Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Anna Syrkiewicz

Przyczyny powstawania gruczolaka stercza

Avatar placeholder
13.07.2021 16:48
Przyczyny powstawania gruczolaka stercza
Przyczyny powstawania gruczolaka stercza

Mimo wieloletnich badań nad etiologią łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, nie jest ona jednoznacznie poznana. Dobrze udokumentowana jest jednak współzależność wieku chorego oraz udział testosteronu w powstawaniu przerostu prostaty.

spis treści

1. Wpływ testosteronu na powstanie gruczolaka

Środowisko hormonalne kształtowane jest przez oś podwzgórze-przysadka-jądro-gruczoł krokowy. Podwzgórze wytwarza LH-RH, hormon uwalniający hormon luteinizujący. Pod jego wpływem przysadka uwalnia właściwy hormon LH, czyli hormon luteinizujący, który pobudza syntezę testosteronu. Ten z kolei przenika do komórek nabłonka gruczołu krokowego i tam pod wpływem 5-alfa-reduktazy ulega przekształceniu do dihydrotestosteronu, który wykazuje właściwą aktywność hormonalną.

2. Działanie dihydrotestosteronu

DHT, czyli dihydrotestosteron, łączy się z odpowiednimi receptorami jąder komórkowych, wywołując odpowiedź komórek nabłonkowych w postaci ich wzrostu, proliferacji oraz wzmożonej czynności wydzielniczej.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Wraz z wiekiem obniża się ilość produkowanego testosteronu, dochodzi zatem do względnej przewagi estrogenów, co z kolei prowadzi do zagęszczenia receptorów jądrowych dla DTH. Dodatkowo estrogeny pobudzają proliferację komórek zrębu stercza, a także najprawdopodobniej hamują apoptozę.

Stymuluje on także czynniki wzrostu, głównie czynnik wzrostu nabłonka (EGF) oraz TGF-beta. Pierwszy wpływa na rozrost nabłonka oraz elementów tkanki łącznej prostaty. Drugi bierze udział w zahamowaniu apoptozy, programowanej śmierci komórki. W mechanizmie tym dochodzi do zaburzenia równowagi między czynnikami stymulującymi proliferację komórek, a czynnikami odpowiedzialnymi za apoptozę. W konsekwencji dochodzi do stymulacji rozrostu i powiększenia się strefy przejściowej gruczołu krokowego.

3. Czynniki wpływające na rozrost prostaty

Wśród czynników mogących mieć wpływ na rozrost stercza wymienia się:

  • czynniki środowiskowe (częściej chorują mężczyźni mieszkający w dużych miastach i na terenach zanieczyszczonych);
  • budowę ciała (u osób otyłych w tkance tłuszczowej zwiększa się przemiana androgenów w estrogeny).

Na koniec warto podkreślić, że powstałe komórki są całkowicie prawidłowe i nie mają charakteru nowotworowego złośliwego. Łagodny przerost prostaty nie jest zatem nowotworem złośliwym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze