Trwa ładowanie...

Chcesz uchronić się przed demencją? Wyrzuć z diety ten składnik

 Maciej Rugała
23.01.2023 09:26
Cukry proste wpływają źle na kondycję naszego mózgu
Cukry proste wpływają źle na kondycję naszego mózgu (Getty Images)

Według danych WHO na demencję cierpi około 55 mln ludzi na całym świecie. Według WHO do 2050 roku możemy się spodziewać aż 140 mln chorych na tę podstępną przypadłość. Eksperci uważają, że możemy temu przeciwdziałać, a sposób na to jest bardzo prosty i dotyczy naszych nawyków żywieniowych.

spis treści

1. Dieta chroni twój mózg

Powszechnie wiadomo, jak ważna jest dieta dla zdrowego serca czy naczyń krwionośnych, ale nie każdy zdaje sobie sprawę jest równie istotna, aby utrzymać dobrą kondycję mózgu. Okazuje się, że konkretne nawyki żywieniowe mogą przyśpieszyć starzenie się neuronów, a inne - mogą je przed tym uchronić.

Odpowiednia ilość błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów złożonych, składników mineralnych, witamin i antyoksydantów - chroni mózg przed stresem oksydacyjnym. Ten z kolei jest ściśle związanym ze stanem zapalnym w otoczeniu tkanek nerwowych, co "postarza" nasz mózg.

Zobacz film: "Owoc morwy zmniejsza ryzyko alzheimera"

Jeśli uwzględnimy w swoim codziennym sposobie żywienia odpowiednio dużą ilość warzyw, nasion i orzechów, to możemy być spokojni o zdrowie komórek nerwowych w naszym mózgu. Wiele z nich zawiera także cynk i magnez oraz cenne kwasy tłuszczowe, które są kluczowe w utrzymaniu jego optymalnej kondycji. Z kolei w produktach mięsnych znajdziemy witaminę B12.

2. Wpływ cukru na mózg

Warto, aby z naszego menu wykluczyć produkty bogate w cukier. Ich spożycie jest ściśle związane z wydzielaniem insuliny, czyli hormonu regulującego poziom glukozy we krwi. To, jak zmienia się nasz poziom glukozy we krwi, wiąże się ze zdrowiem naczyń krwionośnych, serca, a także mózgu.

Badania pokazują, że spożywanie przeładowanych cukrem napojów koreluje z większym ryzykiem zachorowalności na chorobę Alzheimera, demencję i udar mózgu. Dużo cukru w diecie to także ryzyko rozwoju insulinooporności.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze