Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Chirurgiczna korekcja odstających uszu - wskazania, przebieg operacji

Avatar placeholder
14.07.2021 15:15
Chirurgiczna korekcja odstających uszu
Chirurgiczna korekcja odstających uszu

Chirurgiczna korekcja odstających uszu to zabieg polegający na poprawie ustawienia małżowin usznych względem głowy. Korekcję odstających uszu przeprowadza się za pomocą odpowiedniego ułożenia chrząstki a następnie jej umocowania w odpowiednim kształcie. Zabieg można dokonać zarówno u dzieci jak i u dorosłych, na oddziale otolaryngologii bądź chirurgii plastycznej. Efekt kosmetyczny po wykonanym zabiegu jest trwały i w większości przypadków zadowalający.

spis treści

1. Wskazania do korekcji odstających uszu i przebieg operacji

Korekcję odstających uszu przeprowadza się w celach estetycznych. Odstające uszy mogą być poważnym defektem urody i przyczynić się do obniżenia poczucia własnej wartości i pewności siebie. Największy problem stanowią dla dzieci, gdyż mogą być przedmiotem szydzenia i wyśmiewania przez rówieśników. Z tego względu aby uchronić dziecko od tego typu traumy, korekcję odstających uszu powinno się przeprowadzić możliwie najwcześniej, najlepiej gdy dziecko skończy 5 lub 6 lat, gdyż wtedy proces wzrostu i kształtowania uszu jest już niemal ukończony. W ten sposób zapobiegnie się stresującym przeżyciom dziecka w okresie szkolnym.

Efekty korekcji odstających uszu
Efekty korekcji odstających uszu

Z lewej strony - zdjęcia zrobione przed zabiegiem. Z prawej - efekty korekcji uszu.

zobacz galerię
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Operacja plastyczna uszu może być przeprowadzona w szpitalu lub gabinecie lekarskim. Można ją wykonać w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie uszu i ich okolic) lub ogólnym(pacjent podczas zabiegu jest nieprzytomny). Operacja trwa zazwyczaj około 2 godzin. Podczas zabiegu chirurg wykonuje nacięcie skóry z tyłu ucha, tak aby odsłonić chrząstkę. Następnie kształtuje chrząstkę, zbliżając małżowiny uszne do głowy. Chrząstkę prawidłowo ukształtowaną mocuje się w odpowiednim kształcie za pomocą szwów niewchłanialnych nylonowych. Czasami konieczne jest również nacięcie chrząstki. Po zabiegu rana zamykana jest za pomocą szwów.

2. Po zabiegu korekcji uszu

Po operacji na ranę przykłada się gruby opatrunek. W celu łagodzenia nadwrażliwości, bólu i dyskomfortu, pacjent może przyjmować leki przeciwbólowe. Jeśli operacja przeprowadzana jest w szpitalu, pacjent wychodzi do domu następnego dnia. Po 3-4 dniach od operacji zdejmuje się bandaże, jednak pacjent powinien nosić lekki opatrunek przez kolejne 2-3 tygodnie. Dzięki temu rana szybciej się goi.

Najpowszechniejszym skutkiem ubocznym korekcji uszu są blizny, jednak ze względu na ich lokalizację z tyłu uszu, nie są one widoczne, a tym samym nie stanowią defektu. Rzadsze powikłania operacji to:

  • zakrzepy;
  • infekcje;
  • bliznowiec i blizny przerostowe;
  • miejscowy brak czucia;
  • podatność na przeziębienia.

Zdarza się również, że rezultaty operacji nie spełniają oczekiwań. Z tego względu niezwykle ważna jest rozmowa z lekarzem, który dokładnie omówi, jakie mogą być spodziewane efekty końcowe zabiegu. Chirurgiczna korekcja odstających uszu, jak każdy zabieg chirurgiczny, wiąże się z pewnym ryzykiem. Przed podjęciem decyzji o operacji powinno się rozważyć wszystkie za i przeciw, czyli potencjalne korzyści i zagrożenia. Niekiedy operacyjna korekta wyglądu nie przynosi satysfakcji i sprawia rozczarowanie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Opatrunki i bandażowanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze