W Polsce szaleje grypa. Szczyt zachorowań dopiero przed nami
Grypa w tym roku zbiera śmiertelne żniwo. Zmarło już blisko 50 osób, a szczyt zachorowań dopiero przed nami. Lekarze alarmują, że są powody do obaw.
1. Grypa przyczyną śmierci 48 osób
Pierwsze sygnały o grypie sezonowej pojawiły się w połowie października ubiegłego roku. Od tamtej pory do połowy lutego odnotowano już 48 zgonów spowodowanych grypą lub powikłaniami tej choroby.
Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, tylko w ostatnim tygodniu doszło do 25 zgonów.
W ostatnim tygodniu odnotowano 250 tys. nowych zachorowań. Realna skala jest jeszcze większa, gdyż nie wszyscy pacjenci zgłaszają się ze swoimi dolegliwościami do lekarzy.
Jesteśmy dopiero w połowie sezonu grypowego. Tymczasem liczba przypadków śmiertelnych przekroczyła już liczbę zgonów z kilku ostatnich lat.
Zimą 2017/2018 z powodu grypy nikt nie umarł, rok wcześniej - 12 osób. W sezonie 2015/2016 było 8 zgonów, a w zimie 2014/2015 zmarła 1 osoba.
Lekarze ostrzegają, że szczyt zachorowań dopiero przed nami.
2. Grypa – wirus A/H1N1
W skali kraju łącznie odnotowano już ponad 2,6 mln przypadków zachorowań. Blisko 10 tys. osób trafiło do szpitali. Przyczyny hospitalizacji to zwykle powikłania powodujące komplikacje i zaburzenia w układzie krążenia oraz w układzie oddechowym.
Blisko 90 proc. z 2,6 mln chorych to osoby zakażone wirusem A/H1N1, nieliczni zostali zakażeni A/H3N2. Niewiele ponad 1 proc. chorych to ofiary wirusa typu B.
Wirusy typu A są groźniejsze od wirusa B, powodują silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy oraz szereg niebezpiecznych powikłań. W minionych latach większość osób cierpiała z powodu łagodniejszego wirusa typu B, dlatego była mniejsza liczba zgonów.
Leczenie w przebiegu grypy jest objawowe. W przypadku chorób wirusowych antybiotyki nie są skuteczne. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem zapobiegania jest szczepienie na grypę.
Niektórzy argumentują, że szczepienie nie daje stuprocentowego zabezpieczenia przed wirusem. Jednak nawet jeśli dojdzie do zachorowania, u osób szczepionych grypa ma łagodniejszy przebieg.
3. Grypa a przeziębienie
Objawy grypy i przeziębienia bywają mylone.
W przebiegu grypy od początku zauważalna jest wysoka gorączka - przekraczająca nawet 39 stopni.
Podniesionej temperaturze często towarzyszy uporczywy suchy kaszel. Chorzy cierpią z powodu dreszczy i bóli mięśniowo-stawowych. U osób starszych, u chorych z obniżoną odpornością lub u małych dzieci może dojść do bardzo groźnych dla zdrowia i życia powikłań.
W przebiegu przeziębienia nie odnotowuje się aż tak wysokich temperatur. Częściej niż podczas infekcji grypowych chorzy skarżą się na ból gardła i katar.
Pojawia się również mokry kaszel z odkrztuszaną wydzieliną. Przebieg przeziębienia jest łagodniejszy niż podczas zakażenia wirusem grypy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.