao Xu z Wydzialu Inżynierii i Nauk Stosowanych na Uniwersytecie w Buffalo w USA planują kontynuować badania, włączając w nie kolejne około 300 lub 400 dzieci. Naukowcy planują także rozszerzyć kolejne badania o sprawdzenie, czy aplikacja będzie w stanie również wykryć inne schorzenia, takie jak niektóre choroby neurologiczne, czy też zaburzenia koncentracji.

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje ryzyko, że złapie ono jakąś niepożądaną chorobę....

„Ogromną zaletą tej opracowanej przez ekspertów z USA aplikacji mobilnej jest to, że może ona być stosowana bez żadnych ograniczeń przez rodziców w domu w celu oceny ryzyka potencjalnej choroby autystycznej u dziecka” – wypowiedział dr Wenyao Xu w oświadczeniu.

„Może to nieść wiele możliwości we wcześniejszym zdiagnozowaniu choroby oraz szybszego rozpoczęcia poszukiwania odpowiedniej terapii leczniczej, a także może poprawić efekty leczenia” – dodaje Xu.

Dane z Centrum Kontrolowania i Diagnozowania Chorób w Stanach Zjednoczonych informują, że 1 na 68 dzieci w USA cierpi na zaburzenia dotyczące autyzmu. Objawy są mało widoczne i często u dziecka dotkniętego autyzmem nie jest podejrzewana choroba do czasu, aż wkroczy do szkoły.

„Mimo tego, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie terapii, badania pokazują, że im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym lepsze będą wyniki leczenia” - powiedział dr Kathy Ralabate Doody, współautor badania.

„Oferujemy wiele terapii edukacyjnych, które pomogą dzieciom z autyzmem rozwijać się na tym samym etapie, co zdrowi rówieśnicy” – dodaje naukowiec.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...