Trwa ładowanie...

Japoński lek pobił rekord. Producent wyjaśnia, jak działa

 Karolina Rozmus
21.03.2024 12:25
Ponad 4 miliony dolarów. Nowy rekordzista na liście najdroższych leków świata
Ponad 4 miliony dolarów. Nowy rekordzista na liście najdroższych leków świata (Getty Images / East News)

Przez długi czas to do producenta leków CSL i jego terapii genowej na hemofilię należał tytuł rekordzisty, z kwotą opiewającą na 3,5 mln dolarów. Przebił go Orchard Therapeutics, oddział japońskiej firmy Kyowa Kirin, który terapię genową oszacował na zawrotną sumę 4,25 mln dolarów.

spis treści

1. USA zatwierdza terapię genową w MLD

Droga terapia genowa stosowana jest u dzieci z leukodystrofią metachromatyczną (MLD). To choroba dotykająca układu nerwowego zaliczana do tzw. schorzeń spichrzeniowych. Jej źródłem jest niedobór enzymu, a skutkiem - wadliwa aktywność arylosufatazy A (ASA) i odkładanie się sulfatydów, składowej osłonki mielinowej, w układzie nerwowym i narządach wewnętrznych.

Choroba występuje w trzech postaciach: późnoniemowlęcej, dziecięcej i dorosłej. MLD dotyka jedną na 40 tys. osób w Stanach Zjednoczonych Ameryki, szacuje się, że w Polsce może występować z częstotliwością jeden na 20 tys. urodzeń. W przypadku późnodziecięcej postaci przeżycie po diagnozie nie przekracza pięciu lat.

Nowa terapia została zatwierdzona w przedostatnim tygodniu marca 2024 r. jako pierwsza terapia genowa do leczenia MLD w USA. Lenmeldy firmy Orchard, znany również jako atidarsagene autotemcel, podaje się w postaci jednorazowego wlewu z komórek macierzystych pacjenta, które zostały genetycznie zmodyfikowane.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Terapia została zatwierdzona jako pierwsza terapia genowa do leczenia MLD w USA
Terapia została zatwierdzona jako pierwsza terapia genowa do leczenia MLD w USA (Getty Images)

Przed rozpoczęciem terapii pacjent musi przejść chemioterapię, by można było w dalszej kolejności zastąpić komórki szpiku kostnego pacjenta komórkami zmodyfikowanymi genetycznie.

2. Rekordziści na rynku. Najdroższe leki świata

Dane uzyskane od grupy 37 dzieci z MLD wskazują, że terapia genowa zmniejsza ryzyko zgonu bądź objawy zaburzeń motorycznych. Cena leczenia jest jednak zawrotna. Japońska firma w oświadczeniu orzekła, że koszt, czyli 4,25 mln dolarów, ma odzwierciedlać "wartość, jaką terapia może zapewnić kwalifikującym się do leczenia pacjentom i ich rodzinom, a także potencjalny długoterminowy wpływ, jaki leczenie może mieć na ogólne funkcjonowanie opieki zdrowotnej". Instytut Przeglądu Klinicznego i Ekonomicznego, niezależny organ nadzorujący ceny leków, wycenił terapię na nieco niższą kwotę - 3,94 mln dolarów.

Wcześniej rekordzistą był australijski producent leków CSL, którego terapia na hemofilię B opiewała na kwotę 3,5 mln dolarów. Przez długi czas tytuł należał także do Zolgensmy leku stosowanego w terapii SMA. Detaliczna cena jednej dawki wynosiła ponad 2,1 miliona dolarów.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze