Trwa ładowanie...

KE dopuściła szczepionkę AstraZeneca do obrotu w Unii Europejskiej

Avatar placeholder
01.02.2021 09:24
Szczepionka firmy AstraZeneca została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej
Szczepionka firmy AstraZeneca została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej

To już trzecia szczepionka na COVID-19, którą Komisja Europejska dopuściła do obrotu na rynku UE i pierwsza stworzona na bazie technologii wektorowej. Wcześniej zgodę otrzymały szczepionki mRNA firm Pifizer/BioNtech i Moderna. Chociaż szczepionka nie ma tak wymagających zasad przechowywania, to posiada zasadniczą wadę - nie do końca wiadomo, czy jest wystarczająco skuteczna u seniorów 65+. Co wiemy o preparacie AstraZeneca?

spis treści

1. Szczepionka AZD1222 dopuszczona do użytku

W piątek 29 stycznia Europejska Agencja Leków (EMA) podjęła decyzję o rejestracji preparatu AZD1222, szczepionki przeciw COVID-19, którą opracował brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca wraz z Uniwersytetem Oxfordzkim.

Jako pierwsza na świecie rejestrację dla AZD1222 wydała Wielka Brytania. Pod koniec grudnia 2020 roku szczepionka zaczęła być stosowana w masowej wakcynacji przeciw COVID-19 na Wyspach.

Zobacz film: "Prof. Szuster-Ciesielska o wątpliwościach dotyczących skuteczości szczepionek AstraZeneca"

Dla Polski informacja o dopuszczeniu szczepionki AstraZeneca na rynek jest szczególnie ważna, ponieważ Ministerstwo Zdrowia złożyło zamówienie na 16 mln dawek. Preparat AZD1222 obok szczepionki firmy Pfizer ma być podstawą Narodowego Programu Szczepień.

2. Co wiemy o szczepionce AstraZeneca?

AZD1222 jest trzecią szczepionką przeciw COVID-19, dopuszczona na rynek europejski. Preparat AstraZeneca wyróżnia się przede wszystkim tym, że został stworzony na bazie technologii wektorowej.

Szczepionka AstraZeneca dopuszczona na rynek UE
Szczepionka AstraZeneca dopuszczona na rynek UE (Getty Images)

- Mechanizm działania szczepionek mRNA oraz wektorowych jest identyczny i polega na treningu układu immunologicznego oraz stymulacji organizmu do produkcji przeciwciał. Różni się tylko sposób, w jaki jest dostarczane białko S koronawirusa. W przypadku szczepionek wektorowych mamy nieszkodliwego wirusa, które występuje w roli nośnika rozprowadzającego antygen w organizmie - tłumaczy dr Henryk Szymański, pediatra oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Badania kliniczne nad szczepionka AZD1222 odbywały się w Wielkiej Brytanii i Brazylii. Trzecia faza testów wykazała, że szczepionka AstraZeneca ma ok. 70 proc. skuteczności. Dla porównania skuteczność szczepionki Pfizera/BioNTech to 95 proc., a firmy Moderna - 94,1 proc.

Wbrew oczekiwaniom, szczepionka AZD1222 została dopuszczona do stosowania również u osób powyżej 65 lat.

We czwartek 28 stycznia Komisja ds. szczepionek Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie poinformowała, że szczepionka na terytorium Niemiec nie będzie mogła być stosowana u osób w wieku 65+. Jako uzasadnienie podano niewystarczającą ilość danych z badań nad szczepionką. Jak wynika z dokumentu STIKO, w badaniach klinicznych wzięło udział jedynie 660 osób powyżej 65. roku życia. Łączna liczba ochotników wyniosła 11,6 tys.

3. Kiedy zaczną się dostawy szczepionki AstraZeneca?

Zaletą AZD1222 są elastyczne warunki przechowywania. Firma podkreśla, że szczepionka może być przechowywana, transportowana i dystrybuowana w temperaturze 2-8°C, przez co najmniej 6 miesięcy. W porównaniu do szczepionek mRNA, które wymagają przechowywania w bardzo niskich temperaturach, to może znacznie ułatwić całą logistykę szczepień.

KE podpisała z AstraZeneca umowę na dostarczenie 400 mln dawek. Jednak kwestia dostaw jest obecnie przedmiotem ostrego sporu między KE a AstraZeneca. Koncern poinformował w ubiegłym tygodniu, że planuje zmniejszyć pierwsze dostawy szczepionki do UE z planowanych 80 mln do 31 mln dawek.

- Polska ma zakontraktowanych 16 mln szczepionek firmy AstraZeneca. W pierwszym kwartale powinna otrzymać od producenta około 1,5 mln dawek, co pozwoli zaszczepić około 750 tys. osób - powiedział w piątek na konferencji prasowej rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze