Trwa ładowanie...

Badanie cytologiczne w dermatologii

Badanie cytologiczne jest wykorzystywane w dermatologii, aby rozpoznać komórki patologiczne w skórze. Polega na pobraniu materiału biologicznego z miejsc chorobowych poprzez wymaz z dna pęcherza. Badanie pęcherza jest poprzedzone biopsją w celu zrobienia badania histopatologicznego lub immunologicznego. Można je wykonywać w przypadku chorób zakaźnych, ma charakter nieinwazyjny i służy ocenie komórek w pobranym materiale.

spis treści

1. Wskazania do badania cytologicznego w dermatologii

Badanie polega na pobraniu materiału z miejsc zmienionych chorobowo poprzez:

Zobacz film: "Badania w RZS"

 • wymaz (z dna pęcherza);
 • rozmaz (zza aspirowanej zawartości pęcherza, wydzieliny);
 • odciśnięcie na szkiełku podstawowym (strzępka tkanki, treści owrzodzenia, materiału umieszczonego w igle).

Czasami badanie cytologiczne wywołane jest sztucznie poprzez zassanie lub nałożenie na skórę płatka z kantarydyną.

Po pobraniu materiału biologicznego bada się go. Pod uwagę bierze się obecność komórek patologicznych oraz nieprawidłowy stosunek ilościowy komórek fizjologicznie występujących lub też pojawienie się komórek fizjologicznie niewystępujących w skórze.

Badania cytologiczne w dermatologii wykonuje się, gdy występują:

Dlaczego warto mówić o opryszczce
Dlaczego warto mówić o opryszczce

Choroba wirusowa opryszczki jest bardzo groźna zarówno dla matki jak i płodu. Bez odpowiedniego leczenia

zobacz galerię
 • złośliwe rozrosty limforetikularne;
 • choroby pęcherza, np. choroba Duhringa, pęcherzyca;
 • owrzodzenia nowotworowe, np. czerniaki, rak kolczystokomórkowy;
 • mononukleoza zakaźna;
 • promienica;
 • zaburzenia systemu odpornościowego oraz choroby alergiczne.

2. Przebiega badania cytologicznego w dermatologii

Badanie cytologiczne w dermatologii trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Pacjent powinien pokazać zmiany na skórze, z których pobierany jest materiał do badania. Miejsce jest odkażane przy użyciu spirytusu tak, aby nie uszkodzić pokrywy pęcherza. Z pęcherza nieuszkodzonego pobiera się strzykawką z igłą jego zawartość. W przypadku owrzodzenia nowotworowego szkiełko podstawowe przykłada się bezpośrednio do miejsca owrzodzenia w ten sposób, by na szkiełku pozostał ucisk. Badanie wykonywane jest bez znieczulenia. Zachowane jest bezpieczeństwo. Sposobem wywołania sztucznie pęcherza jest naklejenie na skórę, na kilkadziesiąt minut, płatka z kantarydyną. Materiał pobrany do badania jest specjalnie zabarwiony. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu po kilkunastu minutach. W przypadku badania pęcherza po kilku dniach.

Specjalnym badaniem cytologicznym jest tzw. test okienka skórnego, polegający na przyłożeniu szkiełka nakrywkowego do wytworzonej sztucznie nadżerki i ocenie wysięku komórkowego.

Niezmiernie ważne jest, aby chronić zmiany chorobowe przed zakażeniem. Lekarz powinien zapisać na recepcie odpowiednie antybiotyki w aerozolu lub poinformować pacjenta, aby stosował wodne roztwory barwników, np. gencjany. Badanie nie powoduje żadnych powikłań, może być powtarzane wielokrotnie u osób w każdym wieku, a także u kobiet. Wykonywane jest na zlecenie lekarza. Przed badaniem pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowaniu leków oraz ogólnym samopoczuciu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza