Trwa ładowanie...

Arsen w wodzie butelkowanej. Przebadano 130 marek pod względem składu!

Woda z kranu może być zdrowsza niż woda w butelkach, po którą sięgamy każdego dnia. Consumer Reports alarmuje, że skład wielu cieszących się popularnością wód "mineralnych” znacznie odbiega od oczekiwanych standardów. Co więcej jej regularne picie może być niebezpieczne.

Zobacz film: "Produkty, w których może znajdować się arsen"

1. Skład wód butelkowanych szokuje

Na potrzeby własnego dochodzenia organizacja Consumer Reports przeanalizowała skład ponad 130 wód dostępnych na rynku. Wyniki raportu szokują. Aż 11 spośród badanych wód zawierało arsen w ilościach zbliżających się lub wręcz przekraczających dopuszczalne normy. Regularne dostarczanie tego metalu do organizmu może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Na przykład trzy próbki Peñafiel - wody mineralnej wyprodukowanej przez dr Pepper Snapple Group, zawierały średnio 18,1 ppb arsenu. Przy czym norma to 10 ppb. W trzech próbkach wody Whole Foods stężenia metalu były tylko nieznacznie poniżej limitu. Próbki zawierały między 9,48 a 9,86 ppb arsenu.

Wcześniejsze badania amerykańskich naukowców dowodzą, że woda pitna z poziomem arsenu wynoszącym zaledwie 3 ppb może już powodować poważne problemy zdrowotne. Taki poziom był w sześciu badanych markach.

2. Różne normy w różnych stanach

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ustaliła, że dopuszczalny próg to własnie 10 ppm. Ale na przykład w New Jersey za normę uznano poziom 5 ppb. Woda z większą ilością arsenu nie powinna być używana ani do picia, ani do gotowania.

Produceni wody w Stanach Zjednozonych korzystają z niespójnych wytycznych dotyczących dopuszczalnej zawartości arsenu dla wody z kranu i wody butelkowanej. W przypadku wody z kranu wymogi są bardziej rygorystyczne.

3. Skutki przyjmowania arsenu

Arsen to inaczej arszenik, czyli tlenek arsenu. Pierwsze skojarzenie to trucizna. I rzeczywiście jest jednym z najbardziej niebezpiecznych dla organizmu metali ciężkich. Jako pierwiastek naturalnie występuje w glebie, roślinach i wodzie, ale w bardzo małych ilościach.

Badania amerykańskich naukowców wykazały, że długotrwały kontakt z wyższymi stężeniami arsenu może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, raka i innych zaburzeń, a nawet prowadzić do obniżenia poziomu IQ u dzieci. Spożywanie dużych dawek tego pierwiastka może być nawet śmiertelne.

Zanim więc po raz kolejny sięgniesz po wodę butelkowaną najpierw dokładnie sprawdź jej skład.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.