Trwa ładowanie...

Farmaceuta pokazał szokujące zdjęcie. Z tym przyszedł pacjent na SOR

 Karolina Rozmus
10.12.2022 08:56
Dane NFZ nie pozostawiają złudzeń: polipragmazja to problem ogromnego odsetka Polaków
Dane NFZ nie pozostawiają złudzeń: polipragmazja to problem ogromnego odsetka Polaków (Getty Images/Twitter)

Co trzeci senior w Europie bierze zbyt wiele leków. Najnowszy raport Narodowego Funduszu Zdrowia wykazał, że 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej pięć leków dziennie. Ale nawet w świetle tych danych zdjęcie opublikowane przez Piotra Merksa nie przestaje zaskakiwać.

spis treści

1. Przegląd lekowy to konieczność

Farmaceuta Piotr Merks udostępnił na Twitterze wymowne zdjęcie. "Pacjent na SOR zabrał wszystkie swoje leki. Ktoś jeszcze kwestionuje zasadność przeglądu lekowego?" – pisze.

Komentarze pod postem wyrażały zaskoczenie, choć medycy w gronie komentujących mogli podzielić się podobnymi historiami.

Zobacz film: "#PlusCzyMinus? Polska w niechlubnej czołówce. Tu liczba zakażeń HIV rośnie"

"Ostatnio był u mnie starszy pan do ustawienia leczenia zaburzeń rytmu okołodobowego po wyjściu z neurologii i licznych konsultacjach w szpitalu klinicznym z 22 rodzajami leków doustnych oraz czterema wziewami. Nic na liście nie było jakimś tam suplementem. Brał ponad 60 tabletek na dobę" – pisze jedna z osób.

"Ostatnio badania przedstawione w programie naukowym BBC wskazały, że zabija nas koktajl z leków, gdyż wiele osób i lekarzy nie kontroluje tego, choćby nawet dawkowania i ich zmian w czasie, nie mówiąc już o interakcji z innymi lekami" – dodał ktoś inny.

Choć warto zauważyć, że wspomniany pacjent prawdopodobnie spakował do torby po prostu całą zawartość domowej apteczki, wraz z suplementami diety czy kilkoma opakowaniami tego samego leku, to polipragmazja w Polsce stanowi duży problem.

2. Pięć leków? To 50-procentowe ryzyko interakcji i powikłań

O wynikach najnowszego raportu pisaliśmy niedawno. Jak podaje NFZ, nie tylko ponad 30 proc. seniorów po 65. r.ż. przyjmuje nie mniej niż pięć leków dziennie, ale też ponad dwa miliony Polaków w ciągu miesiąca wykupiło więcej niż pięć substancji czynnych.

Przegląd lekowy realizowany przez farmaceutę może zmniejszyć zjawisko polipragmazji
Przegląd lekowy realizowany przez farmaceutę może zmniejszyć zjawisko polipragmazji (Getty Images)

Tymczasem przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie, może być bardzo groźne. To zagrożenie dotyczy zwłaszcza osób w podeszłym wieku obciążonych chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Niebezpieczeństwo niepożądanych interakcji może wzrosnąć w przypadku jednoczesnego stosowania:

  • dwóch leków – o 5 proc.,
  • pięciu leków – o 50 proc.,
  • ośmiu i więcej leków – nawet do 100 proc.

Jak rozwiązać problem? Wielu ekspertów, w tym farmakolog Piotr Merks, zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia tzw. przeglądu lekowego. To rodzaj usługi, w ramach której farmaceuta w aptece na podstawie ankiety może sprawdzić, czy pacjent prawidłowo przechowuje leki, pamięta o terminach ważności oraz czy stosuje je o odpowiednich porach.

Nadrzędną funkcją tej usługi farmaceutycznej jest jednak zmniejszenie potencjalnego ryzyka powikłań i interakcji między lekami w przypadku osób, które stosują cztery i więcej różnych leków każdego dnia.

W pierwszym kwartale tego roku ruszył pilotażowy program przeglądu lekowego.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze