Aplikacja na smartfona diagnozuje autyzm z dokładnością 94 procent

Naukowcy opracowali aplikację do wykrywania autyzmu u dzieci w wieku od dwóch lat.

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo w Stanach Zjednoczonych opracowali aplikację na smartfony, tablety i komputery, która monitoruje ruchy gałek ocznych u dziecka w celu sprawdzenia, czy dziecko wykazuje oznaki zaburzeń charakterystycznych dla choroby autystycznej.

Co ruchy gałek ocznych mogą mieć wspólnego z autyzmem?

Otóż okazuje się, że aplikacja opracowana przez naukowców śledzi, w jaki sposób oczy dziecka odbierają obrazy z rzeczywistości, takie jak obraz wielu osób na raz. Okazuje się, że oczy dziecka bez autyzmu są bardziej skoncentrowane, natomiast oczy dziecka autystycznego mogą tworzyć obraz bardziej rozmyty i rozmazany.

„Przypuszczamy, że dzieje się tak ze względu na brak zdolności do interpretowania i rozumienia relacji przedstawionej na widzianym obrazie społecznym” - powiedział Kun Woo Cho, student, który jest autorem badania.

Aplikacja wydaje się przynosić oczekiwane efekty. Prototyp aplikacji wykazał 93,96 proc. dokładności w badaniu, w którym uczestniczyło 32 dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Tylko 54 sekund zajęło sprawdzenie reakcji gałek ocznych u każdego dziecka.

Cho wraz ze swoim koordynatorem dr Wenyao Xu z Wydzialu Inżynierii i Nauk Stosowanych na Uniwersytecie w Buffalo w USA planują kontynuować badania, włączając w nie kolejne około 300 lub 400 dzieci. Naukowcy planują także rozszerzyć kolejne badania o sprawdzenie, czy aplikacja będzie w stanie również wykryć inne schorzenia, takie jak niektóre choroby neurologiczne, czy też zaburzenia koncentracji.

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje ryzyko, że złapie ono jakąś niepożądaną chorobę....

„Ogromną zaletą tej opracowanej przez ekspertów z USA aplikacji mobilnej jest to, że może ona być stosowana bez żadnych ograniczeń przez rodziców w domu w celu oceny ryzyka potencjalnej choroby autystycznej u dziecka” – wypowiedział dr Wenyao Xu w oświadczeniu.

„Może to nieść wiele możliwości we wcześniejszym zdiagnozowaniu choroby oraz szybszego rozpoczęcia poszukiwania odpowiedniej terapii leczniczej, a także może poprawić efekty leczenia” – dodaje Xu.

Dane z Centrum Kontrolowania i Diagnozowania Chorób w Stanach Zjednoczonych informują, że 1 na 68 dzieci w USA cierpi na zaburzenia dotyczące autyzmu. Objawy są mało widoczne i często u dziecka dotkniętego autyzmem nie jest podejrzewana choroba do czasu, aż wkroczy do szkoły.

„Mimo tego, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie terapii, badania pokazują, że im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym lepsze będą wyniki leczenia” - powiedział dr Kathy Ralabate Doody, współautor badania.

„Oferujemy wiele terapii edukacyjnych, które pomogą dzieciom z autyzmem rozwijać się na tym samym etapie, co zdrowi rówieśnicy” – dodaje naukowiec.

Natalia Kulik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...