Trwa ładowanie...

Dwutygodniowe soczewki kontaktowe

Avatar placeholder
09.01.2019 15:11
soczewki kontaktowe
soczewki kontaktowe (mat. Klienta)

Soczewki kontaktowe to najpopularniejsza, alternatywna w stosunku do okularów metoda korekcji wzroku. Nieustanny rozwój technologii, wzrost bezpieczeństwa oraz coraz szerszy wybór produktów w tej kategorii, wpływają na coraz większe zainteresowanie ze strony pacjentów.

Dynamicznie wzrastającą popularnością cieszą się dziś soczewki nie wymagające dodatkowej pielęgnacji, czyli jednodniowe, niemniej jednak te dwutygodniowe oraz miesięczne także mają szeroką grupę fanów.

Pamiętać należy, że o wyborze danego produktu powinien zadecydować przede wszystkim specjalista, dokonując tego wyboru na podstawie badania wzroku oraz wywiadu z pacjentem. Czym zatem wyróżniają się soczewki dwutygodniowe?

1. Ile można nosić soczewki dwutygodniowe?

Soczewki dwutygodniowe (jeśli pozwala na to załączona do soczewek ulotka) najczęściej można nosić na dwa sposoby:

  • w trybie dziennym – soczewki stosowane są wtedy przez dwa tygodnie. Zakłada się je rano, a zdejmuje przed snem. Po ich zdjęciu należy je wyczyścić, wypłukać oraz włożyć do pojemnika na soczewki wypełnionego dezynfekującym płynem pielęgnacyjnym.
  • w trybie przedłużonym – soczewki stosowane są wtedy i w dzień, i w nocy, maksymalnie do 7 dni i 6 nocy ciągłego stosowania. Zasadą dotyczącą przedłużonego stosowania soczewek jest odliczanie od okresu użytkowania każdej nocy spędzonej w nich na oczach. Jeśli zatem pacjent nie zdejmie soczewek przez dwie noce, musi odliczyć sobie od dwóch tygodni dwa dni, czyli soczewki posłużą łącznie przez 12 dni i 2 noce. Do takiego stosowania dopuszczone są np. soczewki dwutygodniowe ACUVUE® OASYS.

Najważniejszą zasadą, o jakiej powinien pamiętać użytkownik stosujący soczewki dwutygodniowe, to by pod żadnym pozorem nie nosić ich dłużej niż 2 tygodnie. Nie ma znaczenia, czy od momentu otwarcia blistra ktoś założył je 14 razy czy tylko 2. Dwa tygodnie zaczynamy odliczać od momentu otwarcia blistra, a po tym okresie bezwzględnie wyrzucamy soczewki.

2. Soczewki dwutygodniowe czy miesięczne?

Podobieństwa pomiędzy soczewkami dwutygodniowymi a miesięcznymi:

  • wymagają codziennej pielęgnacji,
  • wymagają zakupu dodatkowych akcesoriów: płynu do soczewek oraz pojemnika na soczewki,
  • służą do wielokrotnego użytku,
  • mogą być (choć nie wszystkie) stosowane w trybie dziennym oraz przedłużonym,
  • mogą być wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego lub hydrożelowego,
  • mogą korygować krótkowzroczność, nadwzroczność (dalekowzroczność), astygmatyzm.

Różnice pomiędzy soczewkami dwutygodniowymi a miesięcznymi:

  • większe bezpieczeństwo oraz higieniczność soczewek dwutygodniowych – im częstszy tryb wymiany soczewek, tym mniejsze ryzyko zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów osadzających się na powierzchni soczewek, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko infekcji oczu1.

3. Dla kogo soczewki kontaktowe dwutygodniowe?

Dwutygodniowe soczewki sferyczne, jak np. ACUVUE® OASYS, posłużą wszystkim krótkowidzom oraz osobom nadwzrocznym (dalekowidzom).

Soczewki toryczne (np. ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM) przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na soczewki dwutygodniowe ACUVUE® OASYS, które są w szczególności polecane osobom spędzającym długie godziny przed ekranami2,3,4.

Dzięki zastosowaniu w ich konstrukcji technologii HYDRACLEAR® Plus oraz umieszczeniu wewnątrz soczewki składnika nawilżającego PVP, maksymalizują komfort, minimalizując jednocześnie uczucie suchości oczu5.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze