Trwa ładowanie...

Diagnoza: zaćma. Co dalej?

Avatar placeholder
26.11.2018 13:30
Diagnoza: zaćma. Co dalej?
Diagnoza: zaćma. Co dalej?

Jako społeczeństwo generalnie niewiele wiemy o niektórych chorobach i sposobach ich leczenia. Oko zaś to jeden z najbardziej tajemniczych organów. Dla przeciętnego Kowalskiego problemy z oczami oznaczają po prostu słabsze widzenie, które da się łatwo, doraźnie poprawić za pomocą okularów. Tymczasem bywa i tak, że okulary czy przyjmowanie leków nie daje żadnych rezultatów. Co w takiej sytuacji może pomóc? Niektórzy panikują, gdy usłyszą od lekarza okulisty – potrzebna jest pani/panu operacja zaćmy…

spis treści

1. Operacja? Czy aby na pewno?

Operacja nie jest jedynym sposobem leczenia zaćmy
Operacja nie jest jedynym sposobem leczenia zaćmy

To bardzo typowa reakcja na taką wiadomość. Operacja nie kojarzy się z niczym przyjemnym, ba – w powszechnym mniemaniu oznacza duże ryzyko i poważną ingerencję w tajemnicze sprawy organizmu. Czasami jednak naprawdę nie ma innego wyjścia.

Zobacz film: "Pierwsze objawy zaćmy"

Operacja zaćmy to jedyny sposób pozbycia się dolegliwości związanych z tą chorobą. Jeśli więc u Ciebie, u Twojej mamy, u Twojego taty zdiagnozowano zaćmę, trzeba pogodzić się z myślą o operacji… Ale spokojnie. Zaraz wyjaśnimy krok po kroku, dlaczego to konieczne i jak się to robi.

2. Niesprawna soczewka

Jak zapewne powiedział Wam już lekarz, zaćma polega na mętnieniu naturalnej soczewki oka, co wpływa bardzo niekorzystnie na jej zasadniczą funkcję – skupianie promieni świetlnych na siatkówce. To kluczowy element procesu widzenia.

Niestety, soczewka działa prawidłowo tylko wtedy, gdy jest przezroczysta i elastyczna. Proces jej mętnienia sprawia, że chory przestaje widzieć ostro, a w późniejszych stadiach jest w stanie odróżnić tylko światło od cienia. Nie trzeba dodawać, jak wiele problemów sprawia to w codziennym życiu…

Zaistniałych zmian w soczewce nie da się odwrócić przy pomocy leków. Wzroku nie są też w tym przypadku w stanie przywrócić okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe.

Rozwiązaniem jest mechaniczna wymiana zmętniałej soczewki naturalnej na nową, sztuczną. Do tego właśnie potrzebny jest zabieg chirurgiczny. Lekarz nacina rogówkę, usuwa niesprawną soczewkę z otaczającej ją torebki i na jej miejsce wstawia sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Spokojnie, to nie boli – pacjentowi aplikuje się wcześniej krople znieczulające i leki uspokajające. Cały zabieg trwa do 30 minut i znacznie poprawia komfort życia.

3. Ile kosztuje operacja zaćmy?

Operacji można poddać się w ramach NFZ – jest ona wtedy refundowana, ale trzeba być przygotowanym na bardzo długi czas oczekiwania. W tej chwili wynosi on średnio 18 miesięcy przy 540 tys. oczekujących. Podczas takiego zabiegu choremu zostanie wszczepiona zwykła soczewka jednoogniskowa. Można też zdecydować się na wykonanie zabiegu prywatnie i wybrać soczewkę o dodatkowych właściwościach korygujących np. astygmatyzm.

Dodatkową zaletą zabiegu odpłatnego (od 3 do 10 tys. zł) jest fakt, że czeka się na niego do 3 tygodni. Przy chorobie takiej jak zaćma, która postępując, znacznie ogranicza swobodę codziennego funkcjonowania, jest to argument nie do zbicia.

Niezależnie od tego, które wyjście wybierzecie – nie ma się czego bać. Powodzenia!

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze