Trwa ładowanie...

Szczepienia przeciw COVID-19. Kiedy kolejne szczepionki trafią do UE? "Trzy preparaty czekają w kolejce: Johnson&Johnson, Novavax i i CureVac"

Avatar placeholder
28.02.2021 08:25
Kiedy nowe szczepionki na COVID-19?
Kiedy nowe szczepionki na COVID-19? (Getty Images)

W Polsce dopiero zaczęła się trzecia fala epidemii koronawirusa, a oddziały covidowe już są przepełnione. Eksperci obawiają się powtórki z jesieni i podkreślają, że nie można liczyć, że program szczepień przeciw COVID-19 złagodzi uderzenie epidemii. Zdaniem dr hab Ewy Augustynowicz sytuacja z dostępnością szczepionek poprawi się dopiero pod koniec wiosny.

spis treści

1. Szczepienia na COVID-19 nie uratują nas przed 3 falą koronawirusa

Eksperci nie mają wątpliwości, że mamy do czynienia z początkiem trzeciej fali koronawirusa w Polsce. Jak relacjonują zakaźnicy, w wielu covidowych szpitalach już zaczyna brakować miejsc dla chorych na COVID-19. Eksperci obawiają się, że może dojść do powtórki z jesieni 2020 roku, kiedy służba zdrowia otarła się o zapaść.

Kiedy nowe szczepionki na COVID-19 pojawią sie w UE?
Kiedy nowe szczepionki na COVID-19 pojawią sie w UE? (Getty Images)

Zdaniem dr hab. Piotra Rzymskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP) nie warto liczyć na to, że szczepienia na COVID-19 będą miały wpływ na przebieg trzeciej fali koronawirusa.

Zobacz film: "Prof. A. Fal: odporność stadną możemy nabyć już jesienią tego roku"

- Szczepienia idą zbyt wolno, aby dać istotny efekt populacyjny - opowiada w rozmowie z WP abcZdrowie.

Do tej pory w Polsce zaszczepionych zostało 3 163 856 osób, w tym 2 042 806 pierwszą dawką i 1 121 050 drugą (stan na 27 lutego).

Kiedy w Polsce poprawi się sytuacja z dostępnością szczepionek przeciw COVID-19? Zdaniem dr hab. Ewy Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH, prawdopodobnie sytuacja ulegnie zmianie dopiero późną wiosną, kiedy na rynek Unii Europejskiej zostaną dopuszczone kolejne preparaty.

2. Kiedy kolejne szczepionki na COVID-19?

Jak opowiada dr Augustynowicz, obecnie w kolejce do otrzymania decyzji o dopuszczeniu do obrotu w UE czekają trzy nowe szczepionki na COVID-19. Decyzję wydaje Europejska Agencja Leków (EMA).

- Wszystko wskazuje na to, że następna szczepionka, która zostanie dopuszczona na europejski rynek, to będzie preparat firmy Johnson&Johnson – opowiada dr Augustynowicz.

27 lutego Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użycia preparat J&J w Stanach Zjednoczonych. Podawana jest tam w jednej dawce. To trzecia używana szczepionka w USA.

Jeżeli preparat Johnson&Johnson zostanie dopuszczony do użycia także w Europie, to będzie drugą szczepionką wektorową. Jako pierwsza rejestrację otrzymała szczepionka AstraZeneca.

Szczepionka Johnson&Johnson wyróżnia się jednak tym, że jako jedyna z dotychczas opracowanych, nie wymaga podania dwóch dawek, tylko jednej. Badania kliniczne wykazały, że skuteczność preparatu wynosi 72 proc.

- Ocena pełnej dokumentacji, którą musi złożyć każda firma starająca się o dopuszczenie do obrotu w UE, zajmuje EMA około 4 tygodni. Koncern Johnson&Johnson złożył wszystkie dokumenty już w połowie lutego. Możemy więc spodziewać się, że decyzja zapadnie w okolicach połowy marca – wyjaśnia dr Augustynowicz.

Ministerstwo Zdrowia zakontraktowało 17 mln dawek szczepionki Johnson&Johnson. Szacuje jednak, że pierwsze dostawy mogą trafić do Polski dopiero na początku kwietnia.

3. Szczepienia na COVID-19 przyśpieszą pod koniec maja

W EMA rozpoczęła się też ocena kolejnych dwóch szczepionek przeciw COVID-19. Obecnie podlegają one wstępnej ocenie w procedurze etapowej oceny (rolling review). Po poddaniu wstępnej ocenie, producenci preparatów będą musieli złożyć do EMA pełen komplet dokumentów, zawierający szczegółowe wyniki badań nieklinicznych na zwierzętach, badań klinicznych z udziałem ochotników oraz informacje dotyczące produkcji szczepionki.

Jak opowiada dr Augustynowicz, jedną z tych szczepionek jest preparat niemieckiej firmy CureVac, która podobnie jak Moderna i Pfizer wykorzystała najnowocześniejszą technologię mRNA. CureVac podpisał z Komisją Europejską umowę na zakup do 405 mln dawek szczepionki. Do Polski ma trafić 5,6 mln dawek.

- Drugą szczepionkę opracował amerykański koncern Novavax. Preparat jest oparty na dobrze znanej technologii wytwarzania szczepionek rekombinowanych – opowiada dr Ewa Augustynowicz.

Innowacyjność szczepionki Novavax (robocza nazwa NVX-CoV2373) polega na wykorzystaniu nowej technologii wytwarzania białka S koronawirusa. Białko powstaje metodą rekombinacji w komórkach owadzich. Wcześniej do wytwarzania szczepionek wykorzystywano komórki drożdży. Dzięki nowej technologii Novavax będzie w stanie produkować swój preparat znacznie szybciej w porównaniu do szczepionek konwencjonalnych. Kolejnym kluczowym aspektem jest to, że firma wykorzysta w swojej szczepionce nowy adiuwant, czyli substancję wzmacniającą odpowiedź immunologiczną.

Polska zakontraktowała 8 mln dawek szczepionki Novavax.

Zdaniem dr Ewy Augustynowicz w miarę dopuszczenia nowych szczepionek na rynek europejski, Narodowy Program Szczepień będzie coraz bardziej przyśpieszał. Kiedy jednak to przyśpieszenie nastąpi, dokładnie nie wiadomo.

- Producenci ostrożnie szacują, że będzie to późna wiosna. Można zatem założyć, że szczepienia przeciw COVID-19 nabiorą tempa pod koniec maja – opowiada dr Ewa Augustynowicz.

Zobacz również: Szczepionki na COVID-19. Sputnik V jest lepszy niż AstraZeneca? Dr Dzieciątkowski: Istnieje ryzyko uodpornienia się na sam wektor

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze