Czy w Polsce warto się starzeć na emeryturze?
Wielu Polaków wyemigrowało za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Nasuwa się pytanie, czy jest to emigracja tymczasowa, czy na stałe? Czy warto emeryturę spędzać w Polsce i co dobrego ma do zaoferowania nasz kraj na jesień życia??
1. Polska emerytura
Gospodarka w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i coraz częściej podejmuje się tematy, aby zabezpieczyć przyszłość seniora jako uczestnika rynku i klienta dóbr i usług. Siła nabywcza seniorów w Unii Europejskiej to 3 000 mld euro rocznie. Średnia miesięczna emerytura minimalna w całej Unii Europejskiej według raportu Parlamentu Europejskiego z 2011 roku, dotyczącego systemów emerytalnych w krajach Unii wynosi 532 euro. Według tego samego raport polska emerytura minimalna to 172 euro. Stanowi to 32% średniej unijnej.
Koszty życia są jednak nieporównywalnie wyższe w UE, dlatego jednym z argumentów dla którego Polacy chcą wracać na emeryturę do Polski są dużo większe możliwości, które dają im w Polsce europejskie emerytury.
Zobacz także:
Dla wielu dobrym powodem jest też poziom opieki długoterminowej. Polskie pielęgniarki i opiekunowie medyczni znani są w Europie ze swojego profesjonalizmy i dobrego wykształcenia. O opiece długoterminowej w Polsce ciągle się rozmawia. Podczas III Kongresu Gospodarki Senioralnej padły pomysły na rozwiązania, w jaki sposób polepszyć jakość opieki długoterminowej i zwiększyć zatrudnienie w tym obszarze. Jednym z rozwiązań podanych przez ekspertów było uznanie dyplomów opiekunów przyjeżdżających z innych krajów, jak np z Ukrainy by zwiększyć liczbę specjalistów. Poprawie jakości opieki długoterminowej powinny także służyć dodatkowe godziny w procesie edukacji dla osób świadczących te usługi.
- Jeśli chcemy poprawić jakość kształcenia mamy ku temu dwa obszary. Jeden to większa liczba godzin praktycznych na kierunku opiekun medyczny. W tym momencie mamy 160 godzin. Mówimy o tak zwanych czynnościach praktycznych. Drugi obszar to dobór wykwalifikowanego personelu w rozumieniu wykładowców. Uważam, że powinni to być praktycy, którzy na co dzień pracują przy pacjencie. Znają jego potrzeby, jego zachowania, ale znają też rodziny pacjenta, jego otoczenie - czyli środowisko, z którego został wyrwany - uważa Barbara Zych, Kierownik Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej i Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego w Tarnobrzegu.
Na wysokim poziomie jest również Polska kardiologia. Od ponad 30 lat, od kiedy prof. Zbigniew Religa po raz pierwszy w Polsce przeszczepił serce sieć kardiologiczna i renoma polskich lekarzy. Do Polski przyjeżdżają pacjenci z zagranicy leczyć wiele choroby serca. Patrząc na statystki, że 30% zgonów jest wynikiem chorób sercowo-naczyniowych, schorzenia te w znacznym stopniu dotyczą też seniorów. Polska kadra kardiologiczna jest w stanie swoim doświadczeniem odpowiedzieć na ich potrzeby. A jak wygląda sprawa technologii?
- Chcielibyśmy, żeby wprowadzenie nowoczesnych technologii, które są już uznane na świecie, nie zabierały więcej niż dwa lata. Natomiast te technologie, których użycie znajduje się w wytycznych towarzystw kardiologicznych, powinno być niejako obligatoryjnie uznawane najszybciej jak to jest możliwe przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – mówi prof. Stanisław Bartuś z II Kliniki Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
2. Gospodarka senioralna rośnie w siłę
W Polsce coraz silniej rozwija się też gospodarka senioralna. Społeczeństwo się starzeje, seniorów jest więcej i są oni coraz częściej doceniani jako klienci dóbr i usług. Dedykowane im są oferty ubezpieczeniowe, medyczne, technologia komórkowa, oświetlenia czy wyjazdy wakacyjne.
- Z myślą o bezpieczeństwie i komforcie osób starszych stworzono kryteria oceny jakości produktów i usług OK SENIOR. Audyty i certyfikację prowadzimy w kilku obszarach. W przypadku domów seniora badamy między innymi infrastrukturę, poszanowanie praw osób starszych, kompetencje personelu, wyżywienie, sposób komunikacji z osobą starszą. Natomiast wszędzie tam, gdzie senior może być klientem dóbr i usług (np. usługi telekomunikacyjne, bankowe, ubezpieczeniowe, turystyczne) wprowadziliśmy cztery fundamentalne kryteria certyfikatu OK SENIOR - bezpieczny, potrzebny, przystępny, zrozumiały. Nie wystarczy zatem, aby dany produkt lub usługa były wysokiej jakości. Muszą również̇ gwarantować́ spełnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa dla osób starszych. Muszą być́ łatwe w odbiorze dla osób z ograniczonym funkcjonowaniem zmysłów (wzroku, słuchu) oraz przyjazne w użytkowaniu. Poza tym oferta musi odpowiadać́ na rzeczywiste potrzeby osób starszych i chronić́ przed nadużyciami, a także być́ łatwo dostępna - uważa Robert Murzynowski, prezes Healthy Ageing, spółki realizującej Program Certyfikacji OK SENIOR.
W Polsce rozwijają się udogodnienia dla seniorów. Z kolei przedstawiciele władz zapraszani są do wspólnej dyskusji i pracy nad nowymi rozwiązaniami tak, by tworzyć odpowiednie rozwiązania ustawowe. Potrzeby seniorów nie mogą być zaspokajane gorzej niż w Europie.
- Polska gospodarka na progu srebrnej rewolucji pokazuje pewien przełomowy moment, w którym właśnie w tej chwili się znajdujemy. Duże obciążenie finansów publicznych, z uwagi na starzejące się społeczeństwo. Niska dzietność. Z drugiej strony mnóstwo przykładów z zagranicy i przykładów z już rodzącego się rynku usług dla osób starszych u nas w Polsce. To wszystko ubrane w rozwiązania nowych technologii, e-społeczeństwo, ekonomię współdzielenia - wyjaśnia Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
Polska jest krajem, w którym coraz prężniej zaczyna rozwijać się turystyka medyczna. Jej elementem jest również turystyka seniorów, którzy podróżują do Polski po dobrej jakości usługi medyczne. Jest to więc sygnał dla polskich seniorów na emigracji, że w tym obszarze nasz kraj również idzie do przodu.
W Polsce powoli zaczyna dostrzegać się rolę seniorów w społeczeństwie i dostosowywać gospodarkę pod komfortową jesień życia. Jest wiele dziedzin, które już dziś odpowiadają na potrzeby seniorów, pozostałe wydają zmieniać się na naszych oczach. Środowiska senioralne i medyczne wspólnymi siłami pracują nad tym, by starzeć się godnie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.