Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Na czym polega żywienie medyczne?

Żywienie medyczne to sposób na dostarczenie wartościowych substancji odżywczych w trakcie choroby.
Żywienie medyczne to sposób na dostarczenie wartościowych substancji odżywczych w trakcie choroby. (gettyimages)

Problem niedożywienia i wyniszczenia organizmu dotyczy nawet do 85% chorych onkologicznie. Zależy od typu, umiejscowienia i stadium rozwoju nowotworu. Najczęściej występuje w uogólnionym stadium choroby. Czy można zapobiegać niedożywieniu? Wsparciem, oprócz dbałości o odpowiednie posiłki, może być przyjmowanie specjalistycznych produktów żywienia medycznego. Co warto o nich wiedzieć?

spis treści

1. Kogo najczęściej dotyka niedożywienie?

Problem ten dotyka najczęściej pacjentów, którzy cierpią na nowotwory układu pokarmowego, głowy czy szyi. Rzadziej występuje u chorych na nowotwory tkanek miękkich, nowotwory urologiczne albo ginekologiczne.

Chorzy z rakiem trzustki są najbardziej narażeni na zaburzenia stanu odżywienia. Aż u osiemdziesięciu pięciu procent osób może rozwinąć się niedożywienie. Podobnie ma się sytuacja pacjentów z rakiem żołądka lub przełyku.

Zobacz film: "Najważniejsze informacje dla pacjenta z chorobą nowotworową"

Zaburzenia w odżywianiu mogą pojawiać się również okresowo jako skutek uboczny radioterapii, chemioterapii, a także po zabiegu chirurgicznym. Zastosowane leczenie często sprawia, że osoby chore onkologicznie tracą na wadze.

Nie jest to normalna kolej rzeczy, gdyż powinni oni spożywać więcej wartościowych pokarmów, bogatych przede wszystkim w białko, aby zapewnić organizmowi siłę oraz energię do walki z chorobą.

Zapotrzebowanie na kalorie u pacjentów z nowotworami wzrasta nawet do 60 proc. Białko jest dla nich szczególnie ważne ze względu m.in. na to, że wchodzi ono w skład każdej komórki i wspomaga ich odbudowę.

Niestety, osoby chore onkologicznie bardzo często nie mają też apetytu, skarżą się na problemy z przełykaniem, a w czasie leczenia cierpią na nudności i wymioty. To wszystko sprawia, że znaczna część pacjentów z nowotworem jest niedożywiona.

W takich sytuacjach sama dieta może nie wystarczyć. Nawet najlepiej zbilansowane posiłki nie przyniosą efektów, jeśli zakończą się wymiotami. Dlatego też specjaliści polecają żywienie medyczne.

I nie chodzi tutaj o kroplówki, które z reguły są pierwszym skojarzeniem, gdy mówi się o tego rodzaju żywieniu. Znacznie częściej stosowane są specjalistyczne preparaty odżywcze, które stanowią doskonałe źródło białka oraz innych wartościowych składników odżywczych.

Preparaty żywienia medycznego są płynne i powinny być stosowane między posiłkami, po kilka łyków, dostarczając witamin i składników mineralnych niezbędnych do funkcjonowania pacjenta onkologicznego. Tym samym wspomagają jego powrót do zdrowia. W skrajnych przypadkach tego rodzaju preparaty mogą całkowicie zastąpić obiad.

2. Czym jest żywienie medyczne?

Często trudno jest dostarczyć zwiększoną dawkę substancji odżywczych, spożywając jedynie tradycyjne posiłki. W związku z tym warto włączyć do codziennej diety żywienie medyczne.

Jest ono nazywane także interwencją żywieniową i polega na włączeniu do jadłospisu specjalnych produktów, które zawierają dodatkowe źródło potrzebnych organizmowi substancji. Na rynku jest kilka produktów zaliczanych właśnie do żywienia medycznego.

Warto zwrócić uwagę na preparaty specjalnego przeznaczenia medycznego typu Nutridrink Protein, który jest dedykowany właśnie pacjentom onkologicznym, bowiem płynna konsystencja ułatwia ich spożywanie, a specjalnie dobrany skład pozwala na pokrycie zwiększonego zapotrzebowanie pacjenta na energię i białko, witaminy i składniki mineralne.

Niektóre z takich produktów, należące do tzw. diet kompletnych, mogą stanowić dla chorego jedyne źródło pożywienia, np. u osób mających problemy z przełykaniem. Warto włączyć żywienie medyczne do diety już od momentu rozpoczęcia leczenia. Jest to bardzo istotne, gdyż odpowiedni stan odżywienia pacjenta może wpływać korzystnie na tolerancję terapii i intensywność niektórych efektów ubocznych leczenia.

3. Żywienie medyczne wsparciem w trakcie choroby

Tego typu odżywianie ma o wiele szersze zastosowanie – nie jest polecane jedynie dla pacjentów chorych onkologicznie. Zaleca się je także osobom, które:

  • nie mogą przyjmować odpowiedniej ilości posiłków tradycyjnych doustnie przez okres ponadtygodniowy,
  • są niedożywione z różnych powodów,
  • nie mogą zrealizować dziennego zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze,
  • mają nieprawidłowy wynik przesiewowej oceny stanu odżywiania.

Należy zaznaczyć, że wybór odpowiedniego żywienia medycznego powinien wskazać specjalista. Najbardziej fizjologiczne jest żywienie doustne i jeśli istnieje możliwość wyboru, zawsze takie jest preferowane.

Warto także mieć świadomość, iż zwykle preparaty zaliczane do żywienia medycznego zawierają w małej dawce dużo substancji odżywczych. W związku z tym jedną buteleczkę produktu (125 ml) należy spożywać powoli, zgodnie z załączonymi do produktu zaleceniami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze