Trwa ładowanie...

Osoby uzależnione od cukru powinny być leczone podobnie jak narkomani

Avatar placeholder
08.11.2018 09:16
Naukowcy wykazali, że cukier może uzależniać tak samo jak kokaina
Naukowcy wykazali, że cukier może uzależniać tak samo jak kokaina (Shutterstock)

Masz słabość do słodkich napojów, ciast, ciastek i cukierków? Okazuje się, że jest naukowy powód, dla którego nie potrafisz oprzeć ci się cukrowi.

Naukowcy udowodnili, że glukoza wpływa na organizm podobnie jak używki, a więc możemy uzależnić się od cukru tak samo jak od kokainy, tytoniu czy morfiny.

Australijskie badanie potwierdziło, że efekty uzależnienia od cukru są podobne do skutków uzależnienia od leków, takich jak opiaty. Okazało się również, że po odstawieniu słodyczy organizm reaguje tak samo jako po nagłym zaprzestaniu brania narkotyków.

Cukier jest tak samo uzależniający jak kokaina
Cukier jest tak samo uzależniający jak kokaina (Shutterstock)
Zobacz film: "Pudding chia i inne zdrowe słodycze"

Niejednokrotnie dowodzono już, że cukier oddziałuje na mózg łudząco podobnie do kokainy. Niektóre badania wskazują wręcz, że może być bardziej wciągający niż narkotyk. Analiza naukowców z Politechniki w Queensland wykazała, że nadmiar glukozy zwiększa poziom dopaminy w mózgu w takim samym stopniu jak kokaina.

Podobnie jak w przypadku narkotyku, regularne spożywanie słodkości z czasem może prowadzić do spadku poziomu dopaminy. W konsekwencji osoby uzależnione od słodyczy potrzebują coraz więcej cukru, aby osiągnąć ten sam poziom neuroprzekaźnika i uniknąć uczucia smutku.

W odrębnym badaniu przeprowadzonym przez tych samych badaczy stwierdzono, że długotrwała ekspozycja na działanie sacharozy powoduje zaburzenia odżywiania i inne zmiany w zachowaniu. Jedna z autorek analizy, profesor Selena Bartlett z Instytutu Zdrowia i Innowacji Biomedycznych, uważa, że leki skuteczne w leczeniu uzależnienia od nikotyny mogą być również pomocne w leczeniu cukrowego nałogu.

Skutki spożywania cukru obejmują m.in. zwiększenie masy ciała, otyłość, wysoki poziom cukru we krwi i cukrzycę. To jednak nie wszystko. Zbyt duża ilość cukru w diecie może prowadzić do problemów psychologicznych, ponieważ zaburza on nastrój, motywację, kontrolę impulsów i działanie centrum nagród w mózgu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Ostatnie odkrycie tłumaczy, dlaczego tak trudno pozbyć się ochoty na słodycze. Autorzy badania są jednak przekonani, że doprowadzi ono do stworzenia nowych metod i terapii, które pomogą osobom kochającym cukier w przezwyciężeniu uzależnienia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze