Potrafią "oswoić starość". Możesz wspomóc ich działania
Ostatnie dni składania deklaracji podatkowych przed nami. Jeśli jeszcze nie wiesz, na co przeznaczyć swój 1 proc. podatku, mamy pewien pomysł. Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez Barier" działa już 20 lat i zrobiła wiele dobrego dla Polaków.
1. Działalność Fundacji
"Porozumienie Bez Barier" od 2004 roku ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Przez ten czas zmieniały się obszary, w których niosła pomoc. Od 2013 roku grupą, na której postanowiła skupić swoją uwagę, są seniorzy. Obecnie działalność Fundacji opiera się przede wszystkim na autorskim programie "Oswajanie Starości".
Misją programu jest podniesienie problematyki starości, z jej wadami oraz zaletami. Osoby starsze pokazuje się przez pryzmat bogatego doświadczenia życiowego, rzadkich (i nie raz zaskakujących) umiejętności, ogromnej pasji, cierpliwości i pokory.
Fundacja zwraca uwagę nie tylko na specyficzne problemy, jakie niesie ze sobą okres starości, ale także na to, co w nim dobrego. Dąży do nawiązania międzypokoleniowego dialogu oraz integracji, które pozwolą młodym "oswoić" osoby starsze i przełamać związane ze starością stereotypy.
2. Inicjatywy podjęte w ubiegłym roku
- wystawa plenerowa "Oblicza starości w Wielkopolsce" wyeksponowana na ogrodzeniu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Każdego modela-seniora poproszono o sformułowanie motta będącego przekazem dla następnego pokolenia, a wynikającego z osobistego doświadczenia.
- kampania społeczna "DługoWIECZNI". Fundacja "Porozumienie Bez Barier" jest partnerem merytorycznym kampanii. W 2017 r. kampania koncentrowała się m.in. wokół zagadnień sytuacji seniorów w Polsce na tle innych państw UE, integracji międzypokoleniowej czy akcji "Apteka przyjazna seniorom".
- pilotażowy projekt "ABC OPIEKI DLA SENIORA", w ramach którego realizowany był telefoniczny dyżur ekspercki dotyczący specjalistycznej opieki, rehabilitacji oraz leczenia osób starszych.
- "darmowy golibroda dla Panów 65+". Fundacja zachęcała seniorów, aby w zimowym, refleksyjnym okresie znaleźli chwilę, by zadbać o siebie i poświęcić czas na sprawienie sobie przyjemności.
- międzypokoleniowe spotkania kulinarne, które zorganizowano wraz z Akademią Kulinarną Whirlpool. W warsztatach udział wzięli seniorzy – wolontariusze Fundacji z Prezeską Jolantą Kwaśniewską na czele, dzieci z Domu Dziecka w Pęcherach oraz kucharze z Akademii Kulinarnej Whirlpool: Marco Ghia, Cristina Catese i Michał Toczyłowski.
Ideą przyświecającą spotkaniu było włączenie seniorów we wspólne aktywności z dziećmi, które niejednokrotnie nie miały szansy czerpania z wiedzy, ciepła oraz troski od babci i dziadka.
3. Najważniejsze działania
W ramach programu "Oswajanie Starości" Fundacja tworzy Kąciki Babci i Dziadka w Domach Pomocy Społecznej bądź w miejscach dedykowanych osobom starszym na terenie całej Polski. Realizowany jest projekt infrastrukturalny, w ramach którego powstaje przyjazna i w dobrym klimacie przestrzeń dla seniorów, głównie w Domach Pomocy Społecznej, tworząca warunki dla integracji wewnątrz oraz międzypokoleniowa.
W ramach projektu dokonana zostaje metamorfoza wybranych wnętrz, tak aby każdy z domów mógł poszczycić się przytulnym i schludnym miejscem, w którym pensjonariusze będą mogli spędzać czas wolny oraz przyjmować gości. Hasło "Kącik" traktowane jest umownie.
Metamorfozy mogą dotyczyć tylko fragmentu, jak i całego pomieszczenia. Mogą wiązać się z koniecznością wykonania prac mocno ingerujących w przestrzeń (np. wymiana podłogi, wstawienie ścianki działowej, itp.), jak i ograniczyć się do działań mających na celu odświeżenie wnętrza (np. malowanie ścian, montaż rolet w oknach, itp.) czy zakupu nowego wyposażenia (np. meble, kwiaty), jak i sprzętu audio-video, dzięki któremu powstały kącik będzie mógł przeistoczyć się w kącik muzyczny czy filmowy.
Przyjęte rozwiązanie zależy od charakteru i stanu miejsca poddawanego metamorfozie. Dla każdej placówki tworzony jest indywidualnie dobrany projekt rearanżacji wnętrza, który będzie uwzględniał jego walory i mankamenty.
Domy Pomocy Społecznej niejednokrotnie są jedyną szansą dla tych seniorów, którzy nie mogą liczyć na bieżące wsparcie kogoś z rodziny czy przyjaciół. Dlatego tak ważne jest, by stworzyć w nich namiastkę rodzinnego domu. "Kącik Babci i Dziadka" byłby właśnie czymś takim. Dzięki możliwości spędzenia czasu w przytulnym miejscu, jakim będzie "Kącik", poprawi się samopoczucie psychiczne pensjonariuszy.
Będzie to również miejsce, do którego mieszkańcy DPS będą mogli zaprosić swoich bliskich podczas odwiedzin. Przytulne wnętrze może zachęcić odwiedzających do składania częstszych wizyt, a to z kolei przełoży się na lepsze samopoczucie pensjonariuszy. Ponadto sam fakt urządzenia w danym Domu Pomocy Społecznej "Kącika Babci i Dziadka" wzmocni podmiotowość jego mieszkańców, gdyż to oni będą bezpośrednimi adresatami zmian zachodzących w otaczającej ich przestrzeni.
Wpłynie to na podwyższenie standardu opieki świadczonej przez DPS-y podlegające samorządowi. "Kąciki Babci i Dziadka" będą działały mobilizująco na pozostałe DPS-y, inspirując je do podejmowania podobnych działań. W efekcie projekt wprowadzi nowe podejście do tego, jak powinny wyglądać tego rodzaju placówki w Polsce.
4. Inne działania
Chociaż praca na rzecz osób starszych jest wiodącą działalnością Fundacji, kontynuowane są inne działania, w tym prokobiece, dotyczące onkologii dziecięcej oraz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i osób starszych.
Fundacja co roku przypomina o sobie przy wypełnianiu deklaracji podatkowej. Środki zebrane tytułem 1 proc. wydaje wyłącznie na cele statutowe oraz te związane z działalnością pożytku publicznego. Zebrane pieniądze Fundacja planuje przeznaczyć przede wszystkim na działania realizowane w ramach wiodącego programu "Oswajanie Starości".
1 proc. można w prosty sposób przekazać, np. rozliczając swój PIT poprzez program znajdujący się na tej stronie. Numer KRS to 0000167578.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.