130-procentowy wzrost zachorowań. Tego raka widać na skórze
W ciągu ostatnich lat zauważono 130-procentowy wzrost zachorowań na raka trzustki, który jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Najczęściej jest diagnozowany w zaawansowanym stadium ze względu na niespecyficzne objawy, co znacznie ogranicza możliwości leczenia.
1. Najbardziej powszechne symptomy raka trzustki
Rak trzustki to wielkie wyzwanie dla onkologii, ponieważ zwykle jest wykrywany w momencie, gdy guzy są już nieoperacyjne. Co roku u czterech tysięcy Polaków diagnozuje się ten nowotwór, a 80 proc. z nich w momencie rozpoznania ma już przerzutową postać choroby.
Pięcioletni wskaźnik przeżywalności wynosi jedynie pięć procent. Anna Przybylska zmarła zaledwie kilka miesięcy po diagnozie, z chorobą zmierzyli się też Steve Jobs, Patrick Swayze i Luciano Pavarotti.
Ze względu na to, że trzustka jest położona głęboko w jamie brzusznej, rak tego narządu może łatwo się ukryć, dając niecharakterystyczne objawy. Typowe symptomy, związane z układem pokarmowym, najczęściej pojawiają się na późnych etapach choroby. Występują wówczas:
- bóle brzucha,
- tłuszczowe biegunki,
- nudności i wymioty,
- zaburzenia trawienia,
- wzdęcia,
- nagła utrata masy ciała.
Dodatkowo pacjenci mogą cierpieć na ból pleców, przewlekłe zmęczenie czy podwyższoną temperaturę. Warto zwrócić uwagę na nagle rozpoznaną cukrzycę lub problemy z kontrolą wcześniej wykrytej choroby.
2. Nietypowe objawy raka trzustki
Czasem rak trzustki może objawić się zażółceniem oraz świądem skóry. U niektórych pacjentów te dwie dolegliwości są pierwszymi symptomami śmiertelnej choroby.
Są to oznaki żółtaczki, która objawia się również zażółceniem białek oka. Nazywana jest żółtaczką zastoinową, mechaniczną lub pozawątrobową.
Sytuacja ta może być wynikiem nacisku guza na drogi żółciowe, zapalenia dróg żółciowych lub kamicy przewodów żółciowych.
Eksperci z Cleveland Clinic zwracają uwagę, że nie znamy dokładnej przyczyny powstawania raka trzustki, ale istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania. Należy do nich palenie tytoniu, otyłość i cukrzyca typu 2. Większą ostrożność powinny zachować osoby z przewlekłym zapaleniem trzustki oraz mutacjami genetycznymi BRCA1 lub BRCA2.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.