Czy warto stosować wsparcie żywieniowe w chorobie?
Artykuł sponsorowany
Panuje powszechne przekonanie, iż wspieranie żywieniem medycznym przeznaczonym dla pacjentów onkologicznych, jest możliwe tylko podczas hospitalizacji i jest dużą ingerencją w organizm chorego. Jak jest naprawdę?
1. Kto powinien korzystać z żywienia medycznego?
Takie odżywianie jest przeznaczone przede wszystkim dla osób borykających się z nowotworem – przekonanie to powstało zapewne dlatego, że pacjenci onkologiczni są w dużym stopniu narażeni na niedożywienie i wyniszczenie organizmu. Jednakże należy zwrócić uwagę na to, iż żywienie medyczne ma o wiele szersze zastosowanie.
Dopasowane do indywidualnych potrzeb żywienie medyczne znajduje zastosowanie u osób, które:
- potrzebują odpowiedniej diety ze względu na obecność choroby nowotworowej,
- cierpią na choroby neurologiczne,
- oczekują na operację lub są w okresie rekonwalescencji,
- borykają się z chorobami przewlekłymi,
- wchodzą w wiek podeszły i zagraża im niedożywienie związane ze spadkiem apetytu.
We wszystkich sytuacjach wymienionych powyżej organizm jest narażony na niedożywienie i osłabienie, bowiem potrzebuje do regeneracji często o wiele więcej substancji odżywczych, energii a także składników mineralnych. Dostarczenie ich do organizmu wyłącznie poprzez tradycyjne posiłki jest w wielu wypadkach niemożliwe. Dlatego właśnie zaleca się stosowanie żywienia medycznego jako elementu wspomagającego.
2. Czym jest żywienie medyczne?
Polega na wprowadzeniu do codziennej diety produktów, które są bardzo bogate w podstawowe składniki odżywcze, jak też witaminy i składniki mineralne. Ich zastosowanie może być łatwym sposobem na wzbogacenie jadłospisu. Najczęściej występują w formie płynnej i są przyjmowane doustnie.
Specjaliści często starają się zachęcić wszystkich chorych, również tych oczekujących na operację, do skorzystania z preparatów specjalistycznych zaliczanych do żywienia medycznego. Odżywianie tą metodą wcale nie oznacza rezygnacji z tradycyjnych posiłków – wystarczy dodatkowo przyjmować np. 1-2 płyny typu Nutridrink dziennie, by wspomóc organizm w przygotowaniu do zabiegu, innych etapach zmagań z chorobą i w regeneracji organizmu po zakończeniu leczenia.
Niezwykle ważnym aspektem żywienia medycznego jest to, że w razie konieczności może ono w zupełności zastąpić tradycyjne posiłki, co oczywiście należy wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Może się bowiem zdarzyć tak, że terapia lub stopień zaawansowania choroby uniemożliwią samodzielne gryzienie, a przełykanie stanie się kłopotliwe. Wówczas zastosowanie żywienia medycznego – wtedy najczęściej za pomocą podawania produktów odżywczych poprzez zgłębniki może być optymalnym rozwiązaniem.
3. Odpowiednia dieta jest dobrym wsparciem leczenia
Sposób żywienia jest niezwykle istotny również w czasie rekonwalescencji. Odpowiednie substancje zawarte w spożywanych daniach mogą albo wspomagać leczenie, albo odwrotnie – przyczyniać się do gorszego samopoczucia.
Kolejną kwestią są procesy wynikające z rodzaju choroby, która dotyczy danego pacjenta. Mając wśród swojego otoczenia chorego na nowotwór, musimy zwrócić uwagę na jego szybszą przemianę materii i najczęściej wzrost zapotrzebowania na białko, które u tych pacjentów może być dwukrotnie większe niż u zdrowego. Jeśli chory oczekuje na operację lub przechodzi rekonwalescencję po niej, potrzebuje wielu witamin i składników mineralnych do odbudowy tkanek, a także większej ilości energii, aby powrócić do sił. Wszystko to jest możliwe i o wiele łatwiejsze, gdy włączy się do diety żywienie medyczne, zwane także interwencją żywieniową.
Nie należy ulegać mitom, które trafiają niestety na dość podatny grunt – dotyczą osób chorych onkologicznie lub poddawanych zabiegom chirurgicznym. Białko w diecie nie wspomaga rozwoju choroby. Tradycyjne posiłki mogą nie być wystarczające dla pacjenta. Co więcej, nie ma jadłospisu, który stosowany bez leczenia może wyeliminować raka. Dlatego tak ważne są wizyty u specjalisty, który wskaże formy terapii choroby... Pomocne jest połączenie celowanego na nowotwór leczenia z odpowiednim sposobem żywienia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.