Przejdź na WP

W Polsce szaleje grypa. Szczyt zachorowań dopiero przed nami

Grypa w tym roku zbiera śmiertelne żniwo. Zmarło już blisko 50 osób, a szczyt zachorowań dopiero przed nami. Lekarze alarmują, że są powody do obaw.

Zobacz film: "Miał objawy przeziębienia. W stanie śpiączki walczy o życie"

1. Grypa przyczyną śmierci 48 osób

Pierwsze sygnały o grypie sezonowej pojawiły się w połowie października ubiegłego roku. Od tamtej pory do połowy lutego odnotowano już 48 zgonów spowodowanych grypą lub powikłaniami tej choroby.

Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, tylko w ostatnim tygodniu doszło do 25 zgonów.

W ostatnim tygodniu odnotowano 250 tys. nowych zachorowań. Realna skala jest jeszcze większa, gdyż nie wszyscy pacjenci zgłaszają się ze swoimi dolegliwościami do lekarzy.

Jesteśmy dopiero w połowie sezonu grypowego. Tymczasem liczba przypadków śmiertelnych przekroczyła już liczbę zgonów z kilku ostatnich lat.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie...

zobacz galerię

Zimą 2017/2018 z powodu grypy nikt nie umarł, rok wcześniej - 12 osób. W sezonie 2015/2016 było 8 zgonów, a w zimie 2014/2015 zmarła 1 osoba.

Lekarze ostrzegają, że szczyt zachorowań dopiero przed nami.

2. Grypa – wirus A/H1N1

W skali kraju łącznie odnotowano już ponad 2,6 mln przypadków zachorowań. Blisko 10 tys. osób trafiło do szpitali. Przyczyny hospitalizacji to zwykle powikłania powodujące komplikacje i zaburzenia w układzie krążenia oraz w układzie oddechowym.

Blisko 90 proc. z 2,6 mln chorych to osoby zakażone wirusem A/H1N1, nieliczni zostali zakażeni A/H3N2. Niewiele ponad 1 proc. chorych to ofiary wirusa typu B.

Wirusy typu A są groźniejsze od wirusa B, powodują silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy oraz szereg niebezpiecznych powikłań. W minionych latach większość osób cierpiała z powodu łagodniejszego wirusa typu B, dlatego była mniejsza liczba zgonów.

Leczenie w przebiegu grypy jest objawowe. W przypadku chorób wirusowych antybiotyki nie są skuteczne. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem zapobiegania jest szczepienie na grypę.

Niektórzy argumentują, że szczepienie nie daje stuprocentowego zabezpieczenia przed wirusem. Jednak nawet jeśli dojdzie do zachorowania, u osób szczepionych grypa ma łagodniejszy przebieg.

3. Grypa a przeziębienie

Objawy grypy i przeziębienia bywają mylone.

W przebiegu grypy od początku zauważalna jest wysoka gorączka - przekraczająca nawet 39 stopni.

Podniesionej temperaturze często towarzyszy uporczywy suchy kaszel. Chorzy cierpią z powodu dreszczy i bóli mięśniowo-stawowych. U osób starszych, u chorych z obniżoną odpornością lub u małych dzieci może dojść do bardzo groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Grypa spowodowała 48 zgonów od połowy października do połowy lutego
Grypa spowodowała 48 zgonów od połowy października do połowy lutego (123rf.com)

W przebiegu przeziębienia nie odnotowuje się aż tak wysokich temperatur. Częściej niż podczas infekcji grypowych chorzy skarżą się na ból gardła i katar.

Pojawia się również mokry kaszel z odkrztuszaną wydzieliną. Przebieg przeziębienia jest łagodniejszy niż podczas zakażenia wirusem grypy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy