Trwa ładowanie...

Ćwiczenia fizyczne mają duży wpływ na rozwój cukrzycy

Avatar placeholder
11.04.2019 13:46
Ćwiczenia fizyczne mają duży wpływ na rozwój cukrzycy
Ćwiczenia fizyczne mają duży wpływ na rozwój cukrzycy (123RF)

Tylko jedna sesja treningu interwałowego może zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy typu 2, według badań przeprowadzonych przez naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. To jest zachęcającą wiadomością dla tych, którzy rozpoczynają nowy rok z postanowieniem zmiany sylwetki.

1. Silniejsze mięśnie i naczynia krwionośne

Jonathan Little, adiunkt na wydziale Zdrowia i Ćwiczeń Fizycznych na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, mówi, że badania wykazały, że seria prostych ćwiczeń na nogi z udziałem ciężarów może poprawić funkcjonowanie naczyń krwionośnych u osób z cukrzycą i bez cukrzycy.

"Osoby z cukrzycą typu 2 są do czterech razy bardziej narażone na rozwój chorób sercowo-naczyniowych niż osoby bez tej przypadłości. Po zakończeniu jednego powtórzenia ćwiczeń widzieliśmy poprawę funkcjonowania naczyń krwionośnych, wzrost wskaźnika zdrowia serca i spadek ryzyka zawału.

Informacja ta może zostać wykorzystana w dalszych badaniach i może stanowić nowe bezpieczne i ekonomiczne narzędzie, dzięki któremu da się pomóc ludziom w radzeniu sobie ze swoją chorobą" – mówi Little

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Niewiele ćwiczeń fizycznych trzeba, by naczynia krwionośne cukrzyków stały się silniejsze
Niewiele ćwiczeń fizycznych trzeba, by naczynia krwionośne cukrzyków stały się silniejsze (Shutterstock)

W badaniu, Little i jego zespół badawczy porównali działanie dwóch rodzajów treningu interwałowego - trening wytrzymałościowy (prasa na nogi, rozciąganie i wyciągi) i kardio (rower stacjonarny - ćwiczenia na czynność naczyń krwionośnych.

Oba te systemu ćwiczeń stosowano zgodnie ze schematem naprzemiennych okresów wysokiej i niskiej intensywności wysiłku, w stosunku jeden-do-jednego.

Badanych, w wieku 35 lat, przypisano do jednej z trzech grup: osoby z cukrzycą typu 2 oraz osoby bez cukrzycy. Każda grupa wykonała 20-minutowe, rutynowe ćwiczenia, które obejmowały rozgrzewkę i siedem minut intensywnego wysiłku, z jednominutową przerwą pomiędzy mniej a bardziej intensywnymi ćwiczeniami.

"U wszystkich ćwiczących stwierdziliśmy sporą poprawę funkcjonowania naczyń krwionośnych po przerwie w treningu. Jednak to było najbardziej widoczne w grupie chorych na cukrzycę typu 2" - mówi Monique Francois, student i współautor badania.

2. Pierwsza niezaraźliwa epidemia

"Wypróbowaliśmy taki trening na tej grupie, ponieważ jest stosunkowo prosty i może być podjęty nawet przez osoby, które zwykle nie ćwiczą. Badanie to pokazuje, że ćwiczenia oparte na bazie treningu interwałowego są metodą na poprawienie zdrowia układu krążenia – do tego są metodą niezwykle wydajną i skuteczną, dającą natychmiastowe efekty" – dodaje.

Cukrzyca jest przewlekłą, wyniszczającą, czasem śmiertelną chorobą, w czasie której organizm nie jest w stanie wytwarzać insuliny lub nie może prawidłowo korzystać z niej. Jest ona hormonem, który kontroluje poziom cukru we krwi.

Zobacz także

Cukrzyca jest pierwszą niezakaźną epidemią na świecie. Według statystyk, 387 milionów osób cierpi na tę chorobę, z czego 179 milionów, czyli prawie połowa, nie ma postawionej diagnozy.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji-Cukrzyca, w Polsce jest około 3,5 miliona osób chorych. Jedna na trzy – czyli ok. 1 milion – nie wie o tym, że cierpi na cukrzycę. Liczba chorych wciąż wzrasta – obecnie współczynnik wynosi 2,5 proc. nowych przypadków rocznie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze