Tytoń nie jest najgorszy dla płuc. Badania nie pozostawiają złudzeń
Nowe badania naukowe sugerują, że tytoń może nie być najbardziej szkodliwą substancją dla naszych płuc. Inna używka, której używanie jest w Polsce nielegalne, ale mimo to dość powszechne, może powodować większe uszkodzenia. Badania skupiały się na częstotliwości występowania rozedmy płuc, choroby często spotykanej wśród palaczy.
1. Marihuana gorsza niż papierosy
Marihuana, czyli susz kwiatostanów konopi indyjskiej, jest używką, która jest dobrze znana w kulturze zachodniej od wielu lat. Oprócz jej rekreacyjnego zastosowania, zwolennicy legalizacji marihuany przypisują jej również właściwości łagodzące ból, pobudzające układ nerwowy czy ułatwiające zasypianie. W ostatnich latach na popularności zyskały olejki CBD, które zawierają substancje stymulujące pochodzące z konopi. Są to jednak produkty, które nie zostały wnikliwie zbadane w laboratoriach.
Zwolennicy depenalizacji marihuany często argumentują, że jest to substancja mniej szkodliwa niż papierosy, a na pewno mniej destabilizująca dla relacji społecznych niż alkohol. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez kanadyjskich specjalistów podważają te twierdzenia. Porównali oni stan płuc palaczy konopi, palaczy tytoniu oraz osób niepalących. Wyniki tych badań były dość zaskakujące.
Mimo że długotrwałe skutki palenia marihuany nie są tak dobrze znane jak skutki palenia tytoniu, wyniki badań wskazują, że palenie marihuany może być bardziej szkodliwe. Naukowcy z Ottawa Hospital General w Kanadzie porównali prześwietlenia płuc 150 osób, wśród których byli zarówno palacze, jak i osoby niepalące. Okazało się, że na rozedmę płuc cierpiało 75 proc. osób palących marihuanę, 70 proc. palaczy tytoniu i zaledwie 5 proc. osób niepalących.
2. Wszelki dym jest szkodliwy dla płuc
Inhalowany dym uszkadza płuca palaczy poprzez substancje, które wywołują stan zapalny. Wydolność płucna stopniowo maleje, ponieważ są niszczone pęcherzyki płucne. Według dr Alberta Rizzo, to, co może sprawiać, że marihuana jest bardziej szkodliwa dla płuc niż papierosy, to głębsze wdychanie i zatrzymywanie dymu w płucach.
Dłuższy czas ekspozycji na toksyny powoduje, że pęcherzyki płucne nienaturalnie się powiększają i nie są w stanie prawidłowo wymieniać tlenu i dwutlenku węgla. To właśnie jest rozedma płuc.
Mimo że specjaliści medyczni dostrzegają potencjalne zastosowanie marihuany w medycynie i w niektórych przypadkach jej używanie może być pomocne w terapii, zawsze wiąże się to z pewnym ryzykiem. Każdy inhalowany dym, niezależnie czy pochodzi z tytoniu, czy z palenia konopi, jest szkodliwy dla płuc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.