Długotrwałe przeżycie z adiuwantem Ipilimumab w trzecim stadium czerniaka
Najnowsze wyniki opublikowane przez badaczy z Kopenhagi wskazują, że pacjenci chorzy na czerniaka w stadium trzecim żyją dłużej w porównaniu z grupą placebo, jeśli otrzymają leczenie uzupełniające z Ipilimumabem. „Po raz pierwszy udowodniono wyraźne korzyści dotyczące czasu przeżycia w leczeniu pacjentów” – powiedział główny badacz Alexander M.M. Eggermont, zauważając, że wcześniejsze próby leczenia uzupełniającego interferonem sugerowały poprawę przeżywalności, ale tylko w niektórych podgrupach pacjentów.
"Proces stwarza wiele możliwości" - powiedział dr Olivier Michielin z Kliniki Onkologicznej w Szwajcarii.
"Była to pierwsza próba wykorzystania blokady kontrolnej w terapii adjuwantowej czerniaka. Efektem było zmniejszenie o 28 procent ryzyka zgonu, które jest statystycznie i klinicznie znaczące, a także wydłużenie przeżycia w ciągu pięciu lat o 11 procent” – dodaje.
"Jest to również ważne odkrycie naukowe" - skomentował dr Michielin. "Ipilimumab działa przez stymulowanie układu immunologicznego w stosunku do antygenów nowotworowych. W terapii adjuwantowej do tej pory nie było wiadomo, czy istnieje wystarczająca ilość antygenów do wywołania odpowiedzi" – dodaje.
W trzecim stadium czerniaka choroba jeszcze nie rozprzestrzenia się do odległych węzłów chłonnych lub innych części ciała. "Pomimo interwencji chirurgicznej, większość pacjentów w trzecim stadium czerniaka doświadcza nawrotu choroby i postępów nowotworu wraz z przerzutami, a to stanowi dowód na potrzebę wzmacniania terapii leczeniem uzupełniającym” - wyjaśnia dr Eggermont.
Poprzednie wyniki badań wykazały redukcję nawrotów dzięki leczeniu uzupełniającemu Ipilimumabem w trzecim stadium czerniaka i zostały zatwierdzone przez Administrację ds. Leków i Żywności ze Stanów Zjednoczonych. Nowe odkrycia zaprezentowane na kongresie pokazują poprawę przeżycia chorych.
Badania wykazały zmniejszenie o 28 procent względnego ryzyka zgonu wśród leczonych za pomocą terapii uzupełniającej Ipilimumabem oraz o 10 procent - ryzyka nawrotów choroby.
Dr Michielin wskazał, że interferon i pegylowany interferon zostały również zatwierdzone jako leczenie uzupełniające pacjentów. Jednak zasugerował, że wyniki obserwowane z zastosowaniem Ipilimumabu są lepsze niż interferonu i zauważył, że wzorzec reakcji jest zupełnie inny.
Leczenie Ipilimumabem największe korzyści przyniosło pacjentom z najbardziej zaawansowanym stadium czerniaka. Nieco mniej korzystny efekt obserwowano wśród pacjentów, u których nowotwór zajął od 1 do 3 węzłów chłonnych, a nie przynosi korzyści wśród pacjentów bez dotkniętych węzłów chłonnych.
Dr Michielin stwierdził: „To badanie stanowi ważny kamień milowy w leczeniu czerniaka. Wyniki te otwierają drzwi do innych badań opartych na kontrolowanej blokadzie choroby, aby spróbować poprawić szybkość leczenia w terapii adjuwantowej czerniaka, jak i innych chorób".
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.