Trwa ładowanie...

Czy statyny rzeczywiście działają?

Lek. Mateusz Nawrocki
28.11.2016 13:18
Czy statyny rzeczywiście działają?
Czy statyny rzeczywiście działają?

Według naukowców, miliony pacjentów jest wprowadzanych w błąd w kwestii wad i zalet stosowania statyn. Grupa lekarzy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji i Irlandii, uważają, że teoria, na podstawie której kreowany jest dobroczynny wpływ statyn – efekt działania oparty na obniżeniu stężenia cholesterolu LDL i w konsekwencji zmniejszeniu ryzyka chorób serca, jest błędna.

Opis badania opublikowany w magazynie „Prescriber”, sugeruje, że efekty uboczne stosowania statyn mogą być znaczniej poważniejsze niż deklarują to firmy farmaceutyczne. Większość kardiologów uznaje, że leki te są tanie, bezpieczne i działają efektywnie w zapobieganiu zawałom serca, udarom w dobie coraz większej ilości otyłych ludzi na całym świecie.

Wielu innych badaczy zwraca również uwagę, że statyny są przepisywane „na wszelki wypadek”, a i tak występują później u takich pacjentów problemy z sercem. Kardiolog Aseem Malhorta, poddaje w wątpliwośś, czy statyny są tak efektywne jak do tej pory zakładano. Ważne jest również zwrócenie uwagi klinicystów na dietę i styl życia.

Głównymi lekami stosowanymi w hipercholesterolemii są statyny
Głównymi lekami stosowanymi w hipercholesterolemii są statyny (123RF)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Wszelkie wady i zalety statyn zostały dokładnie przeanalizowane w magazynie „The Lancet” i opublikowano, że leki te są całkowicie bezpieczne i wszelkie korzyści przewyższają efekty uboczne.

Jednak, jak zaznacza dr Malhotra, „dekady dezinformacji na temat cholesterolu i dobroczynnego wpływu statyn spowodowały, że mamy do czynienia z ewidentnym przeleczeniem pacjentów statynami”.

 Według niektórych, dobry wpływ statyn jest dobrze udokumentowany statystykami mówiącymi, że zapobiegają one nawet 80 tysiącom zawałów serca i udarów w Wielkiej Brytanii.

Objawy zawału serca u kobiet trudniej rozpoznać
Objawy zawału serca u kobiet trudniej rozpoznać [9 zdjęć]

W przypadku zawału serca u mężczyzn pojawia się charakterystyczny ból zamostkowy. U kobiet objawy są

zobacz galerię

Narodowy Instytut Zdrowia w UK, zaznacza, że u wszystkich dorosłych, u których występuje nawet 10-procentowe ryzyko zawału serca, powinni brać pod uwagę zażywanie statyn - takich osób w UK może być nawet 17 milionów.

Jak zaznacza jeden z profesorów z British Heart Foundation, konieczne, aby osoby, które miały już w życiu zdarzenie sercowo-naczyniowe, nadal brały statyny, a jeśli mają jakieś wątpliwości, powinne skontaktować się z lekarzem.

Czym są tak naprawdę wspomniane leki? To inhibitory enzymu, który ma kluczowe znaczenie w syntezie cholesterolu. Ich pochodzenie może być naturalne lub syntetyczne.

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu
10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu [11 zdjęć]

Wysoki cholesterol może poważnie zagrażać naszemu zdrowiu. Do głównych przyczyn występowania hipercholesterolemii

zobacz galerię

Zazwyczaj są dobrze tolerowane, a do najczęstszych efektów ubocznych ich działania można zaliczyć zapalenie mięśni, uszkodzenie wątroby czy też obrzęki. Ich głównym zadaniem jest obniżenie stężenia cholesterolu LDL w osoczu krwi. Wbrew ogólnym przekonaniom, ich działanie nie ogranicza się tylko do cholesterolu.

Mają one działanie immunosupresyjne, przeciwdziałają osteoporozie, a także zmniejszają odczyn zapalny w śródbłonku. Miejmy nadzieję, że dotychczasowe założenia na temat statyn pozostaną aktualne i ich stosowanie nie będzie budziło większych wątpliwości.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze