Trwa ładowanie...

Charakterystyczne zmiany pojawiają się skórze. Mogą zwiastować poważne choroby

Avatar placeholder
19.08.2024 17:30
Wzorki na skórze przypominają mozaikę? Objaw może zwiastować te choroby
Wzorki na skórze przypominają mozaikę? Objaw może zwiastować te choroby (Getty Images)

Zmiany pojawiające się na skórze mogą być objawem choroby lub niegroźnym defektem estetycznym. Czy pojawienie się skóry marmurkowatej jest powodem do obaw i czym w ogóle jest ta przypadłość?

spis treści

1. Wzorki na skórze

Skóra marmurkowata nazywana jest też sinością siatkowatą. Objawia się sinymi, sinoróżowymi lub czerwonymi plamkami, które odrobinę przypominają mozaikę. Najczęściej pojawia się na rękach oraz nogach.

Lekarze uspokajają, że te zmiany na skórze zwykle są zupełnie niegroźne. Jedynie w rzadkich przypadkach mogą świadczyć o poważnych chorobach, a nawet stanowić zagrożenie dla życia pacjenta.

Wzorki na skórze powstają, gdy wystawione na niską temperaturę, a po ogrzaniu zwykle znikają. Wynika to z nierównomiernego skurczu tętniczek. Siność siatkowatą możemy podzielić na kilka rodzajów:

Zobacz film: "Objawy cukrzycy na skórze"
  • livedo reticularis - łagodna postać,
  • livedo racemosa - przebarwienia są mocno widoczne,
  • livedo necroticans - widoczna jest martwica skóry.

O jakich chorobach może więc ostrzegać skóra marmurkowata?

2. Skóra marmurkowata jako objaw choroby

Siność siatkowata może wystąpić u pacjentów z cukrzycą, przy zaburzeniach krzepnięcia krwi oraz układowych chorobach tkanki łącznej, takich jak toczeń rumieniowaty układowy oraz zapalenie naczyń związanych z krioglobulinemią.

Wzorki na skórze mogą sugerować zespół antyfosfolipidowy i często towarzyszy im zespół Raynauda. Skóra marmurkowata jest też objawem choroby zimnych aglutynin oraz zespołu Sneddona.

Niekiedy te zmiany skórne towarzyszą chorobom zakaźnym, a nawet nowotworom. Czasem są też wynikiem przyjmowania leków, w szczególności amantadyny, chinidyny, minocykliny, a także środków fibrynolitycznych.

Jeśli mozaika na skórze nie znika po ogrzaniu ciała, warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi wywiad i skieruje na odpowiednie badania, by wykluczyć potencjalne schorzenia.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze