Trwa ładowanie...

Fotele masujące w galeriach handlowych i kinach - czy są bezpieczne?

Avatar placeholder
03.01.2020 20:23
Korzystanie z fotela masującego ma wiele przeciwskazań
Korzystanie z fotela masującego ma wiele przeciwskazań (iStock)

Fotele do masażu znajdziemy praktycznie wszędzie, w galeriach handlowych, w kinach i hotelach. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i dzieci. Czy to jest całkowicie bezpieczne? Okazuje się, że istnieją przeciwwskazania, o których mało kto pamięta. Ekspert w rozmowie z WP abcZdrowie przestrzega, że to nie jest metoda na walkę z bólem i przykurczami.

1. Fotel dla wszystkich jest tak naprawdę fotelem dla nikogo

Pierwszy fotel masujący pojawił się na świecie ponad pięćdziesiąt lat temu i wyglądał jak masywne, drewniane krzesło. Do jego konstrukcji użyto desek, piłek do baseballa i łańcucha rowerowego. Postawiono go w łaźni publicznej, żeby zapewnić jej gościom jeszcze więcej relaksu. Nie bez powodu przypominam tę sytuację, ponieważ to pierwotne przeznaczenie fotela masującego nie zmieniło się przez te wszystkie lata.

Fotel do masażu nie zastąpi ręki człowieka i nie jest masażem leczniczym
Fotel do masażu nie zastąpi ręki człowieka i nie jest masażem leczniczym (iStock)

Jednak są osoby, które traktują go jako sprzęt terapeutyczny, co może okazać się niebezpieczne. Codziennie w galeriach handlowych korzysta z niego sporo osób. Stojące w miejscach publicznych, są proste w obsłudze nawet dla osób starszych. Należy jednak zachować pewne środki ostrożności - co podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie Daniel Kawka, rehabilitant.

Zobacz film: "Bóle kręgosłupa"

Jego zdaniem, jeśli masaż ma przynieść jakikolwiek efekt, to nie bez znaczenia jest jego indywidualne dopasowanie. Najnowocześniejsze i profesjonalne fotele oferowane np. do użytku domowego, posiadają możliwość skanowania ciała w formatach 2D i 3D, a dzięki temu przed rozpoczęciem masażu fotel dostosuje się do wzrostu danej osoby. Galeriowe fotele takiej możliwości nie posiadają - zauważa ekspert.

- Fotele te nie są dostosowane na przykład do wzrostu dzieci, więc tutaj mocno byłbym ostrożny. Dzieci mają inne usytuowanie głowy, miednicy czy ramion, a fotele masujące i poruszające się w nich głowice są dostosowane do dorosłego człowieka. Warto sprawdzić specyfikację danego modelu - dodaje Daniel Kawka.

2. Masaż w fotelu to nie to samo, co masaż w wykonaniu profesjonalisty

Trzeba pamiętać, że masaż w fotelu w galerii nie jest masażem leczniczym! Tymczasem niektóre osoby korzystają z niego, bo jest tańszy niż masaż u fizjoterapeuty czy masażysty. 2 złote za 4 minuty to przecież nie to samo, co pół godziny u masażysty za 120. Ekonomia tu bierze górę. Tylko że efekt terapeutyczny jest praktycznie żaden.

Owszem, jest poczucie zrelaksowania i komfortu, ale właściwie nic poza tym. Masaż wykonywany ludzką ręką zdecydowanie różni się od tego w fotelu masującym, choć maszyna stara się naśladować ruchy wykonywane przez masażystę.

Co ważne, przed każdym leczniczym masażem u profesjonalisty przeprowadzany jest wywiad dotyczący stanu zdrowia, mający na celu ustalenie ewentualnych przeciwwskazań do jego wykonania. Nie zapewni nam tego bezpieczeństwa procesor fotela masującego i głowice przesuwające się wyłącznie z góry do dołu i na boki.

3. Uwaga na przeciwwskazania

Jest szereg przypadków zdrowotnych, które wykluczają możliwość korzystania z fotela do masażu. Trudno bagatelizować poważne urazy, zmiany zwyrodnieniowe czy zmiany w kręgosłupie - jak zauważa ekspert w rozmowie z WP abcZdrowie.

