Czym jest impotencja psychogenna?
Przyczyną zaburzeń erekcji mogą być choroby ogólnoustrojowe, choroby narządów płciowych i urazy. Ogromny wpływ na sprawność seksualną ma też styl życia. Ale niepowodzenia w sypialni często wiążą się również z zaburzeniami psychicznymi.
Źródeł impotencji psychogennej należy szukać w męskiej psychice. Problemy często mają charakter przejściowy, ale mogą powracać. Zdarza się też, że są objawem poważnych zaburzeń, które wymagają specjalistycznego leczenia.
1. Jak diagnozuje się impotencję psychogenną?
W przypadku zaburzeń erekcji, które swoje źródło mają w psychice, mężczyzna doświadcza spontanicznych wzwodów o poranku i w nocy. Problem pojawia się w kontakcie z partnerką, gdy osiągnięcie i utrzymanie wzwodu staje się trudne lub wręcz niemożliwe. Dlaczego tak się dzieje?
Przyczyn impotencji psychogennej jest wiele. Jedną z nich jest depresja, która wymaga właściwego leczenia pod kierunkiem specjalisty. Ale jest całe mnóstwo czynników, które również mogą przyczynić się do zaburzeń erekcji. W przypadku młodych mężczyzn problemy mogą wynikać z kompleksów lub obaw związanych z seksualnością. Nie bez znaczenia jest niska samoocena, sposób wychowania i uwarunkowania religijne.
Na zaburzenia erekcji ogromny wpływ ma również relacja między parterami. Problemy mogą mieć związek z konfliktem i zanikiem atrakcyjności. Nie bez znaczenia są też błędy popełniane w sztuce miłosnej oraz nieprawdziwe przekonania dotyczące seksualności mężczyzn. W społeczeństwie nadal funkcjonuje wiele mitów, np. "prawdziwy mężczyzna zawsze jest gotowy na seks".
Szacuje się, że liczba osób z zaburzeniami erekcji będzie z roku na rok coraz wyższa. Ma to związek nie tylko z coraz większą liczbą pacjentów, u których diagnozuje się choroby cywilizacyjne, np. cukrzycę i miażdżycę, których objawem mogą być problemy ze wzwodem, ale też współczesnym tempem życia.
Młodzi ludzie żyją w stresie związanym z pracą i życiem prywatnym. Są poddawani nieustannej presji i mają mało czasu na odpoczynek. To generuje chroniczny stres i zmęczenie.
2. Jak leczy się impotencję psychogenną?
Jeśli zaburzenia erekcji nie będą jedynie jednorazowym epizodem, trzeba poszukać źródła problemu. Najlepiej w tym celu udać się do lekarza ogólnego, który zleci wykonanie podstawowych badań.
Gdy wykluczone zostaną choroby ogólnoustrojowe, bo to one są najczęstszą przyczyną zaburzeń wzwodu, warto rozważyć wizytę u psychologa (do specjalisty wymagane jest skierowanie). Pomoże on w sytuacji, gdy niemoc w sypialni ma charakter emocjonalny, społeczny lub osobowościowy. Niekiedy konsultacje powinny odbywać się z partnerką, np. wówczas, gdy istnieje konieczność naprawy relacji.
Zaburzenia erekcji można również leczyć farmakologicznie. Środki na potencję dostępne są dzisiaj na wyciągnięcie ręki, ale nie zawsze jest to rozwiązanie bezpieczne. Najlepiej o terapii porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. Pamiętajmy też, by tabletki zawsze kupować w aptece. Mamy wówczas pewność, że pochodzą z legalnego źródła.
Lepiej sięgać po lek, nie zaś suplement diety. Zwróćmy uwagę na substancję czynną. Dużą skutecznością wyróżnia się syldenafil, który obecny jest m.in. w leku MaxOn Active. Wspomaga rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, powodując zwiększenie napływu krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Działa w ciągu 25 minut od zażycia tabletki. Jest dostępny bez recepty.
Zaburzenia erekcji stanowią jeden z najczęściej występujących problemów seksualnych. W Polsce dotyczą 1,7 mln mężczyzn. Odnalezienie ich przyczyny w wielu przypadkach pozwala na powrót do pełnej sprawności seksualnej.
Partnerem artykułu jest MaxOn Active
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.