Trwa ładowanie...

Wysypka a choroba. Czy potrafisz ocenić, która wysypka jest groźna? Podpowiadamy, kiedy może ostrzegać o koronawirusie

Avatar placeholder
17.08.2020 16:30
Jednym z objawów koronawirusa mogą być zmiany na palcach przypominające odmrożenie
Jednym z objawów koronawirusa mogą być zmiany na palcach przypominające odmrożenie (123rf)

Krosty, plamy i wysypka towarzyszą bardzo wielu chorobom. Okazuje się, że mogą być też jednym z symptomów zakażenia koronawirusem. W rzadkich przypadkach mogą być sygnałem rozwoju niektórych nowotworów. Podpowiadamy, jakie zmiany skórne powinny wzbudzić naszą czujność.

1. Covidowe palce - jeden z objawów koronawirusa

Obok kaszlu, gorączki i duszności, objawami zakażenia koronawirusem mogą być również różnego rodzaju zmiany skórne. Już maju lekarze z Hiszpanii wytypowali pięć rodzajów zmian skórnych, które mogą mieć związek z wirusem SARS-CoV-2.

Covidowe palce
Covidowe palce (123rf)

"Jedną z nich są tzw. covidowe palce - zmiany na palcach przypominające odmrożenia" - mówi cytowana przez the Sun dr Susan Mayou, dermatolog z Cadogan Clinic w Londynie i rzeczniczka British Skin Foundation.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

"Te zmiany bywają swędzące i bolesne. Występują u ok. 19 proc. przypadków młodszych pacjentów zakażonych koronawirusem. Każdego dnia dowiadujemy się więcej o objawach koronawirusa, ale covidowe palce do tej pory wiążemy z łagodną postacią choroby" - dodaje.

Lekarka przyznaje, że zmiany na palcach są prawdopodobnie wynikiem reakcji immunologicznej organizmu na inwazję wirusa SARS-CoV-2.

2. Zespół Kawasakiego a koronawirus

Choroba Kawasakiego dotyka z reguły dzieci poniżej 5 roku życia. Charakterystycznymi objawami, które występują u większości małych pacjentów, są wysoka i trudna do zbicia gorączka, powiększone węzły chłonne, zaczerwienione oczy oraz wysypka na ciele.

"W przypadku Kawaskiego wysypka może przypominać zmiany charakterystyczne dla odry, może też przybrać postać czerwonych, nieregularnych plam. Pacjenci mają też truskawkowy język oraz obrzęk dłoni i stóp. W późniejszym etapie pojawia się łuszczenie skóry. Choroba nie jest zaraźliwa, ale powoduje stan zapalny naczyń krwionośnych, który może być groźny dla mięśnia sercowego. Nieleczona może doprowadzić do dusznicy bolesnej i zawału" - ostrzega dr Mayou.

Zespół Kawasakiego dotyka głównie dzieci poniżej 5 roku życia
Zespół Kawasakiego dotyka głównie dzieci poniżej 5 roku życia (arch. prywatne)

Dr Zofia Szymanowska pediatra, kierownik Oddziału Dzieci Młodszych Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie przyznaje, że w przypadku Kawasakiego kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie choroby.

Lekarka w rozmowie z WP abcZdrowie opowiadała, że problem polega na tym, że stan zapalny toczy się nie tylko w naczyniach wieńcowych, ale także w naczyniach osierdzia i mięśnia sercowego. - Największe zagrożenie wynika właśnie z zajęcia układu sercowo-naczyniowego. U 25 proc. nieleczonych pacjentów pojawiają się późne powikłania kardiologiczne, a w przypadku odpowiedniego leczenia to ryzyko dotyczy grupy 2 proc. chorych. Śmiertelność u nieleczonych ocenia się na 1 proc., a u leczonych na 0,1 proc. - tłumaczy dr Szymanowska.

3. Wyprysk atopowy

Egzema to stan zapalny toczący się w naskórku i zewnętrznej warstwie skóry właściwej. Może mieć podłoże alergiczne i niealergiczne, a także wiązać się z czynnikami zewnętrznym. Egzema wywołuje pojawienie się grudek i pęcherzyków na skórze.

Zmiany atopowe na skórze
Zmiany atopowe na skórze (123rf)

Charakterystyczne objawy to suchość skóry, zaczerwienienie, swędzenie. "W ciężkich przypadkach skóra może pękać, a nawet krwawić. Nieleczona egzema może powodować poważne infekcje, a drapanie skóry może prowadzić do problemów bakteryjnych" - ostrzega dr Mayou. "Sucha skóra swędzi, więc pierwszą linią leczenia jest zastosowanie środków nawilżających. Miejscowe steroidy pomagają zmniejszyć stan zapalny i swędzenie " - dodaje.

Wypryski mogą być objawem alergii, mogę się pojawić też na skutek kontaktu z mydłem, detergentami, ale również jako reakcja na stres.

4. Liszajec

Liszajec to dość częsta dolegliwość dotykająca przede wszystkim dzieci. Liszajec zwykle zaczyna się na dłoniach lub twarzy, ale może się rozprzestrzenić po całym ciele.

Liszajec
Liszajec (123rf)

Zmiany na skórze są w kolorze miodowym. Liszajec zazwyczaj nie jest groźny, ale jest zaraźliwy. Tego typu zmiany wymagają koniecznie konsultacji u specjalisty. W leczeniu stosuje się najczęściej antybiotyki.

5. Łuszczyca

Łuszczyca to choroba, z którą zmagały się m.in. Kim Kardashian, Liam Gallagher i Cara Delevingne. Dotyka przede wszystkim młodych ludzi, poniżej 35 roku życia. U chorych pojawiają się na ciele charakterystyczne czerwone, łuszczące się plamy. Choroba może się uaktywniać m.in. pod wpływem silnego stresu.

Łuszczyca
Łuszczyca (123rf)

"Chociaż łuszczyca nie jest groźna, może się wyraźnie odbijać na psychice pacjentów, którzy przez nieestetyczny wygląd skóry, mogą stracić pewność siebie" - mówi rzeczniczka British Skin Foundation.

6. Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy. W początkowym etapie na policzkach, czole, nosie i podbródku pojawiają się zaczerwienia, które są spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych znajdujących się bezpośrednio pod skórą. U części osób w dalszym etapie pojawiają się grudki i krosty. Opalanie twarzy, alkohol i pikantne potrawy mogą się przyczynić do nasilenia objawów skórnych.

"Zwykle występuje u osób o jasnej karnacji w wieku od 30 do 50 lat, częściej u kobiet" - wyjaśnia dr Mayou.

Trądzik
Trądzik (123rf)

7. Ziarniak grzybiasty

Ziarniniak grzybiasty jest jednym z najczęściej występujących chłoniaków skóry. Nie wiadomo dokładnie jakie są przyczyny choroby. Pierwszym objawem jest czerwona wysypka, która pojawia się w miejscach, które nie są narażone na działanie słońca.

Ziarniak grzybiasty
Ziarniak grzybiasty (FB)

"W fazie wtórnej wysypka rozwija się w plamy, a następnie przekształca w małe, wypukłe guzy" - opowiada dermatolog. Diagnoza nie jest łatwa, bo zmiany przypominają łuszczycę lub egzemę. Ziarniak może się rozprzestrzeniać na węzły chłonne i inne narządy. Chorobę można wyleczyć, tylko jeżeli zostanie wykryta na odpowiednio wczesnym etapie.

8. Grzybica

Grzybice skóry wywołują chorobotwórcze grzyby – dermatofity i drożdżaki. Infekcja dotyka i dzieci i dorosłych, może się pojawić na całym ciele. Choroba najczęściej ujawnia się w momencie spadku odporności organizmu. Dr Mayou wyjaśnia, że zmiany zazwyczaj mają kształt pierścienia.

Grzybica skóry
Grzybica skóry (123rf)

Dodatkowo rozwoju grzybicy (zwłaszcza stóp) sprzyja nadmierne pocenie się i noszenie nieodpowiedniego obuwia, stąd też choroba często pojawia się latem.

9. Wysypka paranowotworowa

To rzadkie przypadki, ale w przebiegu niektórych nowotworów na skórze chorych może się pojawić wysypka. Najczęściej ma ona związek z rozwojem chłoniaków, białaczki oraz raka płuc i żołądka. Dr Mayou zwraca uwagę na to, że wysypka może pomóc w zdiagnozowaniu nowotworu.

Wysypka paranowotworowa może być jednym z pierwszych objawów raka
Wysypka paranowotworowa może być jednym z pierwszych objawów raka (123rf)

Jednym z zespołów paranowotworów jest też pęcherzyca, która charakteryzuje się bolesnymi zmianami na błonie śluzowej, między innymi w jamie ustnej. U chorych może się też pojawić wysypka na dłoniach, stopach i tułowiu.

Zobacz także: Wysypka była objawem chłoniaka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze