Ćwiczenia na płaski brzuch – zasady, błędy, plan treningowy

Płaski brzuch to marzenie każdej kobiety i mężczyzny. Choć teoretycznie przepis na płaski brzuch jest bardzo prosty, wymaga od nas dyscypliny, zaangażowania i odpowiedniej motywacji. Wydaje się oczywiste, że sama dieta nie wystarczy, jednak w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami na płaski brzuch może ona dać świetne efekty w dość krótkim czasie. W czasie ćwiczeń na płaski brzuch łatwo jednak o błędy, dlatego warto wcześniej poznać podstawowe zasady wykonywania ćwiczeń na płaski brzuch.

Ćwiczenie - wahadło w podporze

Ćwiczenia na płaski brzuch – zasady

Pierwszą ważną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę wykonując ćwiczenia na płaski brzuch, jest blokowanie nóg, które może pomagać mięśniom brzucha. Zablokowane nogi sprawiają, że w ruchu pomagają mięśnie biodrowo-lędźwiowe, co może doprowadzić do napięcia w obrębie kręgosłupa, które mogą doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych i bólu kręgosłupa.

W ćwiczeniach na płaski brzuch dużą rolę odgrywa prawidłowy oddech. Należy pamiętać, aby w czasie ćwiczeń na płaski brzuch robić wydech ustami razem ze skurczem mięśni, a gdy opuszczamy tułów na podłogę, wykonywać wdech.

Patrzenie w górę w czasie ćwiczeń na płaski brzuch pozwala na prawidłowe ułożenie kręgosłupa zwłaszcza odcinka szyjnego, który wraz z głową stanowi przedłużenie kręgosłupa. Patrząc cały czas w sufit, możemy uniknąć urazów kręgosłupa.

Warto również pamiętać o tym, że choć w czasie wykonywania innych ćwiczeń, należy zachować wyprostowaną postawę, to akurat w przypadku ćwiczeń na płaski brzuch, takich jak brzuszki warto się zgarbić.

Ćwiczenia na płaski brzuch – najczęstsze błędy

Teoretycznie każdy z nas wie, jak uzyskać płaski brzuch. Jednak mimo wszystko wiele osób popełnia nadal wiele podstawowych błędów w czasie ćwiczeń na płaski brzuch.

Dużo osób nadal uważa, że sekretem płaskiego brzucha jest wykonywanie brzuszków i tzw. siadów. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ciągłe wykonywanie tych samych ćwiczeń, sprawia, że mięśnie przyzwyczajają się do wykonywanego ruchu i przestają się wzmacniać. Warto więc pomyśleć o urozmaicaniu sobie ćwiczeń na płaski brzuch raz na kilka tygodni.

Kolejnym powszechnym błędem jest codzienne wykonywanie ćwiczeń na płaski brzuch. Każdy z nas zna powiedzenie: im więcej, tym lepiej, niestety nie sprawdza się ono w przypadku ćwiczeń na płaski brzuch. Mięśnie brzucha tak jak każde inne potrzebują bowiem odpoczynku i regeneracji.

Popularnym błędem, gdy jest również rezygnacja z treningu cardio, a przecież wyćwiczone mięśnie brzucha nie staną się nagle widoczne, jeśli nie spalimy tkanki tłuszczowej, która je pokrywa.

Jeśli ćwiczymy mięśnie brzucha, musimy też pamiętać o innych mięśniach, ponieważ wszystkie one są ze sobą połączone.

10 sposobów na szczupłe ciało (galeria)

10 sposobów na piękne ciało Brak czasu, brak motywacji, brak pieniędzy… O nie! Jest dużo wymówek, przez które nie możemy schudnąć. Kobiety niezmiennie...

Dieta jest bardzo często najsłabszym punktem walki o płaski brzuch. Niestety bez odpowiedniej diety nawet najlepiej przygotowany i wykonywany trening nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, bo dieta jest kluczowa w przypadku płaskiego brzucha. Jednak z drugiej strony, trzymanie samej diety na płaski brzuch pozwoli jedynie na spadek wagi, ale nie wzmocni mięśni brzucha, a niestety redukcja wagi oznacza również spadek masy mięśniowej.

Ćwiczenia na płaski brzuch – plan treningowy

W walce o płaski brzuch podstawa to motywacja i determinacja w dążeniu do celu. Niestety nie ma tu drogi na skróty. Podstawową planu treningowego na płaski brzuch jest odpowiednia ilość powtórzeń (obwodów). Po każdym obwodzie należy zrobić 60 sekund przerwy. Ten przykładowy plan treningowy obejmuje 3 proste ćwiczenia na płaski brzuch, każde z nich należy powtórzyć 12 razy.

Pierwsze ćwiczenie na płaski brzuch polega na unoszeniu miednicy do góry w leżeniu na plecach. W czasie ćwiczenia nasze stopy i kolana znajdują się nad ziemią. Przyciągamy kolana do klatki piersiowej unosząc jednocześnie pośladki od podłoża. Pamiętamy o wykonywaniu wydechu, gdy spinamy mięśnie i wracamy.

Kolejne ćwiczenie na płaski brzuch to skłony tułowia. Ręce trzymamy przy skroni, łokcie odciągamy do tyłu, a nogi do góry. Robimy wdech i powoli podnosimy barki, a w momencie największego spięcia robimy wydech i wracamy do początku, ale nie dotykamy placami podłoża.

Ostatnim ćwiczeniem na płaski brzuch jest unoszenie miednicy w leżeniu na boku. Opieramy się na przedramieniu, całe ciało trzymamy w linii prostej, unosimy miednicę do góry, a stopy trzymamy oparte na podłodze. Mocno wypychamy pośladki do góry i w momencie największego spięcia robimy wydech i wracamy do początku.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu
Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Brzuszki - zdjęcia

Brzuszki - zdjęcia

Cieszące się największą popularnością „brzuszki" polegają na unoszeniu tułowia w pozycji leżącej ze zgiętymi w kolanach nogami. Wystarczy oderwać łopatki od ziemi i ściągać mięśnie jak najbliżej bioder. Należy pamiętać również o odpowiednim oddechu.

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Mięśnie brzucha (WIDEO)

Mięśnie brzucha (WIDEO) Odtwórz wideo

, które są odpowiedzialne za obracanie tułowia. Wykonanie ćwiczenia na mięśnie brzucha wymaga odpowiedniej koordynacji ruchowej. Należy wyposażyć się w piłkę (...) - nie można ich odrywać od powierzchni. Wykonując...

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Mięsień

Ćwiczenia na mięśnie brzucha to m.in. brzuszki i szóstka Weidera. Systematyczny trening mięśni brzucha połączony z dietą i odpowiednią liczbą godzin (...) partiach brzucha. 6...

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Ćwiczenia po porodzie - brzuch po ciąży, przykłady ćwiczeń

Ćwiczenia po porodzie - brzuch po ciąży, przykłady ćwiczeń

rozwiązaniem są dla nich specjalne ćwiczenia po porodzie, które można wykonywać w domu. Wystarczy regularnie, czyli co najmniej trzy razy w tygodniu (...) na płaski brzuch wykonywać rano. Ćwiczenia...

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Ćwiczenia na brzuch Mel B - efekty, na czym polega

się doskonałym ciałem. Ćwiczenia na brzuch Mel B - efekty Efekty ćwiczeń na brzuch Mel B zaobserwować będziemy mogli już po dwóch tygodniach (...) . Systematyczność jest jednak kluczem...

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Mięśnie skośne brzucha - plan treningowy, ćwiczenia, efekty

Mięśnie skośne brzucha są często pomijane, gdy trenujemy sami w domu. Ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha są dużo trudniejsze niż standardowe (...) ćwiczenia na mięśnie...

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Ćwiczenia na mięśnie brzucha - brzuszki, świeca, podnoszenie nóg

Ćwiczenia na mięśnie brzucha - brzuszki, świeca, podnoszenie nóg

się jej i wypracowanie wymarzonego „sześciopaku". Najlepszym sposobem na piękną linię brzucha będzie regularne wykonywanie ćwiczeń przeznaczonych (...) na rzeźbienie właśnie tej partii ciała. Jak powinny wyglądać ćwiczenia...

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Sposób na płaski brzuch

Jak odchudzić brzuch? Istnieją różne sposoby na płaski brzuch od ćwiczeń po diety, ale tak naprawdę tylko ich kombinacja pozwoli uzyskać najlepsze (...) efekty. Płaski brzuch jest marzeniem...

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Program 300 brzuszków - przygotowanie, plan treningu, efekty

, chcących uzyskać widoczne i silne mięśnie brzucha za pomocą ćwiczeń w domu. Program 300 brzuszków pomaga wzmocnić nasze mięśnie brzucha i uwidocznić (...) brzuszków, nasz cykl będzie...