Chłoniak: strategia zwodniczych objawów

Chłoniaki zbyt często diagnozowane są dopiero w stadium zaawansowanym. Jednym z powodów są niespecyficzne objawy, niekiedy przypominające zwykłe przeziębienie.

Chłoniaki to nowotwory charakteryzujące się nieprawidłowym rozrostem komórek układu limfoidalnego (limfocytów B, T lub komórek NK). Stanowią one silnie zróżnicowaną grupę, w której wyróżnia się aż kilkadziesiąt różnych odmian klinicznych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Chłoniaki występują w populacji stosunkowo często. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zachorowań na ten rodzaj nowotworu wzrasta co roku o około 4-5 proc., co daje niechlubne 5-6 miejsce na liście przyczyn zgonów spośród wszystkich przyczyn onkologicznych. Rocznie w Polsce rozpoznaje się u ok. 7500 zachorowań na chłoniaki. W rankingu nowotworów najczęściej występujących w naszym kraju zajmują 6. miejsce u mężczyzn i 7. u kobiet.

Niestety zbyt często nowotwór ten diagnozowany jest dopiero w stadium zaawansowanym z powodu niespecyficznych objawów przypominających zwykłe przeziębienie. Należą do nich powiększone węzły chłonne (w badaniu klinicznym stwierdza się przeważnie stosunkowo twarde, niebolesne węzły chłonne), osłabienie, znaczna utrata masy ciała, podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny, obfite nocne poty, długo utrzymujący się kaszel lub duszność oraz uporczywe swędzenie skóry. Przyjmuje się, że w razie wykluczenia związku pomiędzy powiększonymi węzłami chłonnymi a infekcjami lub braku reakcji na antybiotykoterapię pacjent każdorazowo powinien zasięgnąć konsultacji u lekarza hematologa.

Najczęściej u osób dorosłych rozpoznawane są tzw. chłoniaki rozlane z dużych komórek B (diffuse large B-cell lymphoma – DLBCL) stanowiące ok. 35 proc. chłoniaków nieziarniczych (non-Hodgkin’s lymphoma – NHL). W Europie częstość występowania tego typu chłoniaka szacuje się na 12-15 na 100 tysięcy ogólnej populacji rocznie i wzrasta z wiekiem - od 2 na 100 tysięcy w wieku 20-24 lat przez 45 na 100 tysięcy w wieku 60-64 lat do 112 na 100 tysięcy w wieku 80-84 lat. Ponad połowa pacjentów w chwili rozpoznania ma więcej, niż 65 lat.

Początek choroby z reguły rozpoczyna się od szybko rosnącej masy węzłowej lub pozawęzłowej (około 40 proc. przypadków, najczęściej nosogardło i żołądek) wywołującej zwykle objawy miejscowe, a niekiedy także ogólne. Niestety chłoniaki z dużych komórek B są nowotworami szybko postępującymi - bez leczenia choroba prowadzi do objawów wtórnych (uciskowe, systemowe uszkodzenia narządowe) w czasie tygodni, najwyżej kilku miesięcy. W przypadkach pierwotnej lokalizacji pozawęzłowej chłoniaka DLBCL może on przyjmować maskę innych nowotworów pierwotnych narządów odpowiadających umiejscowieniu nowotworu.

Leczenie chłoniaka DLBCL z racji agresywnego przebiegu powinno być radykalne z intencją pełnego wyleczenia tak, aby nie doszło do nawrotu choroby. Po ustaleniu rozpoznania standardem postępowania terapeutycznego jest immunochemioterapia, polegająca na stosowaniu przeciwciała monoklonalnego – rytuksymabu oraz cytostatyków.

Taka terapia jest w Polsce dostępna dla wszystkich pacjentów w ramach programu lekowego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co więcej, skuteczność powyższego leczenia pozwala na trwałe wyleczenie choroby u 60-70 proc. pacjentów. W przypadku obecności zmian masywnych przy rozpoznaniu stosowana jest radioterapia uzupełniająca po zakończeniu immunochemioterapii.

Rokowanie pacjentów ulega znacznemu pogorszeniu, jeśli na skutek wykształcenia mechanizmów oporności na lub wznowy nowotworu terapia pierwszej linii okaże się nieskuteczna. Zgodnie ze standardami, u niektórych pacjentów, intensyfikuje się wówczas leczenie poddając pacjenta wysokodawkowej chemioterapii wspartej autologicznym przeszczepieniem komórek macierzystych. Niestety metoda ta nie jest możliwa do zastosowania u wszystkich pacjentów z chłoniakiem DLBCL. Niezbędnym warunkiem przeprowadzenia procedury przeszczepienia szpiku jest bowiem uzyskanie optymalnej odpowiedzi pacjenta na chemioterapię wysokodawkową. Takie postępowanie jest skuteczne tylko u 20-30 proc. pacjentów z oporną postacią choroby.

Pacjentów z opornym na leczenie lub nawrotowym chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B, u których z różnych względów nie można dokonać przeszczepienia szpiku lub gdy pomimo jego przeprowadzenia choroba jest nadal aktywna, praktycznie nie ma obecnie określonego postępowania leczniczego opartego na standardach Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO). Szansą dla nich mogą być nowoczesne cytostatyki takie, jak np. piksantron – nowozarejestrowany lek we wskazaniu do stosowania w monoterapii w leczeniu wielokrotnie nawracającego lub opornego na leczenie, agresywnego chłoniaka z komórek B u osób dorosłych (zarejestrowany do stosowania w kolejnych liniach leczenia).

Nierefundowany aktualnie w Polsce piksantron wykazuje znacznie zmniejszone ryzyko powikłań kardiotoksycznych w porównaniu z doksorubicyną i mitoksantronem, dwoma innymi formami terapii pacjentów opornych na leczenie. Ma to istotne znaczenie dla osób leczonych wcześniej kardiotoksycznymi antracyklinami, którzy często osiągnęli życiowy limit terapeutyczny leku, doświadczyli powikłań sercowo-naczyniowych lub należą do grupy wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Badanie kliniczne oceniające skuteczność terapii piksantronem wykazało istotnie większy odsetek całkowitych odpowiedzi na leczenie oraz 40 proc. redukcję ryzyka progresji w porównaniu z grupą kontrolną.

Komentarze (20)
~probioemy@wp.pl
~probioemy@wp.pl 12 miesięcy temu

@~Ajurweda: Drożdżak to ma 80% ludzi , u mnie był kilka lat , jak posypało mi się zdrowie to zacząłem stosować proste metody i od kilku miesięcy mam spokój ,wszystko się zmieniło ,[ wyniki ] , ale od tej chwili uważam co jem i piję , głównie chodzi o kolację , mogę podpowiedzieć skutecznie

Odpowiedz
~probioemy@wp.pl
~probioemy@wp.pl 12 miesięcy temu

@~haha: Żelazo cyjanek w soli i w bakaliach [ trutka na szczury ], , większość zbóż dosuszane Roundupem , jego główny toksyczny składnik to [ Glifosat ] , patrz w goglach , kulisy depopulacji cz1. Roundup / a także w czym jest Glifosat i co robi w naszym organizmie ,, pobadaj prywatnie warzywa i owoce , a także mięso , zobaczysz czym jesteśmy truci , dlaczego 100 tyś. Polaków rocznie umiera na raka , chcesz to się truj i choruj , a jeśli chcesz informacji jak tego uniknąć i tą chemię i met, ciężkie zneutralizować to przecież mam e- maila . nie na forum , podpowiem takie rzeczy które dają tobie i twojej rodzinie więcej informacji , jak być zdrowym w tych coraz trudniejszych czasach , zapraszam

Odpowiedz
~haha
~haha 12 miesięcy temu

@~probioemy@wp.pl: pożywienie nie jest marne, tylko na dobre jakościowo produkty wielu ludzi po prostu nie stać by miesiąc w miesiąc kupować zdrowszą żywność.. niby dlaczego w sklepie czasami widać takie różnice w cenie jak chociazby szynki.. jedna jest za 16zł kilogram, a inna już kosztuje 50-60zł kg? Ze złotej świni tamta jest ? Nie, po prostu jest robiona z mięsa bez ulepszaczy... (na yt są filmiki jak się pompuje chemią miesa róznego rodzaju) a potem to ludzie jedzą ze smakiem większym lub mniejszym.. ale z tymi niby ekologicznymi, drogimi produktami też trzeba uważać, kupiłem kiedyś paprykę, która właśnie z ekologicznej uprawy miała być.. w porównaniu do mojej działkowej.. która na 100% chemii nie widziała... to ta ekologiczna smakowała..a w zasadzie nie smakowała.. marny zapach, w smaku nijaka.. jak zwykła marketówka..

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

DYSKUSJE NA FORUM

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 4 godziny temu

1
Artykuły Onkologia
Onkologia

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu

Ukryty zabójca Choroby nowotworowe bywają podstępne. Często nie dają typowych objawów, rozwijają się w ukryciu, a ich symptomy są niespecyficzne i trudne do zdiagnozowania. Zdarza się, że trudno jest ustalić jednoznaczną przyczynę złego samopoczucia i...

Onkologia

Najczęstsze symptomy raka u mężczyzn

Najczęstsze symptomy raka u mężczyzn

Ból brzucha to nie tylko niestrawność Niestrawność, ból brzucha, częste oddawanie moczu - to tylko niektóre, zdawałoby się błahe, problemy zdrowotne, które nie wymagają wizyty u lekarza. Jednak mogą to być wczesne oznaki raka u mężczyzn. Eksperci są zdania,...

Onkologia

Co zmienić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu?

Co zmienić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu?

Rozwój komórek nowotworowych Europejski Kodeks Walki z Rakiem opublikowano już 30 lat temu. Eksperci alarmują w nim, że rozwojowi raka można zapobiec dzięki stosowaniu się do podanych reguł. Dotychczas ukazały się cztery nowelizacje kodeksu. Wszystkie...

Onkologia

Pomoc medycyny paliatywnej (WIDEO)

Pomoc medycyny paliatywnej (WIDEO) Odtwórz wideo

Medycyna paliatywna to dziedzina lekarska, która obejmuje opiekę nad osobami nieuleczalnie chorymi. Pierwsze hospicjum medycyny paliatywnej powstało w Wielkiej Brytanii, w Polsce takich miejsc jest kilka. Od 2002 roku istnieje Polskie Towarzystwo Medycyny...