Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Czy żywienie medyczne przed rozpoczęciem terapii jest potrzebne?

Avatar placeholder
15.05.2019 14:28
Czy żywienie medyczne przed rozpoczęciem terapii jest potrzebne?
Czy żywienie medyczne przed rozpoczęciem terapii jest potrzebne? (123RF)

Artykuł sponsorowany

Odpowiednie żywienie to przede wszystkim dostarczenie organizmowi wszystkich składników do prawidłowego funkcjonowania. Jest to niezwykle ważne, gdy zmagamy się z chorobą, a także w trakcie rekonwalescencji.

spis treści

1. Żywienie przed rozpoczęciem terapii

Odpowiednie żywienie przed rozpoczęciem terapii ma ogromne znaczenie. Dzięki dostarczeniu organizmowi składników do jego prawidłowego funkcjonowania zapobiegamy powstawaniu niedożywienia, które wpływa niekorzystnie m.in. na układ odpornościowy, może zmniejszać tolerancję, a czasem nawet skuteczność terapii.

2. Żywienie a samopoczucie

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy detoks organizmu może pomóc w walce z łuszczycą?"

Im wcześniej wprowadzimy leczenie żywieniowe, tym lepiej. Pacjent może odczuwać w mniejszym stopniu objawy niepożądane, a także skróceniu może ulec czas hospitalizacji. Żywienie medyczne, które zostało odpowiednio dopasowane, może poza tym poprawić samopoczucie osób chorych i powinno stanowić integralną część w całym procesie leczenia. Organizm musi być prawidłowo odżywiony, aby przeprowadzenie chorego przez terapię mogło być lepiej tolerowane i efektywne. Jak to osiągnąć?

3. Żywienie medyczne – zastosowanie

Takie odżywianie można stosować przed, w trakcie i po terapii u osób cierpiących na nowotwory, choroby neurologiczne i inne przewlekłe choroby, a także u osób starszych. Dzięki wprowadzeniu wsparcia w żywieniu w postaci specjalistycznych produktów żywienia medycznego możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia niedożywienia, które jest niekorzystne dla chorych.

4. Żywienie medyczne – po terapii

Po zabiegach operacyjnych, zakończeniu chemioterapii czy też radioterapii pacjenci mogą pomyśleć, że żywienie medyczne specjalistycznymi preparatami odżywczymi nie ma już sensu. Należy jednak zrozumieć, że po cyklach leczenia organizm potrzebuje siły do odbudowy tkanek i do rekonwalescencji. Liczy się tu zatem szczególnie zbilansowana dieta.

Niedostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości tłuszczy, białka i węglowodanów spowoduje, że organizm będzie czerpał energię z rezerw. W pierwszej kolejności sięgnie po białko wchodzące w skład mięśni i tłuszcz z tkanki tłuszczowej.

Niedobory pokarmowe można uzupełnić specjalistycznymi produktami odżywczymi, które zawierają skoncentrowaną ilość wszystkich niezbędnych składników. Szczególnie osoby, które nie mają apetytu lub po terapii mają trudności z przyjmowaniem tradycyjnych posiłków, mogą sięgnąć po butelkę płynu, na przykład Nutridrink Protein. Dużym plusem takich produktów jest ich mała objętość – tylko 125 ml. Dzięki temu pacjenci z jadłowstrętem łatwiej uzupełniają dietę w brakujące składniki odżywcze.

Konsekwencją nieodpowiedniej diety może być utrata masy ciała, złe samopoczucie i ogólne osłabienie organizmu. U niektórych pacjentów niedobór składników odżywczych objawia się również apatią lub rozdrażnieniem. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem terapii, w czasie jej trwania, a także po jej zakończeniu chory odpowiednio się odżywiał, stosując dietę bogatą we wszystkie niezbędne składniki. Warto również podkreślić, że odpowiednie żywienie zarówno przed terapią, jak i po niej to integralny element leczenia, który może wpłynąć na zmniejszenie powikłań i regenerację po zastosowanym leczeniu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze