Badanie cytologiczne w dermatologii
Badanie cytologiczne jest wykorzystywane w dermatologii, aby rozpoznać komórki patologiczne w skórze. Polega na pobraniu materiału biologicznego z miejsc chorobowych poprzez wymaz z dna pęcherza. Badanie pęcherza jest poprzedzone biopsją w celu zrobienia badania histopatologicznego lub immunologicznego. Można je wykonywać w przypadku chorób zakaźnych, ma charakter nieinwazyjny i służy ocenie komórek w pobranym materiale.
1. Wskazania do badania cytologicznego w dermatologii
Badanie polega na pobraniu materiału z miejsc zmienionych chorobowo poprzez:
- wymaz (z dna pęcherza);
- rozmaz (zza aspirowanej zawartości pęcherza, wydzieliny);
- odciśnięcie na szkiełku podstawowym (strzępka tkanki, treści owrzodzenia, materiału umieszczonego w igle).
Czasami badanie cytologiczne wywołane jest sztucznie poprzez zassanie lub nałożenie na skórę płatka z kantarydyną.
Po pobraniu materiału biologicznego bada się go. Pod uwagę bierze się obecność komórek patologicznych oraz nieprawidłowy stosunek ilościowy komórek fizjologicznie występujących lub też pojawienie się komórek fizjologicznie niewystępujących w skórze.
Badania cytologiczne w dermatologii wykonuje się, gdy występują:
- choroby wirusowe (opryszczka, półpasiec);
- złośliwe rozrosty limforetikularne;
- choroby pęcherza, np. choroba Duhringa, pęcherzyca;
- owrzodzenia nowotworowe, np. czerniaki, rak kolczystokomórkowy;
- mononukleoza zakaźna;
- promienica;
- zaburzenia systemu odpornościowego oraz choroby alergiczne.
2. Przebiega badania cytologicznego w dermatologii
Badanie cytologiczne w dermatologii trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Pacjent powinien pokazać zmiany na skórze, z których pobierany jest materiał do badania. Miejsce jest odkażane przy użyciu spirytusu tak, aby nie uszkodzić pokrywy pęcherza. Z pęcherza nieuszkodzonego pobiera się strzykawką z igłą jego zawartość. W przypadku owrzodzenia nowotworowego szkiełko podstawowe przykłada się bezpośrednio do miejsca owrzodzenia w ten sposób, by na szkiełku pozostał ucisk. Badanie wykonywane jest bez znieczulenia. Zachowane jest bezpieczeństwo. Sposobem wywołania sztucznie pęcherza jest naklejenie na skórę, na kilkadziesiąt minut, płatka z kantarydyną. Materiał pobrany do badania jest specjalnie zabarwiony. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu po kilkunastu minutach. W przypadku badania pęcherza po kilku dniach.
Specjalnym badaniem cytologicznym jest tzw. test okienka skórnego, polegający na przyłożeniu szkiełka nakrywkowego do wytworzonej sztucznie nadżerki i ocenie wysięku komórkowego.
Niezmiernie ważne jest, aby chronić zmiany chorobowe przed zakażeniem. Lekarz powinien zapisać na recepcie odpowiednie antybiotyki w aerozolu lub poinformować pacjenta, aby stosował wodne roztwory barwników, np. gencjany. Badanie nie powoduje żadnych powikłań, może być powtarzane wielokrotnie u osób w każdym wieku, a także u kobiet. Wykonywane jest na zlecenie lekarza. Przed badaniem pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowaniu leków oraz ogólnym samopoczuciu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.