Żylaki to jedno z przeciwwskazań do korzystania z fotela masującego
Żylaki to jedno z przeciwwskazań do korzystania z fotela masującego (iStock)

- Korzystanie z fotela do masażu co prawda może korzystnie wpłynąć na samopoczucie, jednak w każdym przypadku pod względem medycznym należy najpierw uzgodnić korzystanie z niego z rehabilitantem, fizjoterapeutą czy masażystą. Poza tym nie jestem pewny, czy człowiek faktycznie się tak skutecznie zrelaksuje, kiedy w galerii handlowej jest głośno, gra muzyka i jest dużo ludzi dookoła - zastanawia się Daniel Kawka.

Bywa, że z tego typu foteli korzystają starsze osoby, które szukają czegoś, co przyniesie im ulgę.

- Niestety w tym przypadku niekontrolowane korzystanie z fotela masującego może przynieść więcej szkody niż pożytku. Osoby w starszym wieku powinny uważać też ze względu na dolegliwości stawowe i nie tylko – radzi rehabilitant.

Ale jest jeszcze szereg sytuacji wykluczających korzystanie z tego typu urządzeń do masażu.

- Przeciwwskazaniem do korzystania z fotela do masażu są również problemy krążeniowe oraz zaawansowana osteoporoza. Ostrożne powinny być też osoby mające problem z żylakami. Przy tego typu schorzeniach nie jest zalecany jakikolwiek mocny i przypadkowy ucisk. Niestety te fotele z galerii masują w sposób przypadkowy, co może zrobić krzywdę – dodaje ekspert.

Uwaga na zmiany zwyrodnieniowe
Uwaga na zmiany zwyrodnieniowe (iStock)

Na rynku są dostępne fotele, które zostały dostosowane do indywidualnych potrzeb i można w nich wyłączyć funkcję masowania nóg. Takiej możliwości z kolei nie ma w tych urządzeniach do masażu znajdujących się w miejscach publicznych.

Tymczasem jeszcze inne przeciwwskazania dotyczące masowania w fotelach to: wysoka gorączka, ciąża, a nawet menstruacja. Uważać też powinny osoby mające świeże rany pooperacyjne, wszczepione rozruszniki, czy bajpasy.

Warto sprawdzać, czy dany fotel posiada odpowiednią certyfikację i specyfikację
Warto sprawdzać, czy dany fotel posiada odpowiednią certyfikację i specyfikację (iStock)

Ekspert widzi jeszcze inne zagrożenie związane z korzystaniem z fotela do masażu.

- Wiele dolegliwości we współczesnym świecie związanych jest z siedzącym trybem życia. Korzystanie z przypadkowych terapii na fotelu masującym nie można traktować jako skutecznej formy radzenia sobie z dolegliwościami bólowymi, czy z przykurczami, itp. – wyjaśnia Daniel Kawka.

4. Ale nie taki diabeł straszny

Warto zauważyć, że zaletą profesjonalnych foteli masujących jest to, że mają wiele opcji do wyboru, różnego typu techniki masażu manualnego czy masażu punktowego. Istnieje możliwość wybrania jednego miejsca na ciele do masażu z pominięciem innych, można masować przy linii kręgosłupa lub szerzej, dzięki czemu można pominąć newralgiczne miejsca na ciele.

Poza tym warto zwrócić uwagę, czy fotel posiada certyfikat bezpieczeństwa wymagany przez Unię Europejską, czyli certyfikat CE. Niektóre urządzenia tego typu mają dodatkowo japoński certyfikat sprzętu medycznego, a procedury przy jego przyznawaniu nie należą do łatwych do przejścia.

- Do tej pory w swojej 14-letniej praktyce zawodowej nie spotkałem jeszcze pacjenta, który wspominałby o tym, że poczuł się gorzej po skorzystaniu z fotela masującego w galerii handlowej – uspokaja ekspert. - Na pewno przy różnego rodzaju dolegliwościach najlepsze efekty przynosi praca 1:1 z pacjentem, bo daje możliwość wybrania odpowiedniej terapii, także jeśli chodzi o masaż - wyjaśnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze