Trwa ładowanie...

Normy cholesterolu – prawidłowe normy, przebieg badania, dieta

Czym jest cholesterol? Jakie są normy cholesterolu? Jest to związek chemiczny, który jest bardzo potrzebny do prawidłowej pracy organizmu. Cholesterol występuje nie tylko w osoczu krwi, ale także w tkankach. Cholesterol dzieli się na zły i dobry. W ostatnich latach lekarze przy każdej wizycie zlecając badania bardzo dużą uwagę zwracają właśnie na cholesterol. Ponieważ jeżeli jest go zbyt dużo w organizmie istnieje duże ryzyko pojawienia się choroby naczyniowego układu. Normy cholesterolu muszą być zinterpretowane przez lekarza, aby dopasować dietę i leczenie.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Prawidłowe normy cholesterolu

Jakie powinny być normy cholesterolu? Każdy organizm produkuje cholesterol, który jest istotnym elementem błon komórkowych. Innym zadaniem, jakie ma cholesterol jest tworzenie w organizmie witaminy D3, wytwarzanie hormonów płciowych i nadnercza. Normy cholesterolu nie mogą być przekroczone, ponieważ odgrywa też bardzo ważną rolę w prawidłowej pracy mózgu. Sam cholesterol nie jest szkodliwy, jedynie sytuacja, kiedy normy cholesterolu są zbyt wysokie. Cholesterol jest substancją tłuszczową, która powoduje tworzenie blaszki miażdżycowej powodującej zator w tętnicach. Taki stan powoduje, że mogą pojawić się niebezpieczne choroby niedokrwienne.

Duży wpływ na normy cholesterolu ma prawidłowa dieta
Duży wpływ na normy cholesterolu ma prawidłowa dieta

Najbardziej niebezpieczną sytuacją jest narastanie blaszki miażdżycowej w sercu, ponieważ wtedy pacjentowi zagraża choroba wieńcowa, a gdy blaszka zamknie całkowicie naczynie sercowe może dojść do zawału serca. Gdy cholesterol, a właściwie blaszka zamknie światło naczynia, które doprowadza krew do mózgu istnieje zwiększone ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu.

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu
10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu [11 zdjęć]

Kroki, które należy podjąć, by zmniejszyć wysoki poziom cholesterolu we krwi wydają się proste, ale wielu...

zobacz galerię

Miażdżyca, czyli cholesterol w zbyt dużej ilości w organizmie nie występuje jedynie w mózgu i sercu, a obejmuje cały organizm. Ponieważ zbyt duży cholesterol to również choroby, które kończą się utratą wzroku, niewydolnością nerek, niedokrwieniem kończyn. Gdy normy cholesterolu są duże powstaje stan, który jest nazywany hipercholesterolemią. Gdy cholesterol jest zbyt duży może to doprowadzić do schorzeń układu krążenia. Wysoki poziom cholesterolu może towarzyszyć dla przykładu cukrzycy, anoreksji, niedoczynności tarczycy, zespołowi metabolicznemu czy schorzeniom nerek.

2. Badanie cholesterolu

Cholesterol powinien być kontrolowany przy każdej nawet rutynowej wizycie u lekarza. Cholesterol jest badany podczas analizy krwi. Jeżeli chory jest w grupie ryzyka wtedy należy badania powtarzać częściej. Samo badanie krwi nie jest bolesne, krew pobierana jest z żyły. Cholesterol powinien, być badany na czczo, kilkanaście godzin od ostatniego posiłku, czyli najlepiej rano. Tego rodzaju badanie precyzyjnie określi ilość, w jakiej cholesterol występuje w organizmie. Jakie są prawidłowe normy cholesterolu? Norma dla całkowitego cholesterolu to poniżej 200 mg/dl 5, 2 mmol/l. Podwyższone normy cholesterolu to przekroczenie wartości 250 mg/dl (>6, 5 mmol/l).

To też warto wiedzieć

3. Obniżenie cholesterolu

Cholesterol nie musi być obniżany jedynie przy pomocy leków farmakologicznych, dobrym rozwiązaniem będzie także właściwie zbilansowana dieta. Przede wszystkim należy unikać produktów, które zawierają cholesterol, dla przykładu należy unikać tłustych produktów pochodzenia zwierzęcego, które można zastąpić rybami. Zalecane jest także spożywanie większej ilości warzyw i owoców. Bardzo ważny jest też codzienny zdrowy wysiłek fizyczny np. regularne spacery czy jogging. Przy odpowiedniej diecie i zdrowym trybie życia normy cholesterolu nie powinny być wysokie.

Następny artykuł: Cholesterol LDL

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.