Trwa ładowanie...

Biją na alarm. Wykryli go nawet w naszych sercach

Avatar placeholder
Milena Górecka 29.10.2023 11:23
Naukowcy wykryli go nawet w naszych sercach
Naukowcy wykryli go nawet w naszych sercach (Getty Images)

Od dawna już wiadomo, że mikroplastik trafia do naszych jelit. Dziś naukowcy biją na alarm, że obecny jest również w naszych sercach. Co to oznacza?

spis treści

1. Mikroplastik w sercach pacjentów

W tkankach serca 15 pacjentów kardiologicznych z Beijing Anzhen Hospital (Chiny), którzy byli w nim poddawani operacji tego narządu, wykryto dziewięć typów cząsteczek mikroplastiku o maksymalnej średnicy do 469 μm.

Obecność tych cząsteczek stwierdzono zarówno przed, jak i po operacji. Ilość mikroplastiku w sercu po operacji ulegała drobnej zmianie, co wskazuje na potencjalne wprowadzenie jego cząsteczek do serca podczas procedur medycznych.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Konsekwencje tego zjawiska są nieznane, ale istnieje obawa o potencjalny wpływ na układ krążenia oraz ewentualne powikłania operacyjne. Autorzy analizy podkreślają konieczność kontynuacji badań dotyczących wpływu procedur chirurgicznych na introdukcję mikroplastiku oraz potencjalnych konsekwencji obecności mikrodrobin plastiku w narządach wewnętrznych.

2. Czym jest mikroplastik?

Mikroplastik jest wykorzystywany w kosmetykach i produktach pielęgnacyjnych (jako środek ścierny), w przemyśle (jako wypełniacz), rolnictwie, tkaninach syntetycznych. Jego obecność w środowisku pochodzi także z degradacji większych przedmiotów plastikowych. Przenika do wody i pożywienia, stanowiąc zagrożenie dla ekosystemów i zdrowia.

Mimo że dokładne skutki obecności mikroplastików w ludzkim ciele nie są w pełni poznane, wyniki badań sugerują, że mogą one wpływać na gospodarkę hormonalną oraz przyczyniać się do problemów z wagą. Niektóre wyniki badań wskazują również na wpływ mikroplastików na masę ciała noworodków.

Z danych wynika, że do naszych organizmów tylko wraz z pożywieniem trafia średnio 5 mg mikroplastiku dziennie. Chociaż przyjęto, że główną drogą ekspozycji na mikroplastik jest spożywanie skażonego pożywienia, nowsze badania wskazują, że również bezpośredni kontakt ze skórą może przyczynić się do jego akumulacji w ludzkim organizmie.

Takie wielokierunkowe narażenie zwiększa konieczność dogłębnej analizy potencjalnych skutków zdrowotnych związanych z obecnością mikroplastiku w ciele.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze