Trwa ładowanie...

Czy można przedawkować wodę? Osoby z tymi chorobami powinny uważać

Avatar placeholder
06.07.2024 16:41
Czy można przedawkować wodę? Osoby z tymi chorobami powinny uważać
Czy można przedawkować wodę? Osoby z tymi chorobami powinny uważać (Adobe Stock )

Regularnie mówi się o tym, że mamy w zwyczaju spożywać niedostatecznie dużo wody - zwłaszcza w upały. Niewiele osób jednak wie, jaka ilość wody może być zbyt duża dla organizmu i w jaki sposób może się to objawiać.

spis treści

1. Ile wody należy pić?

Często przyjmuje się, że każdy człowiek powinien wypijać dziennie około 20 ml wody na kilogram masy ciała. Warto jednak podkreślić, że w przypadku osób o niskiej masie w okolicach 45-55 kg, daje to zaledwie litr wody na całą dobę, a więc zdecydowanie za mało.

Dietetycy i lekarze odchodzą więc od tego współczynnika i skłaniają się ku ilości 35 ml na kilogram - choć podkreślają, że część nawodnienia można dostarczyć organizmowi wraz ze spożywaniem bogatych w wodę warzyw i owoców (o ile nie są bogate w cukier). Najlepiej nawadniającymi produktami są np. ogórki, pomidory, sałata, cukinia czy truskawki.

Zobacz film: "Mięta na pająki. Jak zrobić mieszankę?"

Przyjmuje się więc, że dorosła osoba powinna optymalnie przyjmować od 1,5 (absolutne minimum) do nawet 3,5 litra wody dziennie. Warto też pamiętać, że współczynnik ten zwiększa się podczas upałów czy wzmożonego wysiłku fizycznego.

2. Za dużo wody na raz? Uwaga na zatrucie wodne

Choć dbanie o nawodnienie jest niezwykle ważne - i zwykle polega na przyjmowaniu większych ilości wody niż mamy w zwyczaju, nie należy być tu nadgorliwym. Rzadko mówi się o zjawisku zatrucia wodą (hiperwolemii), choć jest ono jak najbardziej możliwe. Sytuacja ta może doprowadzić do tzw. hiponatremii, czyli nagłego spadku sodu we krwi.

- U osób zdrowych zatrucie wodne występuje bardzo rzadko, gdy człowiek w krótkim czasie wypije bardzo dużą ilość wody. Wypłukuje się wtedy sód i zaburza równowaga kwasowo-zasadowa organizmu. Objawami mogą być osłabienie (podobnie jak w przypadku odwodnienia), nudności, wymioty, wzrost ciśnienia tętniczego, zwolnienie akcji serca, skąpomocz - wyjaśniała Anna Wrona w rozmowie z WP abcZdrowie.

Brak reakcji na te objawy może doprowadzić do śpiączki, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, kwasicy, a nawet śmierci.

Ryzyko wystąpienia zatrucia wodnego jest nieco większe, gdy mamy do czynienia z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu przysadki mózgowej, serca, nerek lub wątroby - jednak do hiperwolemii na skutek nadmiernej podaży płynów dochodzi bardzo rzadko. Częściej zdarza się, że do nadmiernego nawodnienia dochodzi na skutek czynników hormonalnych, przy chorobliwym wzroście objętości płynu pozakomórkowego, lub przy przyjęciu zbyt dużej ilości płynu wieloelektrolitowego (np. spożyciu nadmiaru wody morskiej).

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze