Trwa ładowanie...

Czujesz ten zapach? Znak, że wątroba potrzebuje natychmiastowej pomocy

Avatar placeholder
31.08.2024 16:35
Zapach ciała może wskazywać na poważną chorobę
Zapach ciała może wskazywać na poważną chorobę (Getty Images)

Czy choroba może mieć zapach? Okazuje się, że zarówno choroby ciała, jak i umysłu mogą zmieniać naszą woń. Fetor rozkładającego się mięsa, zgniłej ryby czy słodki zapach jabłek mogą być sygnałami alarmowymi. Nigdy nie bagatelizuj.

spis treści

1. Tak organizm woła o pomoc

Zapach skóry, moczu, potu, a nawet kału czy wydzielin ciała może zmieniać się wraz z wiekiem czy dietą. Może zależeć od tego, czy sięgamy po używki, wskazywać na zaburzenia hormonalne i problemy związane z układem pokarmowym. Eksperci z Cleveland Clinic wyjaśniają, że za woń ciała odpowiada również genetyka, stres, nadwaga oraz otyłość.

Przykry zapach z ust, zwany halitozą, może być oznaką zaniedbań higienicznych, ale także rozwoju próchnicy, a nawet chorób przewodu pokarmowego, jak wrzody czy refluks żołądkowo-przełykowy. Jeśli pojawia się nagle, może też wiązać się z infekcjami górnych dróg oddechowych.

Zobacz film: "Nieprzyjemny zapach skóry może świadczyć o chorobie"

- Może wystąpić w zaawansowanych stadiach chorób nowotworowych nosogardzieli, w tym raka języka, raka łuków podniebiennych, gardła, krtani czy przełyku. Rzadziej objaw pojawia się przy nowotworze żołądka - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie lekarz rodzinny, dr Michał Sutkowski.

- Także ciało pacjenta z zaawansowaną chorobą nowotworową, nie tylko jamy ustnej czy przewodu pokarmowego, może wydzielać zapach - podkreślił ekspert.

Zapach ciała może ostrzegać o poważnym problemie zdrowotnym
Zapach ciała może ostrzegać o poważnym problemie zdrowotnym (Getty Images)

Zapach może być sygnałem ostrzegawczym, że wątroba jest w fatalnym stanie. Jeśli jednak woń z naszych ust przypomina surową rybę, to znak, że jak najszybciej należy zwrócić się po pomoc. Może to być objaw niewydolności wątroby. Na problemy z tym narządem może też wskazywać zapach skóry. Woń surowej wątróbki to kolejny sygnał, że należy niezwłocznie skonsultować się z hepatologiem.

2. Czujesz? Natychmiast dzwoń po pomoc

Zapach acetonu z ust, słodki zapach jabłek na skórze czy ostra woń moczu mogą ostrzegać o cukrzycy. W przypadku gdy pot pachnie acetonem lub zgniłymi owocami, nie ma czasu do stracenia. Może być symptomem kwasicy ketonowej wywołanej nadmiarem cukru we krwi i niedoborem insuliny. Ten stan może stanowić zagrożenie dla życia, dlatego wymaga pilnej interwencji medycznej.

O konieczności wizyty u lekarza świadczy również wyjątkowo nieprzyjemny zapach amoniaku. Ostrzega bowiem o niewydolności nerek.

Nietypowy zapach ciała może się pojawiać także w przypadku innych chorób:

  • gruźlicy - zapach sfermentowanego piwa,
  • błonicy - ciało wydziela słodkawy aromat,
  • fenyloketonurii - "mysi" zapach potu,
  • trimetyloaminurii (TMAU, zespół odoru rybnego) - pot, mocz i oddech wydzielają fetor gnijącej ryby,
  • nowotworów - badacze sugerują, że w przebiegu raka płuc mocz chorego może zmieniać aromat; w nowotworach kobiecych mogą natomiast pojawić się upławy o przykrym zapachu,
  • schizofrenii - pot może mieć zapach octu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze