Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n.med. Ryszard Hanecki

Atak kolki nerkowej - przyczyny, objawy, pierwsza pomoc, badania

Kolka nerkowa może pojawić się w wyniku picia niewystarczającej ilości wody.
Kolka nerkowa może pojawić się w wyniku picia niewystarczającej ilości wody. (gettyimages)

Kolka nerkowa to jeden z najczęstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się na szpitalne oddziały ratunkowe. Ból w jej przebiegu jest bardzo dotkliwy i wiąże się z problemami z oddawaniem moczu. Zwykle chorzy nie są świadomi, że w ich organizmie doszło do nagromadzenia kamieni nerkowych. Co warto wiedzieć o ataku kolki nerkowej?

spis treści

1. Czym jest kolka nerkowa?

Kolka nerkowa jest najbardziej rozpoznawalnym objawem kamicy nerkowej. Charakteryzuje ją obecność nierozpuszczalnych złogów w drogach moczowych. Atak kolki nerkowej pojawia się w momencie, kiedy organizm próbuje samodzielnie usunąć powstałe kamienie.

2. Przyczyny kolki nerkowej

Do kolki nerkowej dochodzi w wyniku zalegających kamieni nerkowych, które uniemożliwiają odpływ moczu i wywołują silny ból. Przyczyny powstawania złogów to:

Zobacz film: "Refundacja leków na łuszczycę"
  • picie zbyt małej ilości płynów,
  • dieta wysokobiałkowa,
  • niektóre choroby układu kostno-stawowego,
  • niektóre choroby układu pokarmowego,
  • zaburzenia przepływu moczu w drogach moczowych,
  • nawracające zakażenia układu moczowego.

3. Objawy ataku kolki nerkowej

Ból zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej. Przemieszcza się zazwyczaj w kierunku spojenia łonowego, zewnętrznych narządów płciowych i wewnętrznej powierzchni ud. Napady kolki mogą mieć charakter nawrotowy, jej epizody powtarzają się co kilka miesięcy lub nawet lat jako wyraz kolejnych rzutów kamicy.

Kolce nerkowej, poza znamiennym bólem, towarzyszyć mogą również inne objawy. Należą do nich: nudności, wymioty, wzdęcia, bladość skóry, potliwość oraz ogólny niepokój. Chory ponadto odczuwa częstą potrzebę oddawania moczu, jednak oddaje go w bardzo małych ilościach. U niektórych pacjentów daje się zaobserwować krwiomocz.

Gdy ból w kolce nerkowej jest bardzo dotkliwy, może dojść do odruchowego spadku ciśnienia tętniczego, a nawet zasłabnięcia. Jeśli kolce towarzyszy zakażenie układu moczowego, pojawia się gorączka i występują dreszcze.

W takiej sytuacji nie wolno zwlekać – konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem. Łagodzenie objawów kolki nerkowej w szpitalu jest bezwzględnie wskazane u chorych z jedną nerką i zaawansowaną cukrzycą.

Do lekarza warto również udać się w sytuacji, gdy atak o charakterze kolki nerkowej występuje po raz pierwszy. Może się bowiem okazać, że ból nie jest związany z kamicą. Tylko lekarz jest w stanie dokonać jego zróżnicowania. Ponadto specjalista określi przyczynę kamicy, co może pomóc w uniknięciu jej nawrotów.

Zobacz także:

4. Pierwsza pomoc w przypadku ataku kolki nerkowej

W przebiegu kolki nerkowej najważniejsze jest złagodzenie bólu. Jeśli nie jest on bardzo dotkliwy, można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w połączeniu z lekami rozkurczającymi mięśnie gładkie (spazmolityki).

Są one zazwyczaj dostępne bez recepty. Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka lub gdy kolka nerkowa pojawia się już kolejny raz, warto mieć je pod ręką w domowej apteczce.

Można również skorzystać z ziołowych preparatów, które wspomagają prawidłową pracę nerek i dróg moczowych. Wśród nich szczególnie popularna jest Fitolizyna, w składzie której znajduje się 9 roślin leczniczych.

W przypadku, kiedy ból staje się bardzo dotkliwy i nie słabnie, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który może zalecić sięgnięcie po silniejsze środki przeciwbólowe niż te dostępne bez recepty.

W przypadku kolki nerkowej, niepowikłanej objawami zakażenia, bardzo ważne jest również zwiększenie ilości przyjmowanych płynów, co ułatwi przemieszczanie się złogu.

5. Badania w przebiegu kamicy nerkowej

W przebiegu kolki nerkowej najczęściej wykonywanymi badaniami są USG układu moczowego oraz ogólne badanie moczu. Gdy dolegliwości bólowe ustąpią, wskazane jest ustalenie przyczyny ujawnienia się kamicy nerkowej.

Należy wykonać badanie krwi pod kątem oznaczenia w surowicy stężenia sodu, potasu, wapnia, fosforu, kwasu moczowego. Oznacza się jednocześnie dobowe wydalanie z moczem wapnia, szczawianów, fosforanów, kwasu moczowego. Badania wykonywane są po upływie około 2 miesięcy od ostatniego napadu kolki nerkowej.

Podstawowe badania obrazowe uzupełniane są często badaniami bardziej precyzyjnymi, takimi jak urografia lub tomografia komputerowa. Wystąpieniu kolki nerkowej w pewnym stopniu można zapobiec. Udaje się to osobom, które ściśle przestrzegają zasad profilaktyki kamicy dróg moczowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze