Food Detective – nietolerancja pokarmowa, test, działanie, testowane pokarmy, opinie
Nietolerancja pokarmowa to coraz poważniejszy problem. Pojawia się nawet kilka godzin po spożyciu uczulającego produktu i może utrzymywać się aż do następnego dnia. Jak rozpoznać jakich produktów nie tolerujemy? Możemy wykonywać specjalistyczne testy, albo zapatrzeć się w Food Detective i wykonać test samodzielnie.
1. Czym jest nietolerancja pokarmowa?
Nietolerancja pokarmowa dotyczy zwykle nie jednego produktu, a grupy produktów. W takim wypadku trudniej ustalić jakie produkty negatywnie wpływają na nasz organizm.
Produkty, które powodują nietolerancję pokarmową to najczęściej gluten, pszenica oraz konserwanty zawarte w żywności takie jak kofeina. Najczęściej wystepuje nietolerancja pokarmowa na mleko i laktozę.
2. Samodzielne wykonanie Food Detective czyli testu na nietolerancję pokarmową
Test Food Detective pozwala na samodzielne zbadanie jakich produktów nie powinniśmy jeść. Umożliwia on diagnostykę alergii opóźnionej. Test Food Detective jest produkowany w Wielkiej Brytanii przez Cambridge Nutritional Sciences Ltd.
Test Food Detective wykonuje się samodzielnie. Wynik Food Detective jest natychmiastowy i pojawia się już po 40 minutach. W opakowaniu znajduje się szczegółowy przewodnik oraz instrukcja o tym jak przeprowadzić test Food Detective. Tacka do przeprowadzenia testu Food Detective jest pokryta wyciągami z białek zawartych w pokarmach. Należy na nieść na nie niewielką ilość krwi pobraną z opuszka palca rozpuszczoną w roztworze.
Podczas kolejnych etapów przeprowadzania testu Food Detective za pomocą odczynników identyfikuje się obecność przeciwciał (pojawiają się niebieskie plamy). Świadczy to o tym, które pokarmy są źle tolerowane.
3. Jak działa test na nietolerancję pokarmową?
Działanie testu Food Detective polega na oznaczanie nadmiernej ilości charakterystycznych przeciwciał wobec wytwarzanych białek pokarmowych. Przeciwciała te znajdują się we krwi. Standardowym badaniem jest oznaczenie przeciwciał IgE dla alergii natychmiastowych oraz IgG dla alergii opóźnionych. Metoda stosowana w testach Food Detective jest powtarzalna.
4. Jakie pokarmy możemy sprawdzać testem Food Detective?
Za pomocą testu Food Detective można sprawdzić tolerancję następujących produktów: zboża, orzechy, mięsa, ryby i owoce morza, warzywa, owoce oraz inne produkty.
Nietolerancję na zboża jakie może wykazać test Food Detective to:
- Kukurydza
- Pszenica, przenica durum
- Gluten
- Ryż
- Żyto
- Owies
Nietolerancję pokarmową mogą powodować także orzechy. Test Food Detective zawiera białka następujących orzechów i roślin strączkowych:
- Migdały
- Orzechy brazylijskie
- Orzechy cashew
- Ziarno kakaowca
- Orzechy włoskie
- Orzeszki ziemne
- Groch
- Soczewica
- Fasola
- Soja
Alergeny mogą pojawiać się także w mięsie. Food Detective może wykryć przeciwciała z następujących mięs i ryb:
- Wołowina
- Drób (kurczak)
- Jagnięcina
- Wieprzowina
- Łosoś
- Pstrąg
- Tuńczyk
- Łupacz
- Dorsz
- Flądra
- Krewetka
- Krab
- Homar
- Małż jadalny
Wśród warzyw i owoców, które mogą powodować nietolerancję pokarmową, może znaleźć się:
- brokuł
- kapusta
- marchew
- seler
- ogórek
- ziemniak
- por
- papryka
- jabłko
- czarna porzeczka
- grejpfrut
- melon
- arbuz
- oliwki
- pomarańcze
- cytryny
- truskawki
- pomidory
Inne produkty, które można zdiagnozować za pomocą testu Food Detective to: jajka, mleko krowie, czosnek, imbir, grzyby, herbata oraz drożdze.
5. Zalety testu na nietolerancję pokarmową
Niewątpliwie główna zaleta testu Food Detective to czas oczekiwania na wynik. W ciągu 40 minut mamy informacje o tym jakich pokarmów nie tolerujemy. Pozwala nam to na zbilansowanie zdrowej diety i uniknięcia przyktych konsekwencji takich jak niestrawność, biegunka, zaparcia, wzdęcia, bóle głowy, wysypka czy obrzęki.
Cena testu Food Detective jest dość wysoka. W zależności od tego jaki rodzaj Food Detective wybierzemy ceny wahają się od 1150 zł do 1800 zł.
Pomimo dość wysokiej ceny testy Food Detective cieszą się bardzo dobrą opinią wśród użytkowników.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.