Nowy lek na chłoniaka

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na wypuszczenie na rynek leku, który zwalcza dwa rodzaje chłoniaka - ziarnicę złośliwą oraz rzadką chorobę znaną jako a anaplastyczny chłoniak olbrzymiokomórkowy.

Czym są chłoniaki?

Chłoniaki to nowotwory układu limfatycznego - sieci węzłów chłonnych połączonych przez naczynia przewodzące limfę. Objawy chłoniaka obejmują, m.in.: opuchnięte węzły chłonne, gorączkę, spadek wagi i zmęczenie. Rozróżnia się dwa główne typy chłoniaka - ziarnicę złośliwą (chłoniaka Hodgkina) i chłoniaka nieziarniczego. Anaplastyczny chłoniak olbrzymiokomórkowy jest rzadkim typem chłoniaka nieziarniczego, który może zaatakować różne części ciała, wliczając węzły chłonne, skórę, kości i tkanki miękkie.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Według danych WHO, liczba zachorowań na chłoniaki wzrasta o około 4-5% rocznie. W Polsce co roku diagnozuje się ok. 6000 przypadków zachorowań na chłoniaka nieziarniczego i około 1000 przypadków zachorowań na ziarnicę złośliwą.

Badania nad nowym lekiem na chłoniaka

Nowy środek na chłoniaka zawiera przeciwciała, które umożliwiają ukierunkowanie leku na określone białka markerowe komórek chłoniaka, znane jako CD30. Lek został stworzony z myślą o osobach cierpiących z powodu ziarnicy złośliwej, u których przeszczep szpiku kostnego nie przyniósł oczekiwanych rezultatów lub u tych, które przeszły już dwie chemioterapie, co automatycznie wyklucza u nich przeszczep. U pacjentów z anaplastycznym chłoniakiem olbrzymiokomórkowym lek stosuje się w przypadku postępowania choroby mimo wcześniejszego zastosowania chemioterapii.

Lek został dopuszczony do użytku na podstawie badań przeprowadzonych na 102 pacjentach chorych na ziarnicę złośliwą. W wyniku zastosowania środka zaobserwowano częściowe lub całkowite zmniejszenie się nowotworu u 73% badanych, w czasie półrocznej terapii. Skuteczność leku u osób z anaplastycznym chłoniakiem olbrzymiokomórkowym została sprawdzona w testach skupiających się na 58 pacjentach. Roczne leczenie u tych osób skutkowało całkowitym wyleczeniem bądź znaczną redukcją nowotworu aż u 86% pacjentów.

Nowo zatwierdzony lek jest pierwszym środkiem na ziarnicę złośliwą od 35 lat i pierwszym lekiem w historii leczenia chłoniaka skierowanym bezpośrednio w anaplastycznego chłoniaka olbrzymiokomórkowego.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie
Blizna - charakterystyka, rodzaje

Nowy sposób usuwania blizn

Nowy sposób usuwania blizn

Naukowcy wyszli z założenia, że najlepszym sposobem trwałego usunięcia blizny będzie pozwolenie zdrowej tkance na uzupełnienie zmienionego miejsca - dzięki temu skóra stanie się znów elastyczna i zacznie spełniać swoją funkcję.

Onkologia

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

i fosfor. Naturalny lek na raka W 2001 roku na łamach „Health Science Institute" opublikowano badania, które wykazały, że preparaty przygotowane (...) na bazie grawioli niszczą komórki 12 typów nowotworów, w tym chłoniaka,...

Stres

Nowy smak kawy

Nowy smak kawy

Użalanie się nad sobą do niczego dobrego nie prowadzi, natomiast spojrzenie na trudną sytuację z innej perspektywy może wiele zmienić.

Rozwój osobisty

Nowy pracownik

Nowy pracownik

W nowej pracy ważne jest pierwsze wrażenie, jednak nie należy nic robić na siłę, zwłaszcza zrażać do siebie resztę pracowników. Może to utrudnić dalszą współpracę w zespole.

Randki

Związek partnerski

Związek partnerski

Idealny związek polega na grze obustronnych kompromisów. Pierwszym ruchem wdrażania zmian między tobą i partnerem jest swój własny rachunek sumienia.

Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

biżuterii lub zastosowaniu leku. Swędzeniu mogą towarzyszyć zmiany skórne, takie jak zaczerwienia lub podrażnienia. Ponadto swędzenie skóry (...) często jest objawem nowotworów narządów wewnętrznych, między innymi raka trzustki, żołądka,...

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Chłoniak Burkitta

Białaczka - prezentacja edukacyjna to rodzaj chłoniaka nieziarniczego, który rozwija się z nowotworowo zmienionych komórek układu odpornościowego (...) (limfocytów B), występującym głównie u dzieci i młodych ludzi. Jest to jeden z najszybciej...