Wysoki cholesterol – czym jest i jak go obniżyć?
Czym jest cholesterol? Jest to lipidowa substancja, która pełni w organizmie wiele pozytywnych funkcji. Ponieważ nie tylko uczestniczy w produkcji hormonów, ale także jest elementem składowym większości komórek. Cholesterol jest także podstawą syntezy kwasów żółciowych, a także bierze udział w produkcji witaminy D. Powinien być produkowany w odpowiedniej ilości zbyt wysoki cholesterol może być niebezpieczny dla organizmu.
1. Na co wskazuje wysoki cholesterol?
Do prawidłowego działania organów wewnętrznych wystarcza tyle cholesterolu ile jest w stanie wyprodukować sam organizm. Organem, który produkuje cholesterol jest wątroba. Cholesterol produkowany przez organizm to cholesterol endogenny, który stanowi 80 proc. całości cholesterolu, a 20 proc. dostarczamy organizmowi razem z pożywieniem. Dlatego zbyt wysoki cholesterol jest tylko i wyłącznie przyczyną nieprawidłowej diety.
Wysoki cholesterol pokarmowy powoduje podwyższenie poziomu pełnego cholesterolu we krwi. Wysoki cholesterol nie rozpuszcza się we krwi, krąży po całym organizmie, a w połączeniu z produkowanymi przez wątrobę białkami tworzy lipoproteiny. Są to drobne kuleczki tłuszczu, które są dodatkowo otoczone białkami.
Cząstki różnią się od siebie przede wszystkim ilością cholesterolu i białek. Dlatego wyróżnia się dwa typy cząstek: HDL (dobra frakcja) i LDL (zła frakcja). Cząstki LDL zawierają bardzo wysoki cholesterol, który transportowany jest do krwioobiegu, a to po dłuższym czasie prowadzi do rozwinięcia się miażdżycy.
Wysoki cholesterol może prowadzić nie tylko do zatoru żylnego, ale powoduje tym samym zaburzenie funkcjonowania serca i mózgu. Dobry cholesterol przenika do ścian tętnic, ale nie odkłada się na nich. HDL redukuje wysoki cholesterol we krwi i tym samym przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób układu krążenia.
2. Jak obniżyć wysoki poziom cholesterolu?
Wysoki cholesterol może stanowić zagrożenie dla organizmu. Dlatego redukcja wysokiego cholesterolu jest konieczna. Jednak należy wiedzieć, że wysoki cholesterol nie jest możliwy do całkowitego wyeliminowania. Według dietetyków dzienna dawka cholesterolu nie może przekraczać 300 mg. W tym przypadku bardzo ważna jest odpowiednio dobrana dieta i samokontrola.
Dieta na obniżenie cholesterolu nie powinna zawierać jajek, ponieważ żółtko zawiera dużą dawkę cholesterolu, ale dostarcza organizmowi lecytynę, która zapobiega odkładaniu się cholesterolu na ściankach. Dlatego osoby, u których zdiagnozowano wysoki cholesterol mogą zjeść około 2 jajek tygodniowo.
Do produktów, które mogą powodować, że w organizmie jest zbyt wysoki cholesterol należą wszystkie podroby. Osoby, które mają wysoki cholesterol powinny całkowicie zrezygnować z podrobów, a zdrowa osoba powinna ograniczyć posiłki z tymi produktami do 2 na cały miesiąc. Dieta, która obniży wysoki cholesterol nie powinna zawierać tłuszczy zwierzęcych, ponieważ one również powodują podniesienie jego poziomu we krwi.