Trwa ładowanie...

Boją się ciężkich reakcji po odstawieniu leków. Naukowcy mówią o skutkach

 Katarzyna Prus
16.06.2024 18:21
17 proc. pacjentów ma negatywne reakcje po odstawieniu tych leków
17 proc. pacjentów ma negatywne reakcje po odstawieniu tych leków (Getty Images)

Choć wiele osób ma obawy przed odstawieniem antydepresantów, naukowcy uspokajają i tłumaczą, że poważne reakcje nie są powszechnym zagrożeniem. Nowe analizy wskazują, że ciężkie skutki uboczne dotyczą jednego na 35 pacjentów.

spis treści

1. Pacjenci boją się odstawienia

Odstawienie antydepresantów może się wiązać z pewnymi skutkami ubocznymi, ale naukowcy uspokajają, że powody do obaw są mniejsze, niż wielu pacjentów może sądzić.

Z najnowszej metaanalizy dotychczasowych badań dotyczących takich leków wynika, że negatywne reakcje odczuwa znacznie mniej pacjentów, niż wcześniej sądzono.

Zobacz film: "Depresja chorobą kobiet?"

Takie wnioski płyną z pracy naukowców z uniwersytetów w Berlinie i Kolonii opublikowanej na łamach w "Lancet Psychiatry". Wynika z niej, że negatywne skutki mogą dotyczyć co szóstego pacjenta.

Antydepresantów nie należy odstawiać gwałtownie
Antydepresantów nie należy odstawiać gwałtownie (Getty Images)

Wygląda więc na to, że problem z odstawieniem antydepresantów jest mniejszy, niż wynikało to z poprzednich badań. Wcześniejsze doniesienia wskazywały, że negatywne objawy po zakończeniu takiej terapii mogło mieć nawet 56 proc. osób i co więcej - u prawie połowy chodziło o ciężkie reakcje.

2. 17 proc. pacjentów ma negatywne reakcje

Analiza niemieckich ekspertów objęła 79 badań dotyczących antydepresantów (łacznie objęły one 20 tysięcy pacjentów, którzy stosowali takie leki).

Naukowcy wskazują, że maksymalnie 17 proc. pacjentów leczonych antydepresantami doświadcza skutków ich odstawienia, a ciężkie działania uboczne występują jedynie u jednego na 35 pacjentów.

Prof. Christopher Baethge, psychiatra z Uniwersytetu w Kolonii i jeden z autorów badania tłumaczy, że wiele niepożądanych skutków po odstawieniu antydepresantów może mieć inne przyczyny. Precyzuje, że wcale nie muszą się one wiązać z konkretnym zaburzeniem psychicznym, które leczył pacjent.

Należy mieć jednak świadomość, że kwestie odstawiania antydepresantów należy zawsze konsultować z lekarzem i nie robić tego na własną rękę. Nie należy tego robić gwałtownie, ale stopniowo, zmieniając dawkowanie pod kontrolą specjalisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze