Trwa ładowanie...

Pilne. Mamy czwartą szczepionkę przeciw COVID-19. EMA zatwierdziła preparat Johnson&Johnson

Avatar placeholder
11.03.2021 15:03
EMA dopuściła szczepionkę Johnson&Johnson
EMA dopuściła szczepionkę Johnson&Johnson (wp)

Komisja Europejska dopuściła do obrotu na rynku UE szczepionkę przeciw COVID-19, którą opracował koncern Johnson&Johnson. Szczepionka Janssen jest jednodawkowa. Kiedy pierwsze dostawy do Polski?

spis treści

1. EMA dopuściła szczepionkę Johnson&Johnson

W czwartek 13 marca Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła ulotkę do szczepionki Janssen, a Komisja Europejska dopuściła preparat do obrotu na rynku UE.

EMA dopuściła szczepionkę Johnson&Johnson
EMA dopuściła szczepionkę Johnson&Johnson (Getty Images)
Zobacz film: "Dlaczego coraz młodsze osoby wymagają hospitalizacji z powodu COVID-19? Dr Fiałek odpowiada"

Oznacza to, że niebawem w użyciu pojawi się czwarta szczepionka przeciw COVID-19. Wcześniej KE wydała rejestrację dla szczepionek mRNA, które opracowały firmy Pfizera i Moderna oraz wektorową szczepionkę AstraZeneca.

Janssen więc będzie drugą wektorową szczepionką przeciw COVID-19 w UE, ale pierwsza, która jest podawana w schemacie jednodawkowym.

Wcześniej szczepionka Johnson&Johnson została dopuszczona do użytku w USA.

2. Skuteczność szczepionki Johnson&Johnson

Badania kliniczne wykazały, że od 14 dnia po podaniu szczepionki ryzyko zachorowania na COVID-19 o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu zmniejszyło się o 67 proc. Natomiast ryzyko zachorowania na COVID-19 o ciężkim lub krytycznym przebiegu o 77 proc.

- Dopuszczenie szczepionki firmy Janssen to bardzo dobra wiadomość. Zdecydowanie wzbogaci ona arsenał szczepionkowy w Polsce i całej UE - opowiada prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. - Szczepionka Johnson&Johnson ma bardzo dobre parametry zarówno bezpieczeństwa jak i skuteczności. Jej działanie jest bardzo podobne do preparatu AstraZeneca – tu również został zastosowany wektor wirusowy - wyjaśnia profesor.

- Ogromną zaletą tej szczepionki jest jednodawkowy schemat szczepień. Dzięki temu mamy szanse znaczenie przyśpieszyć cały program szczepień przeciw COVID-19 w Polsce - opowiada dr hab. Henryk Szymański, pediatra oraz członek Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Szczepionka Janssen ma jednak jeden poważny minus, który może znacznie utrudnić jej stosowanie zwłaszcza w małych miejscowościach. Preparat nie zawiera środka konserwującego, przez to może być przechowywany w temperaturze -20°C nawet 2 lata, ale po otwarciu fiolki szczepionka może być przechowywana w temperaturze od 2 °C do 8 °C nie dłużej niż 6 godzin. Z kolei w temperaturze pokojowej (maksymalnie 25 °C) do 2 godzin. Rodzi to obawy, że jeśli któryś z pacjentów nie stawi się na szczepienie, dawka zostanie zmarnowana.

3. Kiedy pierwsze dostawy?

Ministerstwo Zdrowia zakontraktowało 17 mln dawek szczepionki Johnson&Johnson.

"Pierwszej dostawy preparatu J&J do Polski możemy spodziewać się prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia" - poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Liczby dostarczonych dawek jednak mogą ulec zmianom. Jak wynika z informacji agencji Reuters, Koncern Johnson&Johnson już powiadomił Unię Europejską, że w II kwartale może mieć kłopoty z wywiązaniem się z dostaw dla UE. Ma to wynikać z problemu z dostawami składników szczepionki oraz sprzętu produkcyjnego. Informacje te nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Zobacz także: Szczepionka przeciw COVID-19. Novavax to preparat inny niż wszystkie. Dr Rzymski: bardzo obiecująca

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze