Trwa ładowanie...

Nowy lek na chłoniaka

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na wypuszczenie na rynek leku, który zwalcza dwa rodzaje chłoniaka - ziarnicę złośliwą oraz rzadką chorobę znaną jako a anaplastyczny chłoniak olbrzymiokomórkowy.

Zobacz film: "Żywienie osób z chorobą nowotworową"

spis treści

1. Czym są chłoniaki?

Chłoniaki to nowotwory układu limfatycznego - sieci węzłów chłonnych połączonych przez naczynia przewodzące limfę. Objawy chłoniaka obejmują, m.in.: opuchnięte węzły chłonne, gorączkę, spadek wagi i zmęczenie. Rozróżnia się dwa główne typy chłoniaka - ziarnicę złośliwą (chłoniaka Hodgkina) i chłoniaka nieziarniczego. Anaplastyczny chłoniak olbrzymiokomórkowy jest rzadkim typem chłoniaka nieziarniczego, który może zaatakować różne części ciała, wliczając węzły chłonne, skórę, kości i tkanki miękkie.

Według danych WHO, liczba zachorowań na chłoniaki wzrasta o około 4-5% rocznie. W Polsce co roku diagnozuje się ok. 6000 przypadków zachorowań na chłoniaka nieziarniczego i około 1000 przypadków zachorowań na ziarnicę złośliwą.

2. Badania nad nowym lekiem na chłoniaka

Nowy środek na chłoniaka zawiera przeciwciała, które umożliwiają ukierunkowanie leku na określone białka markerowe komórek chłoniaka, znane jako CD30. Lek został stworzony z myślą o osobach cierpiących z powodu ziarnicy złośliwej, u których przeszczep szpiku kostnego nie przyniósł oczekiwanych rezultatów lub u tych, które przeszły już dwie chemioterapie, co automatycznie wyklucza u nich przeszczep. U pacjentów z anaplastycznym chłoniakiem olbrzymiokomórkowym lek stosuje się w przypadku postępowania choroby mimo wcześniejszego zastosowania chemioterapii.

Lek został dopuszczony do użytku na podstawie badań przeprowadzonych na 102 pacjentach chorych na ziarnicę złośliwą. W wyniku zastosowania środka zaobserwowano częściowe lub całkowite zmniejszenie się nowotworu u 73% badanych, w czasie półrocznej terapii. Skuteczność leku u osób z anaplastycznym chłoniakiem olbrzymiokomórkowym została sprawdzona w testach skupiających się na 58 pacjentach. Roczne leczenie u tych osób skutkowało całkowitym wyleczeniem bądź znaczną redukcją nowotworu aż u 86% pacjentów.

Nowo zatwierdzony lek jest pierwszym środkiem na ziarnicę złośliwą od 35 lat i pierwszym lekiem w historii leczenia chłoniaka skierowanym bezpośrednio w anaplastycznego chłoniaka olbrzymiokomórkowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.