Trwa ładowanie...

Domowe maseczki na trądzik

Domowe maseczki na trądzik redukują zmiany skórne i poprawiają wygląd cery.
Domowe maseczki na trądzik redukują zmiany skórne i poprawiają wygląd cery. (123rf)

Domowa maseczka to świetny sposób na pryszcze i krosty. Mimo, że na rynku dostępne są różne kosmetyki dla cery trądzikowej to czasami najskuteczniejsze są preparaty domowej roboty. Naturalne produkty zawierają witaminy, mikro- i makroelementy, które łagodzą objawy trądziku i poprawiają stan skóry. Nie każda domowa mikstura będzie tak samo skuteczna, ale warto wypróbować chociaż kilka przepisów i znaleźć coś dla siebie.

spis treści

1. Czy domowe maseczki na trądzik działają?

Osoby z zaskórnikami i innymi zmianami wywołanymi trądzikiem faktycznie mogą dostrzec poprawę stanu skóry dzięki systematycznymi maseczkom. Substancje znajdujące się w tego typu produktach mają bowiem za zadanie odblokowanie zatkanych porów.

Poprzez oczyszczenie porów usuwa się nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń. W rezultacie prawdopodobieństwo pojawienia się zaskórników jest mniejsze, a wygląd cery jest zdecydowanie lepszy.

Maseczki można stosować również w przypadku trądziku o łagodnym nasileniu. Nie oznacza to bynajmniej, że osoby z umiarkowaną lub ciężką postacią zmian skórnych nie mogą skorzystać z działania mieszanek.

Zobacz film: "Domowe sposoby na trądzik - ziołowe parówki"

Ich stosowanie może być elementem uzupełniającym leczenie trądziku, ale nie należy traktować ich jako jedyny sposób leczenia. Jeśli masz trądzik i chcesz stosować maseczki na twarz, pamiętaj, że najlepsze rezultaty osiągniesz, wykonując je systematycznie.

Jeżeli planujesz korzystanie z zabiegów u kosmetyczki, koniecznie poinformuj ją, jakie maści i leki doustne przyjmujesz. W ten sposób unikniesz niepożądanych reakcji na zastosowane produkty.

Osoby, które stosują izotretynoinę lub retinoidy nie powinny poddawać się intensywnemu złuszczaniu skóry. Przed zabiegiem oczyszczania skóry twarzy warto skonsultować się z dermatologiem.

2. Domowe maseczki na trądzik

Maseczki na trądzik nie muszą składać się z kilkunastu składników, aby były skuteczne, a ich działanie możliwe do zauważenia gołym okiem. Zdarza się, że jeden lub dwa produkty redukują zmiany skórne i poprawiają wygląd cery. Maseczki warte wypróbowania to:

  • miód nałożony na 15-30 minut,
  • soda oczyszczona + woda (15 minut),
  • ubite żółtka jajek (20 minut),
  • sól morska,
  • płatki owsiane + woda (10-15 minut),
  • ubite białko + sok z połowy cytryny (10-15 minut),
  • jogurt naturalny + miód + sok z cytryny (15 minut),
  • 2-3 łyżeczki bazylii + wrząca woda (10 minut),
  • 2 starte marchewki + łyżka mąki ziemniaczanej + żółtko (20 minut),
  • 1/4 kubka świeżych truskawek oraz taka sama ilość śmietany lub jogurtu (10-15 minut),
  • rozdrobniony banan + miód (20 minut),
  • parafina (10-15 minut),
  • awokado + miód (10 minut).

Rozdrobniony kwas acetylosalicylowy to dobry sposób na pryszcze. Mieszanka doskonale łagodzi zmiany skórne i świerzbiące miejsca na skórze. Przygotowanie maseczki zajmuje tylko siedem minut.

Potrzebne są 1-3 tabletki kwasu acetylosalicylowego, mała filiżanka, płytkie naczynie oraz krem nawilżający. W zależności od potrzeby należy rozdrobnić 1-3 tabletki kwasu acetylosalicylowego.

Następnie wystarczy dodać kilka kropli wody, by rozkruszone tabletki zmieniły się w pastę, a także krem nawilżający lub płynny miód. Po dokładnym wymieszaniu składników należy zaaplikować na twarz uzyskaną masę w formie maseczki lub punktowo na krosty.

Gdy warstwa na twarzy zaschnie, należy ją zmyć, zazwyczaj zajmuje to około 10 minut. Równie dobre działanie wykazuje połączenie 2 dag drożdży z mlekiem i pozostawienie mieszanki na twarzy przez 20 minut.

Połączenie tych produktów to dobra metoda na oczyszczenie zatkanych porów. By usunąć maseczkę wystarczy umyć twarz gorącą wodą, a następnie przemyć ją zimną. Na pryszcze warto wypróbować także maseczkę aspirynową.

Po prostu zgnieć aspirynę, dodaj do niej odrobinę oleju oraz miodu, a następnie nałóż na twarz na 15 minut. Maseczka z cebuli to z kolei szybki sposób na przyspieszenie gojenia się wyprystków i redukcję blizn potrądzikowych.

Należy rozgotować cebulę i zanurzyć w wywarze gazę, którą następnie nakładamy na twarz. Taki okład należy pozostawić na twarzy na 1-2 godziny, po czym pozostałości maseczki zmyć naparem z rumianku lub ciepłą wodą.

Na co dzień dobrze jest stosować maseczkę z surowego ogórka. Plasterki połóż na świeżą, umytą twarz i pozostawna około kwadrans. Sok z ogórka doskonale nawilża skórę, odświeża cerę i przywraca właściwe pH skóry.

Poza tym, płatki ogórka położone na powiekach koją zmysły i pozwalają się zrelaksować. Wcale nie trzeba wydawać fortuny na specjalistyczne produkty dostępne w drogeriach.

Domowa maseczka z zielonej glinki pomoże ci w usunięciu nadmiaru sebum. Doskonale sprawdza się przy cerze tłustej i skłonnej do zmian trądzikowych.

Jeśli chcesz rozjaśnić skórę, spróbuj miksu kurkumy i jogurtu naturalnego. Mieszankę pozostaw na 5-10 minut.

Domowa maseczka ze świeżej dyni działa odmładzająco i może być stosowana do każdego rodzaju skóry. Miąższ dyni jest pełen antyoksydantów, które hamują działanie wolnych rodników.

Aby wykonać nawilżającą maseczkę wystarczy połączyć glicerynę, miód i olej. Natomiast świetna maseczka ziołowa składa się z 3 łyżek rumianku, rozmarynu, kwiatu lipy i 3 łyżek siemienia lnianego.

Produkty łączy się z gorącą wodą, a otrzymaną papkę nakłada się na twarz i przykrywa warstwą gazy na 30 minut. Po usunięciu mikstury, twarz należy przemyć naparem z kwiatu rumianku lub dzikiej róży. Taka maseczka jest bardzo dobra dla skóry łojotokowej.

Domowa maseczka złuszczająca - zmiksuj niewielką ilość brązowego cukru z oliwą z oliwek i delikatnie wmasuj ją w twarz.

Domowej roboty maseczki na trądzik mogą korzystnie wpłynąć na stan cery trądzikowej. Jeśli jednak mimo regularnego stosowania i wypróbowania różnych maseczek wygląd skóry się nie poprawia, warto udać się do dermatologa i zacząć farmakologiczne leczenie trądziku.

Zobacz także:

Następny artykuł: Sposoby na pryszcze
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze