Co na łuszczycę? Czy i jakie leki na łuszczycę mogą pomóc?
Łuszczyca jest jedną z chorób autoimmunologicznych, której przyczyny nie są do końca znane. Wciąż nie ma też skutecznego sposobu na to, by całkowicie się wyleczyć. Jest natomiast coraz więcej preparatów leczniczych, które wydłużają okresy remisji, a jeśli dokuczliwe symptomy występują, znacznie zmniejsza się ich nasilenie.
Łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Wykwity na skórze nie tylko wyglądają nieestetycznie, co jest krępujące dla chorego. Czerwone stany zapalne są swędzące i występują w różnych miejscach na ciele. Najczęściej jednak pojawiają się na łokciach, dłoniach, kolanach. Niestety w wielu przypadkach jednocześnie lub później pojawiają się problemy stawowe, co określa się mianem artropatii łuszczycowej.
1. Podstawowe leczenie łuszczycy
Jak mówi ekspert, mgr. farm. Marlena Choroszyńska z Apteki Nowa Farmacja w Pruszczu Gdańskim, „pomimo tego, że nie ma jeszcze skutecznej metody, która na całe życie wyleczy z łuszczycy, to można znacząco podnieść poziom życia chorego.
Podstawą leczenia są oczywiście systematyczne wizyty u lekarza prowadzącego, który monitoruje przebieg choroby. W zależności od potrzeb przepisuje odpowiednie leki na łuszczycę. Można też sięgać po preparaty lecznicze bez recepty, dbać o odpowiedni styl życia i stosować kosmetyki, które powstały z myślą o skórze łuszczycowej.
2. Jakie są dostępne leki bez recepty?
Osoby, które wiedzą, że mają problem, powinny zawsze mieć w swojej apteczce podstawowe leki. Te, które są na receptę, zazwyczaj zawierają tak silne związki, jak sterydy. Każdy chory, który widzi, że zaczynają się pojawiać stany zapalne, zapisuje się do lekarza. Zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu nie może iść na wizytę lub czeka na termin.
Na szczęście w aptekach, także tych internetowych, jest wiele produktów, które też pomogą. Ich działanie jest łagodniejsze i mniej inwazyjne, ale są skuteczne. Pomijając kwestie wizualne, to, co jest najbardziej dokuczliwe przy chorobie, to uporczywe swędzenie skóry.
W tej sytuacji pomogą leki na łuszczycę o działaniu przeciwhistaminowym i przeciwświądowym. Występują w postaci żeli, czy maści. Oprócz tego w dobrych aptekach można znaleźć też różnego rodzaju kremy, które będą natłuszczały i nawilżały. Najczęściej preparaty tego typu zawierają takie związki jak kwas salicylowy, mocznik lub pochodne węgla. Podstawa to codzienna pielęgnacja
Po leki na łuszczycę sięga się, kiedy już jej objawy występują. Jednak, aby ich częstotliwość zminimalizować, konieczna jest dbałość o skórę. W tym celu powstały specjalne preparaty, które są dostępne w każdej aptece. Jest też cała linia dermokosmetyków dla skóry atopowej i łuszczycowej. Są to kremy, szampony, żele do kąpieli i wiele innych. Najważniejsze w codziennej pielęgnacji jest to, by skórę natłuszczać i nawilżać. Unikając przy tym substancji, które mogą wywołać uczulenie.
3. Dieta i inne sposoby wspierające walkę z chorobą
Ponieważ każdy, kto musi często zażywać leki, chciałby zminimalizować ich ilość, podczas wspierania zdrowia i walki ze schorzeniami próbuje się naturalnych metod. Nie inaczej jest w tym przypadku. Leki na łuszczycę są skuteczne, ale leczenie można przyspieszać, sięgając po naturalne rozwiązania.
Część osób walczących z łuszczycą decyduje się na balenoterapię. Polega to na korzystaniu ze specjalnych kąpieli leczniczych w wodzie morskiej lub mineralnej. Działanie tego typu kąpieli polega na tym, że powstające na skórze łuski są z niej delikatnie usuwane. Poza tym kąpiel będzie łagodzić zmiany skórne i działa odkażająco. Jednak wcale nie trzeba szukać specjalnych ośrodków, by odbudowywać swoje zdrowie. Starania można zacząć od własnej kuchni.
Lekarze czasem przepisują leki, które działają ogólnoustrojowo. Spożywanie poszczególnych grup artykułów spożywczych też wpływa od środka na nasilenie choroby. W zależności od tego, po co się sięga, jedzenie może pomóc albo zaszkodzić. Przede wszystkim ważne są źródła kwasów omega-3, czyli oliwa, oleje, ryby. Oprócz tego warto sięgać po warzywa, owoce, zieloną herbatę, orzechy i produkty zbożowe.
Artykuł sponsorowany