Trwa ładowanie...

Fatalne konsekwencje. Właśnie teraz ten błąd popełniamy najczęściej

Avatar placeholder
14.05.2024 07:17
Jak sprawdzić, czy nasz poziom witaminy D mieści się w normie?
Jak sprawdzić, czy nasz poziom witaminy D mieści się w normie? (Getty Images)

Wielu Polaków suplementuje witaminę D zimą, ale w okresie letnim przerywa suplementację z silnym przekonaniem, że ekspozycja na słońce załatwi za nich całą sprawę. Czy ta logika rzeczywiście ma szansę się sprawdzić?

spis treści

1. Witamina D wiosną i latem

Nawet podczas letnich dni, gdy większość z nas spędza na zewnątrz więcej czasu niż zimą, niedobór witaminy D może nadal stanowić problem. Zaprzestanie suplementacji, gdy za oknem robi się ciepło i jasno, jest błędem.

W kontekście coraz większej popularności codziennego używania kremów z filtrem, należy również pamiętać, że choć preparaty te zapewniają skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV i ryzykiem nowotworów skóry, jednocześnie ograniczają one naszą zdolność do naturalnej syntezy witaminy D z promieni słonecznych.

2. Jak długo powinniśmy spędzać czas na słońcu?

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Wytwarzanie witaminy D w organizmie zależy od naszej codziennej ekspozycji na promienie słoneczne. Optymalny czas ekspozycji to około 15 minut między godzinami 10:00 a 15:00.

Naukowcy wyliczyli jednak, że konieczne jest odsłonięcie co najmniej 18 proc. powierzchni ciała, a dokładny czas może się różnić w zależności od kilku czynników: pigmentacji skóry, stosowania filtrów przeciwsłonecznych, masy ciała oraz wieku.

3. Jak sprawdzić, czy nasz poziom witaminy D mieści się w normie?

Aby sprawdzić poziom witaminy D w organizmie, zaleca się wykonanie badania krwi, które oceni stężenie 25-hydroksywitaminy D. Jest to najbardziej wiarygodny test do określenia poziomu tej witaminy w organizmie.

W Polsce za optymalny poziom witaminy D dla osób dorosłych przyjmuje się zwykle wartość stężenia pomiędzy 30 a 50 ng/mL, a za niedobór witaminy D uważa się wartość równą i niższą niż 20 ng/mL.

Istotne jest również skonsultowanie wyników z lekarzem, który może zinterpretować je w kontekście ogólnego stanu zdrowia i zalecić odpowiednie działania.

4. Zagrożenia związane z niedoborem witaminy D

Niedobór witaminy D może prowadzić do różnych objawów, które mogą znacząco wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Mogą to być uczucie przewlekłego zmęczenia, infekcje dróg oddechowych, obniżony nastrój, a nawet stany depresyjne. Mogą również wystąpić niespecyficzne bóle mięśni i stawów, opóźnione gojenie się ran czy problemy z wypadaniem włosów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze