Chłoniak: strategia zwodniczych objawów

Chłoniaki zbyt często diagnozowane są dopiero w stadium zaawansowanym. Jednym z powodów są niespecyficzne objawy, niekiedy przypominające zwykłe przeziębienie.

Chłoniaki to nowotwory charakteryzujące się nieprawidłowym rozrostem komórek układu limfoidalnego (limfocytów B, T lub komórek NK). Stanowią one silnie zróżnicowaną grupę, w której wyróżnia się aż kilkadziesiąt różnych odmian klinicznych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Chłoniaki występują w populacji stosunkowo często. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zachorowań na ten rodzaj nowotworu wzrasta co roku o około 4-5 proc., co daje niechlubne 5-6 miejsce na liście przyczyn zgonów spośród wszystkich przyczyn onkologicznych. Rocznie w Polsce rozpoznaje się u ok. 7500 zachorowań na chłoniaki. W rankingu nowotworów najczęściej występujących w naszym kraju zajmują 6. miejsce u mężczyzn i 7. u kobiet.

Niestety zbyt często nowotwór ten diagnozowany jest dopiero w stadium zaawansowanym z powodu niespecyficznych objawów przypominających zwykłe przeziębienie. Należą do nich powiększone węzły chłonne (w badaniu klinicznym stwierdza się przeważnie stosunkowo twarde, niebolesne węzły chłonne), osłabienie, znaczna utrata masy ciała, podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny, obfite nocne poty, długo utrzymujący się kaszel lub duszność oraz uporczywe swędzenie skóry. Przyjmuje się, że w razie wykluczenia związku pomiędzy powiększonymi węzłami chłonnymi a infekcjami lub braku reakcji na antybiotykoterapię pacjent każdorazowo powinien zasięgnąć konsultacji u lekarza hematologa.

Najczęściej u osób dorosłych rozpoznawane są tzw. chłoniaki rozlane z dużych komórek B (diffuse large B-cell lymphoma – DLBCL) stanowiące ok. 35 proc. chłoniaków nieziarniczych (non-Hodgkin’s lymphoma – NHL). W Europie częstość występowania tego typu chłoniaka szacuje się na 12-15 na 100 tysięcy ogólnej populacji rocznie i wzrasta z wiekiem - od 2 na 100 tysięcy w wieku 20-24 lat przez 45 na 100 tysięcy w wieku 60-64 lat do 112 na 100 tysięcy w wieku 80-84 lat. Ponad połowa pacjentów w chwili rozpoznania ma więcej, niż 65 lat.

Początek choroby z reguły rozpoczyna się od szybko rosnącej masy węzłowej lub pozawęzłowej (około 40 proc. przypadków, najczęściej nosogardło i żołądek) wywołującej zwykle objawy miejscowe, a niekiedy także ogólne. Niestety chłoniaki z dużych komórek B są nowotworami szybko postępującymi - bez leczenia choroba prowadzi do objawów wtórnych (uciskowe, systemowe uszkodzenia narządowe) w czasie tygodni, najwyżej kilku miesięcy. W przypadkach pierwotnej lokalizacji pozawęzłowej chłoniaka DLBCL może on przyjmować maskę innych nowotworów pierwotnych narządów odpowiadających umiejscowieniu nowotworu.

Leczenie chłoniaka DLBCL z racji agresywnego przebiegu powinno być radykalne z intencją pełnego wyleczenia tak, aby nie doszło do nawrotu choroby. Po ustaleniu rozpoznania standardem postępowania terapeutycznego jest immunochemioterapia, polegająca na stosowaniu przeciwciała monoklonalnego – rytuksymabu oraz cytostatyków.

Taka terapia jest w Polsce dostępna dla wszystkich pacjentów w ramach programu lekowego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co więcej, skuteczność powyższego leczenia pozwala na trwałe wyleczenie choroby u 60-70 proc. pacjentów. W przypadku obecności zmian masywnych przy rozpoznaniu stosowana jest radioterapia uzupełniająca po zakończeniu immunochemioterapii.

Rokowanie pacjentów ulega znacznemu pogorszeniu, jeśli na skutek wykształcenia mechanizmów oporności na lub wznowy nowotworu terapia pierwszej linii okaże się nieskuteczna. Zgodnie ze standardami, u niektórych pacjentów, intensyfikuje się wówczas leczenie poddając pacjenta wysokodawkowej chemioterapii wspartej autologicznym przeszczepieniem komórek macierzystych. Niestety metoda ta nie jest możliwa do zastosowania u wszystkich pacjentów z chłoniakiem DLBCL. Niezbędnym warunkiem przeprowadzenia procedury przeszczepienia szpiku jest bowiem uzyskanie optymalnej odpowiedzi pacjenta na chemioterapię wysokodawkową. Takie postępowanie jest skuteczne tylko u 20-30 proc. pacjentów z oporną postacią choroby.

Pacjentów z opornym na leczenie lub nawrotowym chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B, u których z różnych względów nie można dokonać przeszczepienia szpiku lub gdy pomimo jego przeprowadzenia choroba jest nadal aktywna, praktycznie nie ma obecnie określonego postępowania leczniczego opartego na standardach Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO). Szansą dla nich mogą być nowoczesne cytostatyki takie, jak np. piksantron – nowozarejestrowany lek we wskazaniu do stosowania w monoterapii w leczeniu wielokrotnie nawracającego lub opornego na leczenie, agresywnego chłoniaka z komórek B u osób dorosłych (zarejestrowany do stosowania w kolejnych liniach leczenia).

Nierefundowany aktualnie w Polsce piksantron wykazuje znacznie zmniejszone ryzyko powikłań kardiotoksycznych w porównaniu z doksorubicyną i mitoksantronem, dwoma innymi formami terapii pacjentów opornych na leczenie. Ma to istotne znaczenie dla osób leczonych wcześniej kardiotoksycznymi antracyklinami, którzy często osiągnęli życiowy limit terapeutyczny leku, doświadczyli powikłań sercowo-naczyniowych lub należą do grupy wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Badanie kliniczne oceniające skuteczność terapii piksantronem wykazało istotnie większy odsetek całkowitych odpowiedzi na leczenie oraz 40 proc. redukcję ryzyka progresji w porównaniu z grupą kontrolną.

Komentarze (20)
~probioemy@wp.pl
~probioemy@wp.pl 10 miesięcy temu

@~Ajurweda: Drożdżak to ma 80% ludzi , u mnie był kilka lat , jak posypało mi się zdrowie to zacząłem stosować proste metody i od kilku miesięcy mam spokój ,wszystko się zmieniło ,[ wyniki ] , ale od tej chwili uważam co jem i piję , głównie chodzi o kolację , mogę podpowiedzieć skutecznie

Odpowiedz
~probioemy@wp.pl
~probioemy@wp.pl 10 miesięcy temu

@~haha: Żelazo cyjanek w soli i w bakaliach [ trutka na szczury ], , większość zbóż dosuszane Roundupem , jego główny toksyczny składnik to [ Glifosat ] , patrz w goglach , kulisy depopulacji cz1. Roundup / a także w czym jest Glifosat i co robi w naszym organizmie ,, pobadaj prywatnie warzywa i owoce , a także mięso , zobaczysz czym jesteśmy truci , dlaczego 100 tyś. Polaków rocznie umiera na raka , chcesz to się truj i choruj , a jeśli chcesz informacji jak tego uniknąć i tą chemię i met, ciężkie zneutralizować to przecież mam e- maila . nie na forum , podpowiem takie rzeczy które dają tobie i twojej rodzinie więcej informacji , jak być zdrowym w tych coraz trudniejszych czasach , zapraszam

Odpowiedz
~haha
~haha 10 miesięcy temu

@~probioemy@wp.pl: pożywienie nie jest marne, tylko na dobre jakościowo produkty wielu ludzi po prostu nie stać by miesiąc w miesiąc kupować zdrowszą żywność.. niby dlaczego w sklepie czasami widać takie różnice w cenie jak chociazby szynki.. jedna jest za 16zł kilogram, a inna już kosztuje 50-60zł kg? Ze złotej świni tamta jest ? Nie, po prostu jest robiona z mięsa bez ulepszaczy... (na yt są filmiki jak się pompuje chemią miesa róznego rodzaju) a potem to ludzie jedzą ze smakiem większym lub mniejszym.. ale z tymi niby ekologicznymi, drogimi produktami też trzeba uważać, kupiłem kiedyś paprykę, która właśnie z ekologicznej uprawy miała być.. w porównaniu do mojej działkowej.. która na 100% chemii nie widziała... to ta ekologiczna smakowała..a w zasadzie nie smakowała.. marny zapach, w smaku nijaka.. jak zwykła marketówka..

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 28 minut temu

10

Pomocni lekarze

Artykuły Onkologia
Onkologia

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Choroby XXI wieku Nowotwory to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Mimo ogromnego postępu medycyny zbierają żniwo wśród populacji państw wysoko rozwiniętych. Chociaż większość z nas jest świadoma przyczyn rozwoju raka, to niektóre z nich są nie do uniknięcia....

Onkologia

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Śmiertelne zagrożenie Choroba, który budzi strach u większości z nas. Okazuje się, że wiele wczesnych objawów nowotworów łatwo pomylić z symptomami innych dolegliwości lub zwyczajnie zbagatelizować. Zdiagnozowanie raka w początkowym stadium daje szansę...

Onkologia

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy, które bagatelizujesz Chrypka, utrata wagi, przewlekłe zaparcia, biegunki to objawy, które są często przez nas bagatelizowane, a mogą sugerować rozwój chorób nowotworowych. Dziwne, nawracające dolegliwości powinny skłonić do szybkiej wizyty u...

Onkologia

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO)

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO) Odtwórz wideo

Guzy miednicy mniejszej to na przykład guzy i mięśniaki macicy, torbiele okołojajowodowe czy guzy jajników. Mogą to być guzy nowotworowe lub torbiele czynnościowe. O guzach, które powodują silne bóle brzucha opowiada prof. dr hab. Paweł Kamiński, ginekolog...

Onkologia

Onkolog bez skierowania (WIDEO)

Onkolog bez skierowania (WIDEO) Odtwórz wideo

Lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze jest w stanie pomóc, jeśli objawy pacjenta sugerują nowotwór. Do onkologa w Polsce można oczywiście iść bez skierowania, tak jak do lekarzy specjalistów takich jak dermatolog, wenerolog czy ginekolog. Wizyta u lekarza...

Onkologia

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Nowotwory głowy i szyi - diagnozowane za późno Myślisz, że ból głowy może wiązać się jedynie z migreną lub bólem zatok? Jesteś zdania, że niewielkie krostki w jamie ustnej to tylko afta, a przewlekła chrypka jest objawem przeziębienia? Możesz być w błędzie....

Onkologia

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Objawy, których nie dostrzegamy Rozpoznanie nowotworu nie jest łatwą sprawą. Potwierdzenie tej poważnej choroby można uzyskać tylko na podstawie profesjonalnych badań, jednak pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj dużo wcześniej. Niestety - często je...