Trwa ładowanie...

Neurolog ostrzega Polaków. "Niszczą mózg, często bezpowrotnie"

 Anna Klimczyk
Anna Klimczyk 23.07.2024 12:28
Neurolog mówi, co niszczy mózg. Lepiej się wystrzegać
Neurolog mówi, co niszczy mózg. Lepiej się wystrzegać (Getty Images / materiały własne)

Lekarze alarmują, że choroby neurologiczne wyprzedziły choroby serca i są główną przyczyną niepełnosprawności na świecie. - Jest wiele czynników, które niszczą mózg, często bezpowrotnie - ostrzega prof. Konrad Rejdak. Z okazji Światowego Dnia Mózgu neurolog podpowiada, jak chronić ten ważny narząd.

spis treści

1. Plaga chorób neurologicznych

22 lipca obchodzimy Światowy Dzień Mózgu. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat tego fascynującego organu. A niestety Polacy nagminnie zaniedbują jego zdrowie, o czym świadczy plaga chorób neurologicznych, z którymi zmaga się już nawet 5 mln osób. Lekarze alarmują, że narasta m.in. problem udarów i demencji.

- Szacujemy, że nawet jedna trzecia polskiego społeczeństwa dozna w swoim życiu różnych typów trwałych zaburzeń układu nerwowego. Mózg to bardzo wrażliwy narząd, w związku z tym podlega różnym negatywnym wpływom środowiskowym. Oczywiście układ nerwowy składa się jeszcze z wielu innych struktur, jak rdzeń kręgowy czy nerwy obwodowe, więc to poszerza skalę zaburzeń - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Zobacz film: "Rak piersi"

- Tych problemów chorobowych może być też coraz więcej z racji np. trybu życia. Jest wiele czynników, które niszczą mózg, często bezpowrotnie. Zaliczamy do nich używki, czyli alkohol, papierosy i substancje psychoaktywne. Mózg może także skutecznie zaburzać niezdrowa dieta oparta na tzw. śmieciowym jedzeniu, czyli przetworzonych produktach - dodaje ekspert.

Choroby mózgu dotykają coraz młodszych ludzi
Choroby mózgu dotykają coraz młodszych ludzi (Getty Images)

Neurolog alarmuje, że z chorobami układu nerwowego zmagają się coraz młodsi pacjenci.

- Na oddziałach i w gabinetach neurologicznych pojawia się coraz więcej osób przed 40. rokiem życia. Obecnie pod opieką w szpitalu mam takiego młodego człowieka, który w wywiadzie nadużywał palenia oraz substancji odurzających. Do szpitala trafił z zaburzeniami zachowania. Wystąpiły u niego także napady padaczkowe. W badaniach stwierdziliśmy, że doszło do zapalenia mózgu w związku z osłabieniem odporności. Jest intensywnie leczony, aby go uratować - opisuje prof. Rejdak.

2. Podstawą jest znajomość objawów

Neurolog dodaje, że obecnie najczęściej występującą chorobą neurologiczną jest udar mózgu. Szacuje się, że rocznie doznaje go około 80 tys. osób.

- Ważne jest, aby znać objawy udaru i szybko reagować, gdy wystąpią. Im szybciej znajdziemy się w szpitalu, tym większe szanse na pełne wyleczenie. Gdy opóźnimy ten proces, może dojść do trwałego uszkodzenia mózgu - tłumaczy prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Do tych objawów zaliczamy: niedowład w zakresie kończyn, osłabienie mięśni twarzy np. opadnięcie kącika ust po jednej stronie, niewyraźną i trudną do zrozumienia mowę, zaburzenia pola widzenia, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów czy zaburzenia czucia.

Czasem może występować także silny ból głowy, co nasuwa podejrzenie krwotoku śródmózgowego.

- Nie ma jednej przyczyny, która stałaby za tak alarmującym wzrostem przypadków udarów mózgu. Ogromne znaczenie mają tu czynniki, na które pacjenci mają wpływ. To m.in. nadużywanie alkoholu, substancji psychoaktywnych, palenie papierosów, nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej i stres. Powinniśmy starać się je ograniczyć a najlepiej wyeliminować - radzi prof. Rejdak.

3. Mózg nam "podziękuje"

A co powinniśmy robić, by wspierać i chronić nasze "centrum dowodzenia", jakim jest mózg? Neurolog wylicza, że kluczowe zasady to ograniczenie lub wręcz rezygnacja z używek, odpowiedzialne branie leków, dieta bogata w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, odpowiednia dawka snu i aktywność fizyczna.

- Pamiętajmy, że mózg bardzo potrzebuje dużej ilości substancji odżywczych. Dieta musi zawierać mniej węglowodanów, soli i tłuszczów nasyconych. Są to zdecydowanie niezdrowe składniki pokarmowe. Za to powinniśmy spożywać dużo witamin pochodzenia naturalnego i błonnika - tłumaczy prof. Rejdak.

- Ważne też, żeby dieta była urozmaicona. Nie powinniśmy spożywać cały czas tych samych produktów. Pamiętajmy również o nawadnianiu - wskazuje ekspert i dodaje, że ważne jest także zachowanie rytmu dobowego.

- Zadbajmy o odpowiednią ilość snu, unikajmy ekspozycji na nadmierne bodźce, takie jak niebieskie światło czy hałas. Są to czynniki, których mózg bardzo nie lubi - podsumowuje prezes PTN.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze